WordPress CSS, HTML ve JavaScript Kodlarınızı Birleştirin


WordPress için hazırlanan temalar ve eklentiler genellikle optimize edilmiş bir yapıya sahiptir. Bazı istisnai durumlarda kullandığınız tema ve eklentilere ait HTML, CSS ve JavaScript kodları sitenizin yavaşlamasına neden olur. Bu yazıda site hızınızı arttırmak için hazırlanmış Autoptimize eklentisinden bahsettim. CSS, HTML ve JS dosyalarınızı sıkıştırın, siteniz daha hızlı açılsın.

Aşağıda sizler için iki farklı kod göstereceğim. İlk kodumuzda optimize edilmemiş bir CSS kodunu ikinci kodda ise optimize edilmiş bir CSS kodunu göreceksiniz. Yapılan sıkıştırma sayesinde kodlar arasında bulunan gereksiz boşluklar kalkmış olacaktır bu sayede site yüklenme hızınızda ciddi artışlar gerçekleşecektir.

Optimize edilmemiş CSS kodu

Optimize edilmiş bir CSS kodu

Normal şartlarda CSS, HTML ve JavaScript kodlarını manuel olarak optimize edebilirsiniz.  Ama WordPress temalarınız da çok fazla kaynak dosyası olduğu için manuel işlem yapmak çok zordur. Bu yüzden bu işlemi bir kaç basit adımda bir eklenti ile yapabilirsiniz. 

Autoptimize CSS, HTML ve JS Sıkıştırma Eklentisi

Autoptimize WordPress eklentisi, sitenizi optimize etmeyi gerçekten çok kolaylaştıracaktır. Komut dosyalarını (JS)  ve stilleri (CSS) toparlar ve gereksiz boşluklardan kurtulur, tüm dosyaları küçültür ve önbelleğe alır, sayfa başındaki CSS’yi varsayılan olarak  erteleyebilir, komut dosyalarını alt bilgiye taşıyabilir ve devre dışı bırakabilir ve HTML’yi küçültebilir.

Ekstra seçenekler; Google fontlarını ve resimlerinizi optimize eder, birleştirilmiş olmayan JavaScript kodları eş zamanlayabilir, WordPress emojilerini kullanım dışı bırakabilir.

Autoptimize Eklentisini İndirin

İndirme Bağlantısı: wordpress.org/plugins/autoptimize

  1. Eğer FTP aracına bağlanabiliyorsanız indirdiğiniz dosyayı zip ten çıkararak public_html klasörünüzde yer alan /wp-content/plugins/ klasörüne yükleyin.
  2. Eklentiyi WordPress içindeki ‘Eklentiler’ menüsünden etkinleştirin.
  3. Son olarak eklentinin ayarlar sayfasını ziyaret edin ve gerekli ayarlamaları yapın.
autoptimize-ayarlari
autoptimize-ayar-penceresi

Çerezleri Temizleyin

Eklenti ayarlarını yaptıktan sonra WordPress yönetici panelinizin üst menüsüne Autoptimize adında bir ayar sekmesi gelecektir. Her blog yazısı paylaştığınızda yada sitenizde bir değişiklik yaptığınızda bu ayarı tıklayarak çerezleri temizleyin.

autoptimize-cerezleri-temizlemek

Eğer ayarları yukarıdaki ekran resimlerinde olduğu gibi ayarlarsanız sitenizde ciddi manada iyileşmeler olacaktır. Çok istisna durumlarda kullandığınız temalarda kaymalar bozulmalar olabilir. Bu durumda telaş yapmayın, Autoptimize eklentisinde CSS optimize alanındaki tıkı kaldırın ve “Değişiklileri Kaydet ve Önbelleği Temizle” butonunu tıklayın ve eklentiyi kaldırın ve konuyla alakalı bir uzman desteğine başvurun. Umarım site hızınızı arttırmak için hazırlamış olduğum bu yazı faydalı olmuştur.