WordPress CSS, HTML ve JavaScript Kodlarınızı Birleştirin

WordPress için hazırlanan temalar ve eklentiler genellikle optimize edilmiş bir yapıya sahiptir. Bazı istisnai durumlarda kullandığınız tema ve eklentilere ait HTML, CSS ve JavaScript kodları sitenizin yavaşlamasına neden olur. Bu yazıda site hızınızı arttırmak için hazırlanmış Autoptimize eklentisinden bahsettim. CSS, HTML ve JS dosyalarınızı sıkıştırın, siteniz daha hızlı açılsın. Aşağıda sizler için iki farklı kod […]

HTML CSS Sıkıştırma

WordPress için hazırlanan temalar ve eklentiler genellikle optimize edilmiş bir yapıya sahiptir. Bazı istisnai durumlarda kullandığınız tema ve eklentilere ait HTML, CSS ve JavaScript kodları sitenizin yavaşlamasına neden olur. Bu yazıda site hızınızı arttırmak için hazırlanmış Autoptimize eklentisinden bahsettim. CSS, HTML ve JS dosyalarınızı sıkıştırın, siteniz daha hızlı açılsın.

Aşağıda sizler için iki farklı kod göstereceğim. İlk kodumuzda optimize edilmemiş bir CSS kodunu ikinci kodda ise optimize edilmiş bir CSS kodunu göreceksiniz. Yapılan sıkıştırma sayesinde kodlar arasında bulunan gereksiz boşluklar kalkmış olacaktır bu sayede site yüklenme hızınızda ciddi artışlar gerçekleşecektir.

Optimize edilmemiş CSS kodu

.ornekbirresim img {
width: 100%;
}
.ornekbirdiv {
font-size: 36px !important;
line-height: 1.2 !important;
}

Optimize edilmiş bir CSS kodu

.ornekbirresim img{width:100%}.ornekbirdiv{font-size:36px!important;line-height:1.2!important}

Normal şartlarda CSS, HTML ve JavaScript kodlarını manuel olarak optimize edebilirsiniz. Ama WordPress temalarınız da çok fazla kaynak dosyası olduğu için manuel işlem yapmak çok zordur. Bu yüzden bu işlemi bir kaç basit adımda bir eklenti ile yapabilirsiniz.

Autoptimize CSS, HTML ve JS Sıkıştırma Eklentisi

Autoptimize WordPress eklentisi, sitenizi optimize etmeyi gerçekten çok kolaylaştıracaktır. Komut dosyalarını (JS)  ve stilleri (CSS) toparlar ve gereksiz boşluklardan kurtulur, tüm dosyaları küçültür ve önbelleğe alır, sayfa başındaki CSS’yi varsayılan olarak  erteleyebilir, komut dosyalarını alt bilgiye taşıyabilir ve devre dışı bırakabilir ve HTML’yi küçültebilir.

Ekstra seçenekler; Google fontlarını ve resimlerinizi optimize eder, birleştirilmiş olmayan JavaScript kodları eş zamanlayabilir, WordPress emojilerini kullanım dışı bırakabilir.

Autoptimize Eklentisini İndirin

İndirme Bağlantısı: wordpress.org/plugins/autoptimize

 1. Eğer FTP aracına bağlanabiliyorsanız indirdiğiniz dosyayı zip ten çıkararak public_html klasörünüzde yer alan /wp-content/plugins/ klasörüne yükleyin.
 2. Eklentiyi WordPress içindeki ‘Eklentiler’ menüsünden etkinleştirin.
 3. Son olarak eklentinin ayarlar sayfasını ziyaret edin ve gerekli ayarlamaları yapın.

Çerezleri Temizleyin

Eklenti ayarlarını yaptıktan sonra WordPress yönetici panelinizin üst menüsüne Autoptimize adında bir ayar sekmesi gelecektir. Her blog yazısı paylaştığınızda yada sitenizde bir değişiklik yaptığınızda bu ayarı tıklayarak çerezleri temizleyin.

Eğer ayarları yukarıdaki ekran resimlerinde olduğu gibi ayarlarsanız sitenizde ciddi manada iyileşmeler olacaktır. Çok istisna durumlarda kullandığınız temalarda kaymalar bozulmalar olabilir. Bu durumda telaş yapmayın, Autoptimize eklentisinde CSS optimize alanındaki tıkı kaldırın ve “Değişiklileri Kaydet ve Önbelleği Temizle” butonunu tıklayın ve eklentiyi kaldırın ve konuyla alakalı bir uzman desteğine başvurun. Umarım site hızınızı arttırmak için hazırlamış olduğum bu yazı faydalı olmuştur.

4 toplam yorum : “WordPress CSS, HTML ve JavaScript Kodlarınızı Birleştirin”

 1. Merhaba hocam, ben bu eklentiyi kurduktan sonra pagespeed te masaüstü hızı 50 den 75 e çıktı ama sitede bazı yerlerde kayma olduğu için kaldırdım. Site hızı tekrardan düştü.
  Eklentiyi kullanmak istiyorum ama kaymaları nasıl önleyebilirim

  1. Merhabalar Sinan,

   Alternatif bir eklenti denemelisin. Bazı eklentiler çok aşırı derecede sıkıştırma yaptığı için sitelerde bazı tasarımsal kaymalar olabiliyor. WP Fastest Cache eklentisini deneyebilirsiniz.

 2. Merhabalar benim bir sitem vardı site hızını artırmak için css dosyalarını pagespeed hız olçme programındaki hataları duzeltmek için css dosyalarını kucultup yeniden ilgili konumlara yapıstırdım bu konuda hiç bir bilgim yok acıkcası internetten birisi yapmıstı ama ben galiba basaramadım ve suan wordpress temamda sorun oldu. sol taraftaki sekmelere bastıgımda ( gösterge panelindeki butonlar) karsıma yazılar çıkıyor uzunca yani sitedeki yazılar filan duruyor yerinde ama resimlerimin boyutuda buyuk oldu filan bu durumu çözemedim. Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz. Benim için cok zor ama bilen birisi için çok basittir sanırım. Eger sorunu çözebilirseniz hem sevinirim hemde emeginizin karsılıgını vermeye hazırım. Lütfen benimle iletisime gecin ve websitemi bir kontrol edin. Tesekkurler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.