Çok Dilli Siteler için En iyi 10 WordPress Dil Eklentisi

WordPress, Dünya çapında milyonlarca site tarafından kullanılan en popüler website altyapısıdır. Buna ek olarak bu muhteşem sistem bir çok dili desteklemekte. Ülkemizde varsayılan olarak kurulan WordPress siteler Türkçe veya İngilizce olarak kurulmakta. Peki farklı dil seçeneklerine ihtiyacınız olursa ne yapmanız lazım? Bu yazıda çok dilli siteler için en iyi 10 WordPress dil eklentisi hakkında bahsedeceğim.

Listede yer alan eklentilerin bir çoğu ücretsiz olsada, aralarında premium satın alma gerektiren eklentilerde mevcut. Dilediğiniz eklentiyi kullanarak sitenize WordPress dil seçenekleri eklemeniz mümkün.

Daha önce Youtube kanalımda WordPress sitelere nasıl yabancı dil eklentisi ekleyebileceğiniz hakkında bir video hazırlamıştım. O videoyu aşağıdan izleyerek dil eklentileri hakkında ön bilgi edinebilirsiniz.

En iyi 10 WordPress Dil Eklentisi

  • WPML
  • TranslatePres
  • Polylang
  • Weglot
  • MultilingualPress
  • GTranslate
  • Transposh
  • Ajax Translator
  • WordPress Multilingual Multisite
  • Loco Translate

Dil eklentileri sitenizde farklı dil seçenekleri sunmanıza yarayan eklentilerdir. Bazıları manuel çeviri gerektirir bazılarıda otomatik çeviri yaparlar. Eğer benim farklı diller için çeviri yaptırabilecek durumum yok diyorsanız otomatik çeviri yapan WordPress eklentilerini kullanabilirsiniz.

WPML – İNDİR

WPML

WPML, bu listedeki en popüler WordPress dil eklentisidir. Eklenti sitenizde yer alan tüm alanları farklı dillere çevirebilmenize olanak sağlar. Özellikle WooCommerce ve Yoast SEO desteği sayesinde mağazanızı ve tüm SEO ayarlarınızı profesyonel bir şekilde dilediğiniz dillere çevirebilmeniz mümkün. Eklenti ücretlidir, ilk paket tek bir siteye lisanslanır. Eğer ikinci paketi satın alırsanız 3 siteye kadar lisans sağlamaktadır. Eklenti tüm yazıları, sayfaları, ürünler, bileşenleri, menüleri manuel olarak düzenlemenize olanak sağlamaktadır.

TranslatePres – İNDİR

TranslatePress, eğer manuel çeviriler yapacaksanız sizin için mükemmel bir eklentidir. Kendinizi çevirebilir veya sitenizdeki herhangi bir kullanıcıya özel çevirmen kullanıcı rolü atayabilirsiniz . Bu kullanıcılar, yönetici alanına erişim olmadan içeriği çevirebilecekler. Manuel çeviriler çok iş gibi geliyorsa, Google Translate’i makine çevirileri için de kullanabilirsiniz. Bu yaklaşım, yapay zeka destekli çevirileri manuel düzeltmelerle kullanmanıza olanak tanır.

Polylang WordPress Dil Eklentisi – İNDİR

polylang

Polylang, çok dilli veya iki dilli bir WordPress sitesini kolayca oluşturmak için başka bir güçlü eklentidir. Yazılarınız, sayfalarınız, özel yazı türleri, widget’lar ve daha fazlası için kolayca çeviriler eklemek için basit bir arayüzle birlikte gelir. Polylang, Loco Translate eklentisi gibi WordPress temanızı ve eklentilerinizi çevirmek için destek sağlamaz. Varsayılan eklenti e-ticaret desteğini içermez, bu nedenle bunun için ücretli bir eklenti satın almanız gerekir.

Weglot – İNDİR

Weglot

Weglot, bulut tabanlı bir web sitesi çeviri platformudur. WordPress, Shopify , BigCommerce ve daha fazlasıyla çalışır. Kurulum sırasında, WordPress sitenizi platformlarına bağlamak için Weglot API girmeniz gerekecektir. Bundan sonra, tercih ettiğiniz dili, site dilini ve eklemek istediğiniz dilleri seçeceksiniz. Tüm içeriğinizi çevirmek, çevirileri yönetmek ve bunları canlı web sitenize göndermek için Weglot’un web sitesini kullanmanız gerekecektir.

MultilingualPress – İNDİR

multilingualpress

MultilingualPress, WordPress ile çok dilli web siteleri oluşturmak için biraz farklı bir yaklaşım benimser. Normal bir WordPress kurulumunda çalıştırmak yerine, her dil için yerleşik WordPress multisite ağını kullanır . Bu, eklentinin her bir dil için içeriği verimli bir şekilde yönetmesine izin verirken, her seferinde bir dil yükleyerek performansı artırır. Çevirilerinizi tek bir panodan yönetmek için kolay bir arayüzle birlikte gelir.

GTranslate – İNDİR

GTranslate

WordPress sitenizi GTranslate eklentisiyle çevirmenize olanak sağlar. WordPress sitelerin gücünü Google’ın gücüyle çevirmek ve çok dilli hale getirmek için Google Translate otomatik çeviri hizmetini kullanır. 103 mevcut dil ile siteniz internet kullanıcılarının ‘undan fazlasına açık olacaktır. Eklenti ücretsiz olarak sunulmaktadır fakat dilerseniz ücretli versiyonu satın alarak ekstra özellikler elde edebilirsiniz. Bu eklenti listedeki en iyi ücretsiz WordPress dil eklenti seçeneklerinden birisidir.

Transposh – İNDİR

Transposh

WordPress için Transposh çeviri eklentisi, websitenizin çevirisine benzersiz bir yaklaşım sunar. Blogunuzun, kullanımı kolay bir bağlam içi arayüz ile kullanıcılarınız tarafından desteklenen insan çevirisi ile otomatik çeviriyi birleştirmesine olanak tanır. Eklenti ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ekstra özelliklere ihtiyaç duyarsanız premium versiyonu satın alabilirsiniz.

Ajax Translator WordPress Dil Eklentisi – İNDİR

Ajax Translator wordpress dil eklentisi

Ajax Translator Revolution WordPress eklentisi sitenize dünyadaki neredeyse tüm dilleri eklemenize olanak sağlayan bir eklentidir. Eklenti tamamiyle kendi veritabanı üzerinden ve Google Translate ile otomatik çeviri yapmanıza olanak sağlar. Eklenti fiyatı şu an için $25’dır. Toplamda 3250 WordPress sitesi tarafından kullanılan bu eklenti hızlı bir çeviri ihtiyacı duyan siteler için en ideal çözümdür.

WordPress Multilingual Multisite – İNDİR

WordPress Multilingual Multisite

CodeCanyon yazarlarından welaunch tarafından geliştirilen WordPress dil eklentisidir. Bu eklentiyi kullanabilmeniz için sitenizde WordPress MU (multisite) kurulu olması gerekli. Eklenti aynı database üzerinde yer alan siteler arası çeviri yapılabilmesine olanak sağlar. Eklentinin şu an ki fiyatı $19’dır ve kısa süreliğine bu teklif geçerlidir. Eklenti ile yazılarınızı, sayfalarınızı ve özel içerik sayfalarınızı çeviri yapabilirsiniz ve tüm dillere çeviri yapabilirsiniz. Çok siteniz varsa bu en iyi WordPress dil eklentisi olacaktır.

Loco Translate – İndir

wordpress dil eklentisi

Loco Translate eklentisini bu listedeki diğer eklentilerden farklı kılan özellik, bu eklenti sitenizde kullanıcıların dil seçeneğini değiştirebilecekleri bir alan sunmak yerine sitenizde kullandığınız tema ve eklentilerin dillerini değiştirmeye yaramaktadır. Yani İngilizce satın aldığınız bir temayı bu eklenti sayesinde Türkçeleştirebilirsiniz. Daha önce Loco Translate hakkında bir blog yazısı hazırlamıştım.

Eklentilerin kurulum ve kullanımı hakkında yardıma ihtiyaç duyarsanız lütfen yorum alanından bana yazın. Bu ve benzeri içeriklerin devamı için WordPress kategorisini takip etmeyi unutmayın.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir