WooCommerce WordPress İpuçları

​İyzico WooCommerce Entegrasyonu

İyzico, e-ticaret siteleriniz için 48 saatte kullanıma hazır sanal POS hizmeti vermektedir. Herhangi bir abonelik ve kurum ücreti olmayan üyelik avantajları ile göz dolduran İyzico, müşterilerinden sabit komisyon ücreti almaktadır. Çok kolay kurulum ve entegrasyon desteği ve PCI-DSS ile üst düzey veri güvenliği ve fraud kontrol sistemine sahiptir.

İyzico müşterilerine kredi kartı ile tek çekim yada taksit avantajı vermektedir. Eğer WordPress sitelerinizde WooCommerce e-ticaret yönetim sistemi kullanıyorsanız ve taksit seçeneğine ihtiyacınız varsa bu yazıyı mutlaka okumanızı öneririz. Bugünkü WordPress eğitici makalemizde, iyzico WooCommerce entegrasyonunun nasıl yapıldığını bir kaç adımda anlatmaya çalışacağız.

Gereksinimler nelerdir?

  1. WordPress alt yapısı ile kurulmuş bir web site
  2. WooCommerce e-ticaret eklentisi
  3. WooCommerce destekleyen bir WordPress tema
  4. iyzico sanal pos WooCommerce eklentisi
  5. Allow PHP in Posts and Pages eklentisi

Adım 1 – Eklenti Kurulumu

İlk adımda yukarıda bulunan İyzico sanal pos WooCommerce eklentisini indirip içerisinde bulunan woocommerce-iyzico-gateway.zip ve woocommerce-iyzico-installment-gateway.zip eklentilerini klasöre çıkarıp ayrı ayrı WordPress hosting paketinizde bulunan wp-content/plugins/klasörüne gönderiniz. Ayrıca WordPress yönetici panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle > Eklenti Yükle sekmesinden de aynı işlerimi yapabilirsiniz.

Adım 2 – API Anahtarlarının Entegrasyonu

İkinci adımda İyzico API anahtarlarının WooCommerce eklenmesini anlatıyoruz. Adım 1 de paylaştığımız eklentileri kurduktan sonra WooCommerce > Ayarlar sekmesine giriş yaptıktan sonra Ödeme seçeneğini tıklıyoruz. Bu alanda açılan iyzico Tek Çekim | iyzico Taksitli alanlarına eklememiz için İyzico panelinden alacağınız API anahtarlarını girmeniz gereklidir

iyzico bağlantısını tıklayarak İyzico kontrol panelinize giriş yapınız. “Hesabınız / Hesap Ayarları / API Anahtarları / Live Keys” altında bulunan “Api id” ve “Secret Key” değerlerini alıp modüllere girişini sağlayınız. Örnek bir kullanım aşağıda gösterilmiştir

Adım 3 – Snippet Oluşturma

Bu adımda yapmanız gereken yukarıda paylaştığımız Allow PHP in Posts and Pages eklentisini indirip Eklentiler > Yeni Ekle > Eklenti Yükle alanından WordPress sitelerinize kurunuz. Ardından WordPress yönetici panelinizin sol altında açılan Allow PHP in Posts sekmesine tıklayınız ve daha önce indirdiğiniz iyzico sanal pos WooCommerce eklentisi içinde bulunan custom_code.php dosyasını bir txt editörü ile açın (örnek: Notepad++, Dreamweaver) tüm kodları kopyalayıp Allow PHP in Posts sekmesinde yeni bir snippet oluşturarak custom_code.php içerisindeki kodları ekleyiniz.

Adım 4 – Ödeme Sayfası Entegrasyonu

Son adımda [ php function=1 ] olarak oluşan snippeti, WooCommerce ödeme sayfanızda “Metin” sekmesini tıklayarak [ woocommerce_checkout ] snippetinden önce ekleyiniz. Eğer tüm adımları doğru şekilde yaptıysanız, iyzico artık WordPress e-ticaret siteleriniz ile uyumlu hale gelmiştir. Umarım bu makale sizlere yardımcı olmuştur.

iyzico eklentisinin kurulumu hakkında bizlere detaylı bilgi veren iyzico entegrasyon sorumlusu Bogac Erel’e çok teşekkür ediyoruz. Eğer iyzico müşterisiyseniz ve kurulum hakkında pek bir bilgiye sahip değilseniz iyzico ile iletişime geçebilirsiniz.

One thought on “​İyzico WooCommerce Entegrasyonu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir