WooCommerce Ücretsiz Kargo Aktifken Diğer Gönderi Yöntemlerini Gizlemek

WooCommerce kullanıcılarının en çok sıkıntı yaşadıkları konuların başında kargo yönetimi gelmekte. Özellikle ücretsiz kargo seçeneği aktifken diğer gönderi yöntemlerinin gizlenememesi, WooCommerce gibi dünyanın en çok kullanılan e-ticaret altyapısına pek yakışmayan bir durum. Bugün sizlere WooCommerce e-ticaret sitelerinizde ücretsiz kargo aktifken diğer ödeme yöntemlerini nasıl gizleyeceğinizden bahsedeceğim.

Zamanı olmayanlar için hazırladığım Youtube eğitimi;

WordPress yönetim panelimizde giriş yaptıktan sonra WooCommerce > Ayarlar > Gönderim alanından bir ücretsiz kargo senaryosu oluşturduk. Bu senaryoda 150 TL ve üzeri siparişlerde ücretsiz gönderinin aktif olması gerekli.

woocommerce ücretsiz kargo oluşturma

Aşağıdaki görselde de göreceğiniz üzere WooCommerce sitemizde oluşturduğumuz ücretsiz gönderim seçeneği aktif olduğunda diğer kargo gönderim yöntemi gizlenmedi.

Ücretsiz kargo gizleme

Aslında müşteri sepetine 150 TL ve üzeri ürün eklediğinde diğer kargo yöntemleri gizlenmeli ve sadece “ücretsiz kargo” seçeneği kalmalıydı.

Peki bu neden önemli?

Müşterininiz 150 TL ve üzeri siparişlerde ücretsiz kargo seçeneğine hak kazanmasına rağmen ekstra kargo öder ve bu durum müşterilerin gözünden kaçabilir. Müşterileriniz bu durumu fark ettiğinde sizden kargo ücretini isteyebilir yada internet üzerinde ve sosyal medya sitelerinde markanız adına kötü yorumlarda bulunabilir. Bu tarz bir duruma meyil vermemek için WooCommerce sitelerinizde ücretsiz kargo aktifken diğer gönderi yöntemlerini gizlemeniz gerekmektedir.

Ücretsiz Kargo Aktifken Diğer Gönderi Yöntemleri Nasıl Gizlenir?

Sitenize ekleyeceğiniz basit bir kod ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken WordPress admin panelinize giriş yapmak ardından Görünüm > Tema Düzenleyici > functions.php dosyasını tıklayarak aşağıda size verdiğim kodu müsait bir alana eklemek.

/**
 * EĞER ÜCRETSİZ GÖNDERİ AKTİF İSE DİĞER GÖNDERİ YÖNTEMLERİNİ GİZLE
 */
function hide_shipping_when_free_is_available( $rates, $package ) {
	$new_rates = array();
	foreach ( $rates as $rate_id => $rate ) {
		// Only modify rates if free_shipping is present.
		if ( 'free_shipping' === $rate->method_id ) {
			$new_rates[ $rate_id ] = $rate;
			break;
		}
	}
	if ( ! empty( $new_rates ) ) {
		//Save local pickup if it's present.
		foreach ( $rates as $rate_id => $rate ) {
			if ('local_pickup' === $rate->method_id ) {
				$new_rates[ $rate_id ] = $rate;
				break;
			}
		}
		return $new_rates;
	}
	return $rates;
}
add_filter( 'woocommerce_package_rates', 'hide_shipping_when_free_is_available', 10, 2 );

Eğer Görünüm > Tema Düzenleyici seçeneği sizde gözükmüyorsa, CPANEL yada FTP programı aracılığı ile sitenizin hosting alanına bağlanın ve sırasıyla public_html > wp-content > themes > TEMANIZ > functions.php dosyasını bir yazı editörü ile açın ve kodu ekleyerek geri yükleyin.

Dikkat: Bu ekleyeceğiniz kod eğer doğru bir şekilde eklenmezse sitenizde sorun olabilir. O yüzden mutlaka bir profesyonelden destek alın.

Yukarıda paylaştığım kodu doğru bir şekilde eklediyseniz artık müşterileriniz ücretsiz kargo seçeneği ile siparişlerini verebilir ve diğer gönderim yöntemleri gizlenmiş olur. Umarım paylaştığım bu kodlar işinize yarayacaktır. Uygulama hakkında aklınıza takılan tüm soruları yorum alanından bana iletebilirsiniz.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

5 thoughts on “WooCommerce Ücretsiz Kargo Aktifken Diğer Gönderi Yöntemlerini Gizlemek

  1. Merhaba sevgili dostum. Emeğin için sana çok teşekkür ederim. Ayrıca bana ve benim gibilere de yardımcı olduğun için de teşekkür ederim. Saygılar, sevgiler.

  2. Merhabalar değerli yazar. Çok karmaşık olan sorunu bu kadar basit bir şekilde çözümlediğin için ve bunu da herkesle paylaştığın için sana teşekkür ederim. Saygılar…

  3. Merhaba, “50 TL ve üzeri ücretsiz gönderim” bunu nerden değiştirebilirim? Teşekkürler.

  4. Sanırım versiyon güncellemesinden ya da temadan dolayı bu konuda yapılmış çözümler doğru çalışmıyor. Impreza tema kullanıyorum. Ücretsiz kargo sınırı 100 TL. Sepete 50 TL’lik bir ürün ekleyip sepette iken adedi 3 – 4 yaptığımda ücretsiz kargoya evrilmiyor. Ancak sepete direk olarak 200 TL’lik bir ürün eklersem direk olarak Kargo Ücretsiz olarak gösteriyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir