Arama Motoru Dostu WordPress Bağlantı Yapısı

Eğer WordPress ile hazırlanmış bir website yada blog sahibiyseniz, bu yazımız siteniz için hayati önem taşımakta. Tüm blog sahipleri paylaştıkları yazıların belli bir okuyucu kitlesine ulaşmasını ister, yada işletme sahipleri doğru hedef kitlelere ulaşarak kazançlarını arttırmak isterler. Tonlarca para ödeyip muhteşem bir tasarım yaptırsanız da, eğer siteniz arama motorlarına uygun bir yapıya sahip değilse yapmış olduğunuz harcamanın ve harcadığınız zamanın karşılığını alamayabilirsiniz.

Eğer arama motoru dostu bir website oluşturmak istiyorsanız sadece bir kaç adımda bunu gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla detay için lütfen yazımızın devamını dikkatlice okuyunuz. Aşağıda WordPress bağlantı yapısı nasıl yapılır sizinle paylaşıyoruz.

Neden Arama Motoru Dostu WordPress Bağlantı Yapısı?

Bunun sebebi arama motorlarının örümceklerinin sitenizin sayfalarında daha rahatlıkla dolaşmaları, arama motorları tarafından gelen ziyaretçilerin hangi sayfada olduklarını kolayca anlamaları ve tüm bunlara bağlı olarak arama motorlarında şansınızın kat ve kat artması. Daha önce yapmış olduğumuz web sitelerinden de edindiğimiz deneyime göre en önemli SEO taktiklerinden biride düzgün bir bağlantı yapısıdır.

Standard WordPress Bağlantı Yapısı Nasıldır?

Standard bağlantı yapısı aşağıda gösterilmiştir. Bu yapı baz alınarak oluşturulan bir blog, ne arama motorları nede kullanıcılar tarafından sevilen bir bağlantı yapısı değildir. Bakınız;

https://www.wpservis.com/?p=1571

Yukarıda gördüğünüz bağlantı yapısı düzgün olmayan bir bağlantı yapısı olmasına rağmen halen bir çok WordPress kullanıcısı tarafından tercih edilmektedir. Genel olarak baktığımızda tüm dünyada SEO uzmanları tarafından tercih ve tavsiye edilen bağlantı yapısı ise şu şekilde olmalıdır;

https://www.wpservis.com/en-iyi-ucretsiz-wordpress-seo-eklentileri/

Gördüğünüz gibi net ve anlaşılır. Yaşadığımız tecrübelere dayanarak söylemek isterim ki, bu yapı sayesinde ziyaretçilerinizde ciddi bir artış elde edeceksiniz. Gelin hep birlikte bu yapının nasıl oluşturulduğuna kısaca bir göz atalım.

WordPress Bağlantı Yapısı Nasıl Oluşturulur?

WordPress admin panelinize giriş yaptıktan sonra Ayarlar sekmesi altında bulunan Kalıcı Bağlantılar sekmesini tıklayalım. Açılan pencerede bulunan Genel ayarlar sekmesi altında listelenmiş halde WordPress bağlantı yapısı örneklerini göreceksiniz.

Sizlere de tavsiyemiz bu yapıyı kullanmanızdır. Gelelim diğer kalıcı bağlantı yapılarına. Aşağıda sizler için bazı yapıları listeledik;

1. İlk yapıda genellikle SEO uzmanlarınında tavsiye ettiği basit ve anlaşılır WordPress yapısı;

/%category%/%postname%/

2. Bir diğer yapı olarak yazınızın başına kategorinizide eklemenize olanak sağlayan bir yapıdır ve kullanışı şu şekildedir;

/%postname%/

Bu yapıda paylaştığınız yazılar şu şekilde gözükecektir siteadiniz.com/kategoriniz/yazinizin-adi bu da çok sevilen ve tercih edilen bir yapıdır.

3. Üçüncü yapımızda yazı bağlantınızın başına paylaştığınız yıl, ay ve gün olarak eklenen bir yapı gelmektedir. Örnek kullanım şu şekildedir siteadiniz.com/2014/10/21/yazinizin-adi. Bu da sevilen bir tercihtir fakat çok tavsiye edilmez çünkü bağlantı yapınız ne kadar kısa ve anlaşılır olursa o kadar arama motoru dostu olur.

/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

4. Dördüncü yapımızda yazınızın başına yıl ve ay eklemektedir. Örnek kullanım şu şekildedir;

/%year%/%monthnum%/%postname%/

Sonuç olarak sizlerinde gördüğü gibi en güzel yapı 1. olan yapıdır, sade ve anlaşılır bir şekilde sitenizdeki bağlantıları oluşturmanıza olanak sağlar. Eğer aklınıza takılan herhangi bir soru varsa lütfen yorumlarınızda bizimle paylaşın. Bir önceki WordPress ipuçları yazımızda “İyzico WooCommerce Entegrasyonu” nasıl yapılır anlatmıştık, bu yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

Lütfen paylaştığımız makaleleri sosyal medya profillerinizde paylaşarak WP Servis ailesine destek olunuz. Yüksek hitli siteler için hepinize bol şanslar.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir