Gravatar ile Kendinize Özel Avatarınız Her Yerde

Gravatar, kişisel fotoğrafınızı yada avatarınızı e-posta adresinize entegre ederek, üye olduğunuz websitelerine yada bloglara yorum bırakırken otomatik profil fotoğrafınızın gösterilmesini sağlayan bir web servisidir.

Gravatar Nedir?

Gravatar, WordPress’in de içinde bulunduğu Automattic yazılım ekibi tarafından geliştirilen bir eklentidir ve 10 yılı aşkındır milyonlarca site bu özelliği kullanarak websitelerinin sosyalleşmesine katkı sağlamaktadırlar. Bir gün içerisinde ortalama 8,6 milyar kez üyelerinin avatarlarını ve görsellerini otomatik olarak yayınlanıyor. Gravatar’ın en güzel özelliği ise 100% ücretsiz olması. Üyelik, avatar yükleme, fotoğraf yükleme, birden fazla e-posta adresi ekleme tamamen ücretsiz ve her zamanda ücretsiz olacak. Konumuz ile alakalı olarak hazırladığım Youtube videosu aşağıdadır.

Gravatar Nasıl Kullanılır?

Gravatar’ı kullanmak için bir adet e-posta adresine ihtiyacınız var. Bu e-posta adresi genellikle sitelere yorum bırakırken yada sosyal medya mecralarına üye olurken kullandığınız e-posta adresi olmalı ki, bu e-posta ya bir avatar tanımlayabilesiniz.

Adım 1 – Gravatar sitesini ziyaret edin ve ekranın sağ orta alanında bulunan “Create Your Own Gravatar” butonunu tıklayın. Sistem sizi otomatikman WordPress’in resmi websitesine yönlendirecek. Buradaki form alanlarını eksiksiz olarak doldurduktan sonra sistem size bir onay e-postası gönderecek. E-postanıza gelen aktivasyon linkini tıkladıktan sonra Gravatar resmi sitesine yönlendirileceksiniz.

Adım 2 – Karşınıza gelen alanda ilk önce bir fotoğraf yada avatar tanımlamanız lazım. Bu avatar genellikle jpg yada png formatında olabilir. Görseli bilgisayarınızdan yada web üzerinden yükleyerek sisteme aktardıktan sonra, görsel ebatlarını seçin ve kaydet butonuna tıklayın.

İşte hepsi bu kadar. Bundan sonra bu e-posta adresi ile üye olduğunuz Gravatar kullanan tüm websitelerinde avatarınız otomatik olarak gösterilecektir. Tabi kendi WordPress blogunuzda buna dahil.

Buna ilave olarak farklı bir web projeniz varsa yada başka bir avatar kullanmak istiyorsanız farklı bir hesap açmanıza gerek yok. Kayıt olduğunuz e-posta adresi ile giriş yaptıktan sonra farklı e-posta adresleri ve farklı avatarlarda entegre edebilirsiniz. Bu sayede hem kişisel kullanımlar için hemde kurumsal kullanımlarınızda da rahatlıkla Gravatar’ı kullanabilirsiniz.

Gravatar’ın kullanımı hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru varsa yada eklemek istediğiniz farklı bir durum varsa lütfen yorum kısmından bizimle paylaşın. Yukarıda Gravatar’ın kullanımı hakkında ders videosu ekledim. Youtube kanalıma abone olarak bana destek olmayıda lütfen unutmayın.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir