WooCommerce Kapıda Ödeme Ücreti Ekleme

WooCommerce kapıda ödeme ücreti ekleme bir çok e-ticaret kullanıcısının ihtiyacı olan bir özellik. E-ticaret siteleri genellikle en çok satışı kapıda ödeme seçeneği ile yaparlar. Normalde WooCommerce > Ayarlar > Gönderim seçeneğinden yeni bir kargo yolu olarak kapıda ödeme seçebilirsiniz. Ama bu çoğu durumda karışıklılığa neden olacaktır. Zira kredi kartı müşterileri yanlışlıkla gönderi yöntemi olarak kapıda […]

WooCommerce Kapıda Ödeme Ücreti Ekleme

WooCommerce kapıda ödeme ücreti ekleme bir çok e-ticaret kullanıcısının ihtiyacı olan bir özellik. E-ticaret siteleri genellikle en çok satışı kapıda ödeme seçeneği ile yaparlar. Normalde WooCommerce > Ayarlar > Gönderim seçeneğinden yeni bir kargo yolu olarak kapıda ödeme seçebilirsiniz. Ama bu çoğu durumda karışıklılığa neden olacaktır. Zira kredi kartı müşterileri yanlışlıkla gönderi yöntemi olarak kapıda ödeme seçebilirler.

Bu durumun önüne geçebilmeniz için bu yazıda WooCommerce kapıda ödeme ücreti ekleme nasıl yapılır anlatmaya çalışacağım. Bu yöntem tema dosyalarınıza müdahale etmenize neden olabilir. Bu yüzden ne yaptığınızı bilmiyorsanız lütfen bir uzmandan destek alın.

Konu ile alakalı olarak bir Youtube videosu hazırladım;

WooCommerce Kapıda Ödeme Nasıl Aktif Edilir?

İlk adımda yapmanız gereken WooCommerce kapıda ödeme seçeneğini aktif hale getirmek. Bunun için WordPress admin > WooCommerce > Ayarlar > Ödeme > Kapıda Ödeme seçeneğini aktif edin;

WooCommerce Kapıda Ödeme Nasıl Aktif Edilir?

WooCommerce Kapıda Ödeme Ücreti Ekleme Nasıl Eklenir?

Bir sonraki adımda sitemizden kapıda ödeme seçeneği için ekstra ücret ekleyeceğiz. Ben bu senaryoda ekstra 5 TL ilave ettim. Siz kodların içinde yer alan $fee = 5; seçeneğini kendinize göre düzenleyerek ekleyebilirsiniz. Bu kodu Görünüm > Tema Düzenleyici > functions.php dosyasının müsait bir alanına ekleyin. Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Code Snippets eklentisinden faydalanın yada bir WordPress uzmanından destek alın.

// KAPIDA ÖDEMEDE EKSTRA ÜCRET EKLEME
add_action( 'woocommerce_cart_calculate_fees', 'custom_handling_fee', 10, 1 );
function custom_handling_fee ( $cart ) {
  if ( is_admin() && ! defined( 'DOING_AJAX' ) )
    return;

  if ( 'cod' === WC()->session->get('chosen_payment_method') ) {
    $fee = 5;
    $cart->add_fee( 'Kapıda Ödeme Ekstra Ücret', $fee, true );
  }
}
add_action( 'wp_footer', 'custom_checkout_jqscript' );
function custom_checkout_jqscript() {
  if ( is_checkout() && ! is_wc_endpoint_url() ) :
  ?>
  <script type="text/javascript">
  jQuery( function($){
    $('form.checkout').on('change', 'input[name="payment_method"]', function(){
      $(document.body).trigger('update_checkout');
    });
  });
  </script>
  <?php
  endif;
}

Kodu ekledikten sonra WooCommerce kapıda ödeme ekstra 5 TL ücret ödeme sayfasında ilave olarak yansıyacaktır. Kodu ekledikten sonra ödeme formundaki detaylar şu şekilde gözükür;

Kapıda ödeme ekstra ücret

Kodun kullanımı hakkında aklınıza takılan tüm soruları bana yorum kısmından iletebilirsiniz. WooCommerce kapıda ödeme ücret ekleme gibi daha fazla içerik için WooCommerce kategorimi ziyaret edin.

10 toplam yorum : “WooCommerce Kapıda Ödeme Ücreti Ekleme”

 1. Uzun zamandır bu kadar akıllı ve yararlı bir paylaşıma denk gelmemiştim. Gayet mantıklı ve işe yarar bir paylaşım olmuş. Woocommerce kapıda ödeme ücretini eklemek ile ilgili daha açıklayıcı bir paylaşım yok o yüzden çok tşk ederim.

 2. Paylaşım için teşekkürler, kapıda ödeme seçince alt kısımda müşteri fiyat değişiyor ancak alttan kredi kartı, banka havalesi seçenekleri de seçilebiliyor . Örnek olarak, kapıda ödeme ücreti toplam tutara yansımaması için 0 tl yapıyorum, toplam tutar ürün fiyatı aynı kalıyor. ödemesi 9 tl ancak kuryeye yapılacak onu da ayrıca belirtiyorum. Ancak kredi kartı, eft alımda ise 11 tl kargo ücreti var. Onu tutara ekletiyorum. Ama kapıda gönderim kısmından kapıda ödeme kısmı seçildiğinde ödeme yöntemi seçiminde eft ve kredikartı seçilebilir kalıyor. gönderim kısmından kargo seçersem kapıda ödeme gizleniyor. gönderimden kapıda ödeme seçildiğinde de eft ve kredi kartının gizlenmesini istiyorum. Bunu nasıl sağlayabilirim? teşekkürler..

 3. Halim Bey Merhaba, Eğitimlerinizi yakından takip ediyorum, son derece faydalı içerikler için teşekkürler. Merak ettiğim bir konu var hiç kimse bu konuya değinmemiş. Kapıda ödeme seçeneğinde sepet toplam tutarına göre kapıda ödeme ücreti değişmektedir. (Kargo Firmaları tahsilat tutarına göre ücret belirliyor. Örn: Yurtiçi Kargo 1-150₺ için 4,85₺ – 151-250₺ için 6,15₺ ) bu durumda sepet tutarına göre kapıda ödeme tutarını nasıl değiştirebilirim.

 4. 3 saat sonra sizin videonuzu buldum ve çok harika anlatım ve sunumuz var çok teşekkür ederim. Bunu havale olarak da eklemek istesek nasıl yapmamız gerekiyor.

 5. Teşekkür ederim gerçekten işime yaradı, kullanıcı odaklı bir paylaşım olduğu için mutluyuz! Başarılıyor diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir