Bir Kaç Adımda WordPress Dosya ve Klasör İzinlerini Düzenleyin

WordPress dosya ve klasör izinleri güvenlik açısından son derece önemlidir. Genellikle manuel kurulumlarda ve web hosting üzerinden yaptığınız kurulumlarda WordPress varsayılan dosya izinleri doğru bir şekilde ayarlanmış olur. İstisna olarak bazen kullanıcılar FTP üzerinden dosya ve klasör izinlerinde bazı değişikler yapma ihtiyacı duyarlar. Bu değişikler sonucunda sitemizde ciddi güvenlik açıkları oluşacaktır ve bu sorunları en […]

WordPress dosya ve klasör izinleri güvenlik açısından son derece önemlidir. Genellikle manuel kurulumlarda ve web hosting üzerinden yaptığınız kurulumlarda WordPress varsayılan dosya izinleri doğru bir şekilde ayarlanmış olur. İstisna olarak bazen kullanıcılar FTP üzerinden dosya ve klasör izinlerinde bazı değişikler yapma ihtiyacı duyarlar.

Bu değişikler sonucunda sitemizde ciddi güvenlik açıkları oluşacaktır ve bu sorunları en kısa sürede halletmemiz gerekir. Hele ki hangi dosya ve klasöre ne tür bir izin verdiğimizi unutursak bu daha da ciddi sorunlar doğuracaktır.  O yüzden en kısa sürede dosya izinlerinizi yeniden düzenlemeli ve oluşabilecek güvenlik sorunlarının önüne geçmelisiniz. Bu yazımızda WordPress için varsayılan dosya izinleri ne olmalı ve en hızlı şekilde dosya ve klasör izinleri nasıl düzenlenir bunlardan bahsedeceğim.

Önemli uyarı: Dosya düzenleme hakkında bir bilginiz yoksa sitenize zarar vermemek adına lütfen web hosting sağlayıcınızdan destek alınız.

WordPress Varsayılan Dosya İzinleri

Dersimize başlamadan önce WordPress için varsayılan dosya izinleri nasıl olmalı kısaca göz atalım. Bu bilgiler resmi WordPress Codex sitesinden alıntıdır ve yapılması gereken doğru değerlerdir.

  • Tüm klasör izinleri : 755
  • Tüm dosya izinleri : 644

Eklenmesi gereken doğru değerleri öğrendik fakat ben hangi dosyaya yada klasöre ne izin verdiğimi hatırlamıyorum diyorsanız yapmanız gereken çok basit.

Klasör İzinlerini Düzenlemek

En hızlı şekilde dosya izinlerini düzenleyebilmeniz için bir FTP aracına ihtiyacınız var. Benim size tavsiyem FillaZilla eklentisidir. Eklentiyi indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra hosting sağlayıcınızın sizlere sağladığı bilgiler ile  (FTP kullanıcı adı, şifre ve opsiyonel olarak port bilgisi) WordPress ana dizine giriş sağlıyoruz.

Burdan sonra yapmanız gereken wp-content, wp-admin, wp-includes klasörlerinin tümünü seçerek sağ tıklayıp dosya izinleri sekmesini açmak.

İlgili ayar penceresini açtıktan sonra karşımıza gelen ekranda 755 değerini giriyoruz ve ardından alt alanda bulunan “Alt klasörlere de uygulansın” sekmesini tıklayarak en altta yer alan “Yalnız klasörlere uygulansın” sekmesini tıklamak ve tamam diyerek işlemi başlatıyoruz. Mevcut klasörlerin yoğunluğuna göre bu uzun sürebilir.

Dosya İzinlerini Düzenlemek

Yine aynı şekilde FillaZilla programı ile hosting sağlayıcımıza bağlandıktan sonra bu sefer yapmamız gereken biraz farklı bir işlem. WordPress dosya ve klasörlerimizin olduğu alandaki tüm dosya ve klasörleri seçiyoruz ve ardından sağ tıklayarak dosya izinleri sekmesini açıyoruz.

Değer olarak 644 değerini girdikten sonra “Alt klasörlerede uygulansın” seçerek ardından “Yalnız dosyalara uygulansın” tıklıyoruz ve tamam diyoruz. Yine dosya adetlerinin fazlalığına göre uzun sürecektir.

Eğer iki adımıda doğru şekilde gerçekleştirdiyseniz WordPress dosya izinlerini ayarlamış bulunuyorsunuz. Bundan sonraki gerçekleşecek tüm yüklemelerde ve güncelleme işlemlerinde aynı değerler varsayılan olarak gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir