WordPress Akismet Eklentisi ile Spam Yorumları Durdurun

Eğer websiteniz yada blogunuz çok fazla spam yorum alıyorsa, WordPress sitelerde bunu engellemenin en basit yolu akismet spam yorum engelleme eklentisi.

Bugün sizlere tanıtacağım Akismet WordPress eklentisi sayesinde websitenize yapılan tüm spam yorumları otomatik olarak silebilir yada dilerseniz otomatik olarak silinme yerine belirli bir arşivde toplayıp tek tek de kontrol edebilirsiniz.

WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

Bir yorumun spam olup olmadığını nasıl anlarız diye aklınızda bir soru işareti varsa sizin için bir kaç örnek verebilirim.

  1. Yapılan yorumda çok fazla başka siteye bağlantı olacaktır
  2. Yapılan yorum yazdığınız yazı ile alakasız bir yorum olacaktır şu şekilde bir örnek verelim mesela siz çok dramatik bir konu hakkında yazı yazdınız ama gelen yorum “Harika bir yazı olmuş gerçekten çok eğlendim vb.” Gibi olabilir.
  3. Websiteniz Türkçe içeriklerden oluşur ama gelen yorumlara baktığınızda genellikle Ingilizce olarak yazılmışlardır
  4. En son örnek ise türkiyede çok meşhur olan yorum bırakırken isim yerine kendi websitesine backlink sağlayabilmek için firma yada anahtar etiketini yazarlar. Örnek vermek gerekirse “Evden Eve Nakliyat” “Web Tasarım Firması” “Ankara Yazılım” gibi. Bu tarz yorumlar genelde manuel olarak firma sahipleri yada çalıştıkları seo firmaları tarafından yapılır. Ben açıkçası bu durumu pek etik bulmadığım için genelde bu tür yorumları spam olarak işaretliyorum.

Başlamadan önce konu ile alakalı olarak bir video derse ihtiyacınız varsa, aşağıdaki videoda WordPress Akismet eklentisi nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz.

WordPress Akismet Eklentisi Nasıl Kullanılır?

Eklentiyi kullanabilmeniz için ilk önce bir WordPress.com hesabınızın olması gerekli. İlk adımda WordPress yönetim panelimiz üzerinden eklentiyi bularak kurulumunu gerçekleştirelim.

Adım 1 – WordPress yönetim panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle sekmesini tıklayın. Ardından sağ üst alanda bulunan arama yerine Akismet yazalım ve eklentiyi aratalım. (Zaten en çok kullanılan eklenti olduğu için birinci sırada çıkacaktır.) Eklentiyi yüklemek için Hemen Yükle butonuna basalım ardından eklentinin kurulmasını bekleyelim ve Etkinleştir diyelim.

Adım 2 – Eklentimizi etkinleştirdikten sonra WordPress yönetim panelimizden Ayarlar > Akismet Anti Spam sekmesini ziyaret edelim. Eklenti bize burada bir API anahtarına ihtiyacımız olduğunu söylüyor ve API anahtarımızı oluşturmak için bir bağlantı veriyor. Bağlantıyı tıklayarak Akismet sitesini ziyaret edelim.

Akismet sitesini ziyaret ettiğimizde karşımıza gelen ücret tablolarından “Personal” yani kişisel tercih edelim (1. sıradaki alan). Daha sonra “How much is Akismet worth to you?” alanındaki şeriti en sola çekerek ücreti 0$ olarak belirleyelim. “Create Subscription” butonunu tıkladıktan sonra Add Site diyelim ve karşımıza gelen ekrana site adresimizi girelim.

Son olarak Add Site butonunu tıkladıktan sonra sistem sizin sitenize özel bir API anahtarı belirleyecektir ve bu anahtarı WordPress yönetim panelinizin Akismet ayarlar sekmesine entegre ederek kaydet butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Bu adımdan sonra artık sitenize gelen tüm spam yorumlar otomatik olarak çöp sepetine taşınacak ve oradan silinecektir. Burda 2 farklı ayar mevcut;

  1. En kötü ve en yayılmış olan spam’i asla görmeyeceğim şekilde sessizce at.
  2. İstenmeyen e-postayı her zaman incelenmek üzere Spam klasörüne taşı.

Burada kullanmak tercihi size kalmış, isterseniz yorumları hiç görmeden eklentinin silmesine izin verirsiniz, dilersenizde spam klasöründe birikmesini sağlar ve kendi kontrolünüzde tüm bu spam yorumları silebilirsiniz.

WordPress Akismet eklentisinin kurulumu ve kullanımı hakkında herhangi bir sorunlar karşılaşırsanız lütfen yorum kısmından bana bildirin. Youtube kanalımı takip ederek bu tarz makalelerin devamı için bana destek olabilirsiniz.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir