WordPress Eski Versiyon Geri Yükleme

WordPress alt yapısı ile kurulmuş web sitelerinin güvenlik için yapması gereken ilk şey mevcut WordPress sürümünü güncel tutmaktır. Bunun yanı sıra kullanılan temaların ve eklentilerinde sürekli güncellenmesi çok önemli.

Tabi bazı durumlar istisna olabiliyor. Bir çok kez müşterilerimin güncelleme sonrasında yaşadıkları sorunları çözmeye çalıştım. En yaygın sorunlardan birisi PHP versiyon sorunu ve sitenin mevcut temasının WordPress son versiyonu ile uyumsuz olması. Bu sorun genellikle geçmişte satın alınan temaların WordPress’in yeni versiyonuna güncellenmemesinden kaynaklanmakta. O yüzden WordPress versiyonunuzu güncellemeden önce mutlaka tema sahibine ulaşarak WordPress son sürümü ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

WordPress Eski Sürümü İndir

WordPress resmi web sitesinde yer alan tr.wordpress.org/download/releases bağlantısını ziyaret ederek hangi versiyona güncelleme yapmak istiyorsanız o versiyonun dosyalarını bilgisayarınıza indirin.

wordpress eski versiyon

İlgili sayfadan .zip olarak WordPress dosyalarını indirdikten sonra .zip dosyasından çıkaralım ve WordPress klasörünün içindeki wp-content klasörünü silelim.

Bu işlemin ardından FTP yardımı ile yada CPANEL üzerinden sitemizin kök dizinine bağlanalım. (FTP bilgilerini hosting firmanızdan temin edebilirsiniz). public_html klasörünün içine girerek “SILINECEK” adında yeni bir klasör oluşturalım. Ardından wp-content, wp-config.php ve .htaccess haricindeki tüm dosya ve klasörleri SILINECEK klasörünün içine taşıyalım.

Daha sonra masa üstünde yer alan WordPress klasörünün içindeki tüm dosyaları (wp-content silmiştik daha önce) public_html klasörümüzün içine sürükleyip bırakalım. Bu işlemin arından WordPress sürümünüz eski versiyona gelecektir.

Peki WordPress güncelleme işlemleri bu şekilde yapılmaz mı?

Evet yapılabilir. WordPress sitenizi bu şekilde yeni versiyona da yüklemeniz mümkün. Ayrıca web sitenize virüs girdiğinden şüpheleniyorsanız yukarıdaki adımları gerçekleştirerek de sitenize bulaşan virüslerden kurtulmanız mümkün. Çünkü genellikle virüslü dosyalar wp-admin klasörüne bulaşmakta. Yukardaki işlemler sayesinde basit bir şekilde virüs temizlemesi gerçekleştirebilir ve WordPress sitenizi yeni/eski versiyona güncelleyebilirsiniz.

Konu ile alakalı yardıma ihtiyaç duyarsanız wpservis.com/iletisim sayfasından bana ulaşabilir yada yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir