WooCommerce Mahalle Eklentisi – Hezarfen

WooCommerce mahalle eklentisi ile Türkiye’deki tüm ilçelere ait mahalleleri listelemek mümkün. Bu yazımızda Hezarfen WordPress eklentisinin kurulumu, kullanımı ve Mahalle.io uygulamasından nasıl API alabileceğinizi anlatacağım. Ayrıca yazının devamında Mahalle.io uygulaması için birde 10.000 kredilik bir kupon kodu hediye ediyorum.

WooCommerce Mahalle Eklentisi

Hezarfen for WooCommerce, WordPress kullanıcıları için geliştirilmiş çok kapsamlı WooCommerce ödeme formu eklentisidir. Eklentinin başlıca özelliklerine göz atmak gerekirse;

  • Opsiyonel olarak ödeme ekranına mahalle alanı ekleyebilirsiniz (mahalle.io API kodu gerektirir)
  • Ödeme ekranında vergi bilgileri ekleyebilirsiniz (kurumsal ve bireysel fatura tercihine göre)
  • Encrypt edilebilir T.C. kimlik no alanı (T.C. no verileri veritabanına encrypt edilerek yazılır.)
  • Posta kodu alanını ödeme ekranından tek tuşla kaldırabilirsiniz
  • Ödeme formundaki alanları tek tuşla, Türkiye için otomatik sıralayabilirsiniz

İçeriğin devamını okumaya vaktin yok mu? O zaman senin için hazırladığım Youtube videosuna göz atabilirsin;

Hezarfen Eklentisinin Kurulumu

Eklentinin kurulumu diğer WordPress eklentileri ile aynıdır. WordPress yönetim panelinize giriş yaptıktan sonra Eklentiler > Yeni Ekle alanına giderek arama alanına Hezarfen yazmanız yeterli. Karşınıza çıkan eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

Hezarfen Eklentisinin Kurulumu

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra, WooCommerce -> ayarlar ekranına giderek Hezarfen menüsünden eklentinin ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Eklenti Türkçe olduğu için ihtiyacınız olan tüm ayarları burada göreceksiniz. İhtiyaçlarınıza göre işletmenize özel alanları açabilir yada kapatabilirsiniz.

ÇOK ÖNEMLİ – Şifreleme Anahtarı (Encryption Key) Ayarları

Şifreleme (Encryption) alanında gösterilen şifreleme anahtarı (encryption key), formu kaydetmenizle birlikte bu ekrandan kaybolacaktır. Lütfen Şifreleme Anahtarı (Encryption Key) alanında yer alan satırı güvenli bir alana yedekleyin, ardından wp-config.php dosyasında herhangi bir alana yapıştırın. Bu satırın wp-config.php dosyasından silinmesi durumunda, daha önceki siparişlere ait T.C. no bilgileri okunamaz hale gelecektir.

Şifreleme Anahtarı (Encryption Key) Ayarları
Şifreleme Anahtarı (Encryption Key) Ayarları

wp.config-php dosyasına erişebilmeniz için FTP bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Eğer bu bilgilere sahip değilseniz hosting firmanızdan bu bilgileri talep edin. FTP bilgilerini edindikten sonra websitenizin ana dizininde yani WordPress’in kurulu olduğu alanda yer alan wp-config.php dosyasını bir yazı editörü ile açarak düzenleyin. Örnek kullanım şu şekilde olacaktır;

wp-config-dosyasi
wp-config.php dosyasına eklenecek kod

Ayrıca bu kodu güvenli bir yere mutlaka kaydedin. Tekrar hatırlatmak gerekirse bu kod kaybolduğunda geçmiş siparişlere ait T.C. numaraları okunamaz hale gelecektir.

Diğer Ekran Görüntüleri

hezarfen-eklentisi-01
Ödeme Formu Ayarları
(Opsiyonel) mahalle.io ayarları
Mahalle.io Ayarları
Opsiyonel mahalle.io servisi aktifken ödeme ekranı
Opsiyonel Mahalle.io Servisi Aktifken Ödeme Ekranı

mahalle.io Kurulumu

Eğer ödeme sayfasında il ilçe ve mahalle verilerini seçilebilir olarak göstermek istiyorsanız, mahalle.io‘ya kayıt olduktan sonra oluşturacağınız API anahtarını, WooCommerce > Ayarlar > Hezarfen > mahalle.io bölümüne yazmanız yeterli.

HEDİYE : Sizin için Mahalle.io sitesinden özel bir kupon kodu talep ettim. WPCOMTR kupon kodunu ödeme ekranında girdiğinizde ücretsiz 10.000 kredi bakiyenize otomatik olarak tanımlanacaktır.

Mahalle verileri billing_address_1 ve shipping_address_1 alanlarına otomatik olarak yazılacaktır.

mahalle.io özelliğini aktif ettiğinizde; adres2 alanını Hezarfen tarafından otomatik olarak görünür ve zorunlu yapılacaktır ve alan ismi ‘adresiniz’ olarak güncellenecektir. Kullanıcıların bu alana mahalle harici verileri yazması beklenmektedir.

WooCommerce mahalle eklentisinin kurulumu ve kullanımı bu kadar. Artık müşterileriniz ödeme formunda İl > İlçe > Mahalle kombinasyonu ile kargo ve fatura bilgilerini rahatlıkla doldurabilirler. Aklınıza takılan tüm soruları yorum alanından bana iletebilirsiniz. Ayrıca WooCommerce eğitimleri paylaştığım Youtube kanalıma da abone olabilirsiniz.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir