Whois Sorgulama Yaparak Hangi Domain Kime Ait Öğrenin

Whois sorgulama ile yüzlerce domain sorgusu yapabilir ve hayalinizdeki domain boş mu değil mi öğrenebilirsiniz.

Bir web sitesi oluşturmak için önceliğiniz çarpıcı ve etkili bir domain bulmaktır. Domaininiz, sitenizin içeriği hakkında bilgi veren ve ilk etkileşimi kurduğunuz alandır. Site ziyaretçilerinizin dikkatini çekmesi ve ilk izlenimi oluşturması açısından çok önemlidir.

İstediğiniz domainin bir sahibi var mı? Daha önceden satılmış mı? İstediğiniz domaine yakın nasıl bir domain bulabilirsiniz? Whois bu sorulara cevap veren bir uygulamadır. 

Whois Sorgulama Nedir?

Whois sorgulama, bir alan adının yada IP adresi bloğunun bir sistem tarafından kayıt edilmiş sahiplik verilerinin internette açık olarak listelenebilmesine verilen addır. Kullanıcılar whois bilgilerini belirli ücretler ile gizleyebilir ve herhangi bir kimsenin bu verilere erişmesini engelleyebilir. Çoğu domain firması whois gizleme özelliğini ücretsiz olarak vermektedir. Örnek olarak domain ve WordPress hosting hizmeti sunan firmalara göz atabilirsiniz.

Whois sorgulama ekranında talep ettiğiniz domaini aratarak müsaitlik durumunu yani satın alıp alamayacağınızı görebilirsiniz. 

whois sorgualam

Whois’e aslında bir listeleme yöntemi de diyebiliriz. Domainleri ve domain sahiplerini listeleyen bir uygulamadır. 

İstediğiniz domain satın alındıysa ve siz gerçekten bu domaine sahip olmak istiyorsanız, Whois ile bu domainin sahibini görüp bu domaine satın almak için teklifinizi verebilirsiniz.

Whois Sorgulama Ne İşe Yarar

Whois Sorgulama tamamen zamandan tasarruf edebilmeniz için oluşturulan bir uygulamadır. Dilediğiniz domaini aratıp müsaitlik durumuna bakarsınız ve değilse ya önerilen müsait domainlerden seçim yaparsınız ya da başka bir domain ararsınız. 

İstediğiniz domain daha önceden alındıysa ve siz gerçekten de bu domainle sitenizi kurmak istiyorsanız Whois Sorgula’nın sunduğu özellikle domain sahibine ulaşabilirsiniz. whoissorgula.com ile aradığınız domaini bulmaya bir adım daha yakınsınız. Yapmanız gereken şey çok kolay: Sorgulama ekranından aramanızı yapın ve eğer domain kullanılmıyorsa satın almak için ilgili sayfaya tek tıkla gidin.

Aklınıza takılan bir soru varsa bize aşağıda yorumlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir