All In One SEO ve Yoast SEO Karşılaştırması – Hangisi Daha İyi?

WordPress arama motoru optimizasyonunu sağlayabilmek için kullanıcılara sunulan SEO eklentileri bulunmaktadır. WordPress bu konuda oldukça gelişmiş yönetim sistemlerine sahiptir.

Web sitesi sahipleri için sayfalarına içerik girişi yaparken SEO kurallarını kontrol eden bazı eklentiler mevcuttur. Bu eklentiler arasında popüler olan Yoast SEO ve All In One SEO eklentileri öne çıkmaktadır. Web sitesi sahipleri ya da yöneticileri zaman zaman hangi eklentiyi kullanacakları konusunda tereddüt yaşayabilmektedir. Genel olarak bir SEO eklentisinin, güncel olması ve yeni güncellemeleri takip etmesi, yapılan hataları kullanıcılara gösterebilen, normal şartlarda kullanılan SEO pratiklerinden daha fazla olanak sunması beklenir.

Google sıralamalarında üste çıkmak isteyen, daha fazla ziyaretçiye ulaşmak için çabalayan web sitelerinin bir SEO eklentisi kullanması elzemdir. Ancak All In One SEO ve Yoast SEO arasında kararsız kalanlar için bazı konularda bu iki eklenti karşılaştırıldığında seçim yapmak biraz daha kolaylaşabilmektedir. Tercih için gerekli karşılaştırma şu konular üzerinden anlatılabilir;

Kurulum Karşılaştırması

Çoğu web sitesi yetkilisinin eklenti kurma açısından tereddütü vardır. Her zaman kurulumu kolay eklentiler daha fazla seçilirken SEO eklentilerinin kurulumu şu şekilde yapılmaktadır.

Yoast SEO Kurulumu:

Bu eklentiyi web sitelerine kurmak için öncelikle eklenti indirilir ve etkinleştirilir. Bilgileri karışık olmayan Yoast SEO kolaylıkla kurulabilmektedir. Eklentilerin ayarlarını yapmak için SEO/Dashboard bölümüne gidilir. Gerekli ayarlar buradan yapılır. İlk aşamada yapılan ayarlarda kullanıcılar bazı özelliklere dikkat ederse sonraki dönemde web siteleri hakkında ki işlemlerde rahat ederler. Kısaca kurulum esnasında dikkat edilecek bazı konular şunlar olabilir;

Yoast SEO Kurulumu

Web sitelerinin URL’sinin bu kısımda belirlenmesi önemlidir. Çünkü URL’leri belirlenmeyen web siteleri için Yoast SEO otomatik olarak bir URL oluşturur buda istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle web sitelerinin URL’sini belirlemek isteyen kullanıcılar siteadi.com/kategori/seo yerine siteadi.com/seo olarak kolayca bu ayarlardan değiştirebilir. Yoast eklentisi aynı zamanda kullanıcılarına açıklamaları ve başlıkları değiştirebilme olanağı sağlamaktadır. Bu özelliklerinin yanında daha pek çok özellik Yoast SEO ile gerçekleştirilmektedir.

All In One SEO Kurulumu:

Bu eklentiyi web sitelerine kurmak isteyen kullanıcılar eklentiyi indirip etkinleştirir. Burada kullanıcılara bütün ayarları tek bir sayfada gerçekleştirme olanağı sunulmaktadır. Ayarlar bölümü bu eklentide açıklamalar ile desteklenerek kullanıcılarını memnun etmektedir.

All in SEO kurulumu

Her iki eklentinin kurulumu çok kolaydır. Yoast eklentisi sekme ayarları ile öne çıkan eklenti olmaktadır.

SEO Karşılaştırması

Yoast SEO:

Yoast eklentisi kullanıcılarına dinamik ve pratik olarak neler yapacaklarını kolay bir şekilde anlatır. Bu eklentinin Snippet özelliği ile yazılan yazıların başlık, açıklama ve fotoğraf bölümünün doğal arama yapılarak siteye girecek kişilere nasıl görüleceğini göstermektedir. Bu eklentiyi çalıştırmak için, eklentiye bir anahtar kelime girmek yeterli olmaktadır. Ardından eklenti kullanıcılarını yönlendirmektedir. Aynı zamanda Yoast eklentisi kullanıcılarının sosyal medya mecralarında  paylaştıklarını düzenlemektedir.

All In One SEO:

Bu eklentide kullanıcılarını pratik olarak yönlendirmektedir. Önizleme bölümü sayesinde, oluşturulan içeriklerin arama motorlarında nasıl göründüğünü önceden görmek mümkündür. Burada da oluşturulan içeriklerin açıklama ve başlık bölümleri düzenlenmektedir. Ancak Yoast eklentisinde kullanıcıları yönlendiren puan sistemi bu eklentide bulunmamaktadır. 

All in One SEO eklentisinde puanlama sistemi olmadığı için kullanıcılar kararsız kalabilmektedir. Ancak eklentinin yalın olması SEO konusunda uzman kişilerin tercihi olmaktadır.

Eklentilerin Özellikleri

Yoast SEO:

Kullanıcılar için çok önemli olan ek özellikler ve araçlar bakımından zengin olan Yoast eklentisinde bulunan araçlar şu şekilde sıralanabilir; XML site haritaları oluşturma,TXT düzenleme, SEO ile ilişkili bütün verileri içe ve dışa aktarabilme, Breadcrumb navigation ile web sitesini ziyaret eden ziyaretçilerin sitede nerede olduğunu bilme, Öpen graph Meta etiketlerini düzenleme ve yönetebilme.

All In One SEO:

Kullanıcılar açısından önemli olan özellikleri içeren bu eklentinin sağladıkları şu şekilde sıralanabilir; TXT düzenleme, Site haritası oluşturma, Kötü amaçlı botların belirlenmesi ve engellenmesi, SEO verilerini aktarma, Open Graph Meta etiketinin düzenlenmesi

Kullanıcılar için temelde bu iki SEO eklentisi göz önüne alındığında her ikisinin de ayrı ayrı sahip olduğu önemli özellikleri vardır. Burada belirtmek gerekir ki Yoast eklentisi son yıllarda çok yaygın kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise kullanımı kolay ve SEO analizleri konusunda yüksek performansa sahip olmasından kaynaklanır. SEO hakkında uzman olmayan herkes bu eklenti ile arama optimizasyonunu gerçekleştirebilir. Ancak Yoast eklentisinde herhangi bir problem ile karşılandığında alınan destekler ücretli olmaktadır.

All In One eklentisi ise Yoast eklentisine göre daha karışık ve uzmanlık isteyen bir eklentidir. Bu eklentide oluşacak problemlerde alınan destekler ise ücretsizdir. Kullanıcılar amaçlarına ve yeteneklerine uygun olan eklentileri seçerek web sitelerinin kalitesini artırabilmektedir.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir