SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır

Web siteleri sahipleri ya da yöneticileri Google arama motorunda her zaman ön planda olmak ister ve web sitelerinde paylaştıkları kaliteli ve özgün içeriklerle ziyaretçi sayılarının artmasını hedeflerler. Google sıralamalarında son sayfaya geçmemek için bu iki etken hayatı derecede önemlidir. Bu konuda web sitesinin prestijini artırmak Google’ın ve ziyaretçilerinin nezdinde hatırı sayılır bir yerde bulunmak isteyen kişiler SEO uyumlu içerik üreterek istedikleri yere hızlı bir şekilde ulaşabilirler. SEO dostu içerikler ile oluşturulan web siteleri hem ziyaretçilerine hem de Google hitap etmektedir.

SEO uyumlu içerik hazırlamak hem çok zevkli hem de çok kolay bir iştir. Bunun için kullanıcılar, içeriklerinde bazı özelliklere dikkat ederek istediklerini elde edebilirler. SEO uyumlu içerik hazırlamak için dikkat edilecek noktalar herkesin kolaylıkla uygulayabileceği kurallardan oluşmaktadır.

Özgün İçerikler Oluşturun

SEO dostu içerik oluşturmanın ilk adımı özgün içerikler oluşturmaktır. Arama motorları özgün makaleleri her zaman daha çok sever. Ancak özgün içerik oluşturulurken gereksiz cümlelerden kaçınılmalı, metni özgün hale getirmeye çalışırken detaylı açıklamalara yer verilmelidir. Örneğin herkes tarafından bilinen bir konu anlatıldığında özgünleştirme yapmak için olayın geçmişinden bahsetmek, herkesin bildiği yöntemler dışında bir yöntem kullanmak içeriği özgünleştirecektir. Ayrıca unutulmamalıdır ki bir makalenin yüzde yüz özgün olması mümkün değildir. Çünkü aynı konu hakkında birçok makale farklı kişiler tarafından yazılmıştır ve bu makalelerde benzer cümlelerin kurulmuş olması olağan bir durumdur. Yüzde altmış dolaylarında özgünlüğü olan makaleler Google tarafından özgün olarak ele alınmaktadır.

Başlıklar Çok Önemli

Yazılan makalelerde başlık ve alt başlıklar kullanmak akıcılığı artıracak, içeriği okuyan ziyaretçilerin konuyu akıcı bir şekilde okumasını ve anlamasını sağlayacaktır. Bu durum ziyaretçi memnuniyetini artırarak web sitesinin kullanım ve güvenliğini artıracaktır.

Anahtar Kelime Yoğunluğuna Özen Gösterin

Web siteleri için kaleme alınan makaleler ve içeriklerde anahtar kelime kullanmak hem Google sıralamasında hem de ziyaretçilerin istediği bilgiye ulaşmasının olumlu yönde etkilemektedir. Anahtar kelimeler belirlenirken konu hakkında en çok aranan kelimeleri bilmek her zaman ekstra bir avantaj sağlamaktadır. Ubersuggest, keywordtool.io gibi sitelerde anahtar kelimesi aramak, kullanıcılara pek çok seçenek sunmaktadır. Ancak makale içinde anahtar kelime kullanımında dikkatli olmak gerekir ve doğru bir şekilde seçilen kelimeler makalenin içinde yer almalıdır. Toplam metinin yaklaşık %2,5-3,0 gibi kısmı anahtar kelimelerden oluşmalı ve anahtar kelimeler ilk ve son paragraflar da mutlaka kullanılmalıdır. Makale içinde anahtar kelime anlamlı cümleler içinde geçirilmeli, makalenin sahip olduğu kelime sayısı gözden kaçmamalıdır. Ayrıca anahtar kelime arama sitelerinde makalelere dair başlıklar yaratmakta mümkün olmaktadır.

Görsel Kullanın

Hazırlanan yazılarda ve ya içeriklerde fotoğraf ve video benzeri görsel öğeler kullanmak Google aramaları için büyük öneme sahiptir. Ayrıca görsel içeriklerle hazırlanıp açıklanan içerikler ziyaretçilerine hoşuna daha fazla girmektedir.

Görsellere Alt Etiketi Verin

SEO açısından en önemli hususlardan biriside, sitenizde kullandığınız görsellerin alt etiketinin olmasıdır. Eğer websitenizde kullandığınız görsellerde alt etiketi kullanmıyorsanız Google arama sıralamasında sıra kaybetmeniz aşikardır. Sitenizde kullandığınız görsellerde mutlaka alt etiketi kullanın.

Link Yapısı Çok Önemli

Makale içi linkleme de SEO açısından büyük bir öneme sahiptir. Linkleme benzer konularda anahtar kelimede yapılırsa daha yararlı olacaktır. Anahtar kelimelerde hızlı bir yükseliş elde etmek isteyen kullanıcılar linklemeleri kategorilerde yapabilirler.

SEO uyumlu içerik elde etme konusunda hem ziyaretçi kitlesi hem de Google sistemi gözetilerek yapılmalıdır. Web sitesi ziyaretçilerine öğrenmek istedikleri bilgiler açık seçik bir şekilde sunulmalı, içerik gereksiz ayrıntılardan arındırılmalıdır. Örneğin Kızılçam ağaçlarının en fazla nerede olduğunu araştıran bir kişi, aradığı konu hakkında uzun bir içerik okuyorsa istediği cevabı metnin giriş bölümünde öğrenmek ister ve gerekli detayları metnin sonrasın da görmesi ziyaretçinin web sitesi hakkında ki puanını yükseltecektir. Bu sayede içerikler sıkıcı olmaktan çıkacak ziyaretçiler web sitesini sık sık ziyaret etmeye başlayacaklardır.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir