Search Replace – Ara Değiştir WordPress Eklentileri

Search replace eklentileri ile WordPress sitelerinizde bulunan bazı alanları arayıp düzenleyebilirsiniz. WordPress kullanıcılarının en çok karşılaştıkları sorunlardan biri olan içerik yada bağlantı değiştirme sorununun çözümüne göz atacağız. Tamamı ücretsiz olan bu eklentiler sayesinde WordPress sayfa ve yazılarınızda bulunan bazı alanları arayıp otomatik olarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu eklentiler sayesinde database de bulunan alanlara da müdahale edebilirsiniz.

Genellikle kazanç odaklı sitelerin (affiliate marketing) karşılaştıkları en büyük sorunlardan biride sitede bulunan bağlantıların tamamını düzenleyebilmektir. Eğer manuel olarak bu işlemi yapmaya kalkarsanız ciddi manada zaman kaybı yaşarsınız ve tüm alanlara müdahale etmeniz imkansızdır, zira gözünüzden kaçıracağınız alanlar mutlaka olacaktır. Bu eklenti ayrıca site adresi değişikliklerinde de işe yaramaktadır. Eğer website bağlantınız değişti ise bu eklenti ile eski bağlantılarınızı yenileri ile WordPress paneliniz üzerinden değiştirebilirsiniz.

Search and Replace ne işe yarar?

Bu eklentiler sitenizde bazı bulunan alanları bulmanıza ve yenisi ile değiştirmenize olanak sağlarlar. Örnek vermek gerekirse; sitenizin bazı alanlarında yada yazılarınızda bir firmaya ait referans linkinizi paylaştınız fakat daha sonra bu linkleri tespit edip değiştirmeniz gerekti, ama nerede ve kaç yazıda paylaşım yaptığınızıda hatırlamıyorsunuz işte tam bu sırada bu eklenti devreye giriyor ve tüm sorunlarınıza çözüm buluyor.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere ilk alana Search for sitemizin sayfa, yazı ve tüm database alanlarında bulunmasını istediğimiz kelimeyi yada linki yazıyoruz ardından Replace with alanına değiştirmek istediğimiz içeriği yada linki yazıyoruz ve Run Search/Replace butonuna basıyoruz. Eklenti bizim için sitemizde bulunan tüm sayfaları, yazıları ve database tablolarında eski içeriği arıyor ve bize sonuçları gösteriyor.

Burda önemli bir alan var, eklenti ilk kurulduğunda Run as dry run? alanı tıklı olarak geliyor bunun sebebi database te arama yapar ama herhangi bir değişiklik yapmaz, size sadece kaç tabloda bulunduğunu gösterir eğer değiştirme yapmak istiyorsanız mutlaka Run as dry run? alanını tıklı olmaması gerekmektedir.

Better Search Replace

Yukardaki anlatımda kullandığımız WordPress eklentisidir. Kullanımı gayet basit ve kolaydır. Eklenti İngilizce olarak gelmektedir fakat dil bilmenize gerek kalmadan kolaylıkla bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

Better Search Replace

Diğer eklentiye alternatif bir eklentidir, İngilizce olarak kullanabilirsiniz. Diğer eklentiye ek olarak database yedekleme yapmanıza olanak sağlar. Kullanımı oldukça esnek ve kolaydır. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

Mutlaka yedek alın

Sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce mutlaka yedek alın. WordPress yedek almak için hostunuzda bulunan phpMyAdmin alanından database dosyanızın bir yedeğini bilgisayarınıza indirin ve eklentiyi ondan sonra kullanmaya başlayın. Eklenti ile işiniz bittikten sonra devre dışı bırakmanızda bir sorun yoktur. İhtiyacınız olduğunda tekrar aktif edebilirsiniz.

Umarım yukarıda anlattığım hususlar sitenizin içerisinde bulunan yazı ve bağlantıları değiştirmenizde bir parça olsun yardımcı olmuştur. Eğer konu ile ilgili yardıma ihtiyaç duyarsanız ücretsiz teklif formu sayfamızdan bize ulaşın. Hazırlamış olduğumuz “Search and Replace – Arama ve Değiştirme WordPress Eklentileri” adlı makaleyi sosyal medya profillerinizde paylaşarak bize destek olmayı lütfen unutmayın.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir