WordPress Dosya ve Klasör Görünümü Nasıl Devre Dışı Bırakılır

WordPress dosya ve klasör izinlerinizi yöneterek web sitenizi virüs ve hack girişimlerinden koruyabilirsiniz.

Bazı web hosting firmalarında WordPress kurulumu yaptığınızda klasörler içerisinde varsayılan olarak index dosyaları (index.php yada index.html) gelmez. Bu sorun yüzünden web sitenizin kurulu olduğu ana dizindeki bir çok klasör açık olarak ziyaretçilerinize ve arama motorlarına görünebilir.

Bu özellikle güvenlik ve SEO açısından çok ciddi bir problemdir ve olabildiğince hızlı bir şekilde bu sorunu düzeltmeniz gerekir. WordPress sitelerde klasör ve dosyaları gizlemenin birçok yöntemi mevcut ama ben bugün sizlere en etkili ve en basit yöntemden bahsedeceğim. Öncelikle ne tür bir sorundan bahsettiğimizi anlamanız açısından bir ekran görüntüsü ekledim;

Manuel olarak çalışmalara başlamadan önce sizin için hazırladığım bazı WordPress eğitim videoları var. Lütfen Youtube kanalıma youtube.com/halimkilic da abone olmayı unutmayın.

Dosya ve Klasör Nasıl Gizlenir?

Aşağıda yer alan kodu sitenizde bulunan .htaccess dosyanızın en sonuna eklediğinizde WordPress sitenizde yer alan klasörler ve dosyalar ziyaretçilere tamamen kapanacaktır. Bu en etkili ve basit yöntemdir. Koda geçmeden önce yapmanız gerekenleri adım adım yazarak ilerleyelim;

 1. FTP programı aracılığı ile hosting paketinize bağlanın. En basit ve kullanışlı FTP eklentisi “FillaZilla” dır. Eğer FTP ye nasıl erişeceğiniz hakkınızda bilgi sahibi değilseniz yanlış bir şey yapmamak için hosting sağlayıcınız ile iletişime geçin.
 2. FTP’nize bağlandıktan sonra public_html klasörü içerisinde (yada WordPress nereye kurduysanız) yani wp-content / wp-admin klasörlerinin olduğu dizinde .htaccess dosyasını bilgisayarınıza indirin
 3. Notepad++ yada herhangi bir yazı editör programı ile htaccess dosyasını açarak en alta aşağıdaki kodu yapıştırın ve kaydedip ftp aracılığı ile geri yükleyin.
   Options -Indexes

  Eğer buraya kadar her şeyi eksiksiz yaptıysanız artık WordPress sitenizde yer alan ve halka açık şekilde görülen tüm dosya ve klasörler gizlenecektir. Bu makalenin, web sitenizi daha güvenli hale getirmek için WordPress’te dizin gösterimini nasıl devre dışı bırakacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Sorularınız ve görüşleriniz için aşağıda bir yorum bırakabilir veya Twitter‘da bize katılabilirsiniz.

  WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  WhatsApp
  Halim
  Halim
  WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir