Bir Kaç Adımda WordPress Dosya ve Klasör İzinlerini Düzenleyin

WordPress dosya izinleri, sunucuda WordPress dosyalarının ve klasörlerinin nasıl erişilebileceğini belirler. WordPress dosya izinlerini öğrenin.

WordPress dosya ve klasör izinleri güvenlik açısından son derece önemlidir. Genellikle manuel kurulumlarda ve web hosting üzerinden yaptığınız kurulumlarda WordPress varsayılan dosya izinleri doğru bir şekilde ayarlanmış olur. İstisna olarak bazen kullanıcılar FTP üzerinden dosya ve klasör izinlerinde bazı değişikler yapma ihtiyacı duyarlar.

Bu değişikler sonucunda sitemizde ciddi güvenlik açıkları oluşacaktır ve bu sorunları en kısa sürede halletmemiz gerekir. Hele ki hangi dosya ve klasöre ne tür bir izin verdiğimizi unutursak bu daha da ciddi sorunlar doğuracaktır. 

O yüzden en kısa sürede dosya izinlerinizi yeniden düzenlemeli ve oluşabilecek güvenlik sorunlarının önüne geçmelisiniz. Bu yazımızda WordPress için varsayılan dosya izinleri ne olmalı ve en hızlı şekilde dosya ve klasör izinleri nasıl düzenlenir bunlardan bahsedeceğim.

Önemli uyarı: Dosya düzenleme hakkında bir bilginiz yoksa sitenize zarar vermemek adına lütfen web hosting sağlayıcınızdan destek alınız.

WordPress Varsayılan Dosya İzinleri

Dersimize başlamadan önce WordPress için varsayılan dosya izinleri nasıl olmalı kısaca göz atalım. Bu bilgiler resmi WordPress Codex sitesinden alıntıdır ve yapılması gereken doğru değerlerdir.

WordPress dosya izinleri, sunucuda WordPress dosyalarının ve klasörlerinin nasıl erişilebileceğini belirler. İdeal olarak, WordPress dosyalarınız sadece okunabilir olmalı, ancak bazı dosyalar yazılabilir olmalıdır. İşte WordPress için önerilen dosya izinleri:

  • wp-config.php: 640
  • .htaccess: 644
  • /wp-content/: 755
  • /wp-content/themes/: 755
  • /wp-content/plugins/: 755
  • /wp-content/uploads/: 755

Lütfen unutmayın, bu dosya izinleri tavsiye edilenlerdir ve sunucunuzun güvenliği ve yapılandırmasına göre farklılık gösterebilir. Eğer sunucunuzda güvenlik açıkları varsa veya dosya izinleri yanlış ayarlanmışsa, sitenizin güvenliği tehlikeye girebilir. Özetlemek gerekirse tam olarak dosya izinleri bu şekilde olmalıdır;

  • Tüm klasör izinleri : 755
  • Tüm dosya izinleri : 644

Eklenmesi gereken doğru değerleri öğrendik fakat ben hangi dosyaya yada klasöre ne izin verdiğimi hatırlamıyorum diyorsanız yapmanız gereken çok basit.

Klasör İzinlerini Düzenlemek

En hızlı şekilde dosya izinlerini düzenleyebilmeniz için bir FTP aracına ihtiyacınız var. Benim size tavsiyem FillaZilla eklentisidir. Eklentiyi indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra hosting sağlayıcınızın sizlere sağladığı bilgiler ile  (FTP kullanıcı adı, şifre ve opsiyonel olarak port bilgisi) WordPress ana dizine giriş sağlıyoruz.

Burdan sonra yapmanız gereken wp-content, wp-admin, wp-includes klasörlerinin tümünü seçerek sağ tıklayıp dosya izinleri sekmesini açmak.

İlgili ayar penceresini açtıktan sonra karşımıza gelen ekranda 755 değerini giriyoruz ve ardından alt alanda bulunan “Alt klasörlere de uygulansın” sekmesini tıklayarak en altta yer alan “Yalnız klasörlere uygulansın” sekmesini tıklamak ve tamam diyerek işlemi başlatıyoruz. Mevcut klasörlerin yoğunluğuna göre bu uzun sürebilir.

Dosya İzinlerini Düzenlemek

Yine aynı şekilde FillaZilla programı ile hosting sağlayıcımıza bağlandıktan sonra bu sefer yapmamız gereken biraz farklı bir işlem. WordPress dosya ve klasörlerimizin olduğu alandaki tüm dosya ve klasörleri seçiyoruz ve ardından sağ tıklayarak dosya izinleri sekmesini açıyoruz.

Değer olarak 644 değerini girdikten sonra “Alt klasörlerede uygulansın” seçerek ardından “Yalnız dosyalara uygulansın” tıklıyoruz ve tamam diyoruz. Yine dosya adetlerinin fazlalığına göre uzun sürecektir.

Eğer iki adımıda doğru şekilde gerçekleştirdiyseniz WordPress dosya izinlerini ayarlamış bulunuyorsunuz. Bundan sonraki gerçekleşecek tüm yüklemelerde ve güncelleme işlemlerinde aynı değerler varsayılan olarak gelecektir.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

One thought on “Bir Kaç Adımda WordPress Dosya ve Klasör İzinlerini Düzenleyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir