WooCommerce SEO Bağlantı Yapısını Düzenlemek

WooCommerce SEO bağlantı yapısını güncellemek, internet mağazanızın SEO’suna yapacağınız en önemli katkıların başında gelmektedir. Bir websitesinin bağlantı (url) yapısı ne kadar sade ve anlaşılır olursa, Google arama sonuçlarına etkisi o kadar önem kazanmaktadır. Bu yüzden en sağlıklı bağlantı yapısını oluşturabilmeniz için sizlere bir kaç öneride bulunacağım.

Neden Kısa Bağlantı Yapısı Kullanmalısınız?

Örneğin bir ev tekstili siteniz olduğunu varsayalım. Sattığınız ürünlerden biriside “Banyo Çöp Kovası”. Bu kategoriyi oluştururken muhtemelen bir kaç ana kategori oluşturmanız gerekecek. Örnek vermek gerekirse Banyo > Banka Aksesuarları > Banyo Çöp Kovası.

Yukardaki yapıda göreceğiniz üzere ana kategori > alt kategori ve geçerli kategori olarak bir yapı oluşturduk. Şimdi bunun bağlantı yapısına göz atalım;

siteadi.com/urun-kategorileri/banyo/banyo-aksesuarlari/banyo-cop-kovasi/

Gördüğünüz üzere bir kategoriye ulaşmak için baya uzun bir bağlantı yapısına sahip olduk. Peki yukarıda gördüğünüz bağlantı yapısı şu şekilde olsa daha iyi olmazmıydı?

siteadi.com/banyo-cop-kovasi/

Gayet net, basit ve anlaşılır bir bağlantı yapısı. Peki WooCommerce’de kategori hiyerarşisini düzenlemeden yada değiştirmeden bu yapıyı nasıl yapabilirsiniz?

Eğer içeriği okumaya vaktim yok diyorsanız sizin için bir Youtube videosu hazırladım. Aşağıdaki videoda WooCommerce SEO yapısı nasıl düzenlenir, doğru bağlantı yapısı nasıl olmalıdır anlatmaya çalıştım.

WooCommerce SEO Bağlantı Yapısı Nasıl Düzenlenir?

WordPress ile hazırlanmış WooCommerce e-ticaret sitenizin bağlantı yapısını düzenlemenizin bir kaç yolu vardır. Ben aşağıda sizlere adım adım neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Varsayılan url yapısını ayarlayın

İlk önce WordPress sitenizin bağlantı yapısını düzgünce ayarlamanız gerekli. En popüler bağlantı yapısı kullanımı aşağıdaki gibidir. Sizde buna uygun bir şekilde kendi bağlantı yapınızı düzenleyebilirsiniz.

Varsayılan yapıyı ayarlayın

WooCommerce varsayılan url yapısını ayarlayın

Buradaki değerler varsayılan olarak İngilizce geliyor olabilir, o yüzden mutlaka aşağıdaki gibi kullanmaya özen gösterin.

WooCommerce varsayılan url yapısını ayarlayın

Premmerce WordPress eklentisi, WooCommerce sitenizdeki tüm bağlantı yapılarını düzenlemenize olanak sağlar. Eklenti ayrıca bağlantı yapılarını sadeleştirmenize de yardımcı olmaktadır. Premmerce eklentisi kişisel ve ticari kullanım işin ücretsizdir.

  • WordPress yönetim panelinize giriş yapın
  • Eklentiler > Yeni ekle seçeneğini tıklayın
  • Arama alanına “Premmerce Permalink Manager for WooCommerce” yazın
  • Karşınıza çıkan ilk eklentiyi önce “Hemen yükle” butonu ile yükleyin ve ardından “Etkinleştir” butonuna basın
Premmerce Permalink Manager Eklentisi Kurulum ve Kullanımı

Eklentimizi aktif ettikten sonra WordPress yönetim panelinizde “Premmerce” adında yeni bir sekme açılacaktır. Bu sekmeyi ziyaret ederek WooCommerce sitenizdeki bağlantı yapısının nasıl olması gerektiğine karar verebilirsiniz yada benim hazırladığım gibi kullanabilirsiniz.

  • Categories alanında “Category slug” seçeneğini tıkladım.
  • Products alanında “Use WooCommerce Settings” tıkladım.
  • Additional alanında ise “Use primary category” ve “add canonicals” tıkladım.

Bu işlemlerin ardından “Değişikleri kaydet” butonuna basmayı unutmayın. Daha sonra WordPress yönetim paneline geri gidin ve Ayarlar > Kalıcı bağlantılar sayfasını ziyaret ederek ayarları yeniden kayıt edin.

WooCommerce SEO bağlantı yapısı artık oldukça sade ve anlaşılır olduğuna göre kulladığınız SEO eklentisinin site haritası ayarları sayfasını ziyaret ederek site haritanızı yeniden oluşturun.

Eklentinin kurulum ve kullanımı hakkında aklınıza takılan tüm konuları yorum kısmında benimle paylaşın. Bu tarz makalelerin devamını getirebilmem için sosyal medya hesaplarınıza bu yazıyı paylaşarak lütfen bana destek olun.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir