WordPress Eski Yazı Editörü Nasıl Geri Getirilir

Eğer web sitenizi WordPress 5.0 versiyona güncellediyseniz yeni yazı editörü ile tanışmışınız demektir. Aslında 5.0 versiyon güncellemesi gelmeden uzun zaman önce WordPress geliştiricileri yeni yazı editörünü duyurmuş ve kullanıcılarına bu yazı editörünü Gutenberg eklentisi ile test etme imkanı sunmuştu.

Eklentiden haberi olmayan ve daha önce Gutenberg eklentisini test etme imkanı bulamayan bir çok kullanıcı yeni yazı editörü ile tanışınca bir hayli şaşırmış ve kullanımda ciddi zorluklar yaşamıştı. Aslında yeni yazı editörünü eski yazı editörüne dönüştürmek oldukça basit. Bu yazımızda eski WordPress klasik yazı editörüne nasıl geçiş sağlayabileceğinizi anlattık. Yeni yazı editörünü beğenmeyenler ve kullanımda ciddi zorluklar yaşayan WordPress kullanıcıları bu yazıyı mutlaka okumalı. Öncelikle yeni yazı editörünün nasıl göründüğüne bir bakalım;

wordpress-yeni-yazi-editoru

Yukarıdaki görselde WordPress 5.0 ile birlikte gelen yeni yazı editörünü görüyorsunuz. bu editör, Medium, Tumblr gibi blog sistemlerinde kullanılan yazı editörlerine oldukça benziyor. Eğer daha önce Tumblr ve benzeri blog sistemlerini kullandıysanız zaten bu yazı editörü size oldukça kolay bir kullanım sağlayacaktır.

Yeni yazı editöründe ne gibi farklılıklar var derseniz eğer, benim en çok dikkatimi çeken alan sağ stunda yer alan sekmelerin 2 farklı tab da gösteriliyor olması. Tabi TinyMCE den alışık olduğumuz üst alandaki butonlarda yeni yazı editöründe daha minimalize edilmiş durumda. Aşağıda eski yazı editörünü hatırlatma amaçlı bir görsel paylaştım;

wordpress-eski-yazi-editoru

WordPress Eski Yazı Editörü

Bu sorunun çözümü oldukça basit. WordPress yönetim panelinize giriş yaptıktan sonra Eklentiler > Yeni Ekle sekmesini tıklayın ve ardından sağ üst alanda yer alan arama kutucuğuna “Classic” yazarak çıkan sonuçlarda “Klasik düzenleyici” eklentisini kurarak aktif edin. Eklenti aktifleştirildikten sonra her hangi bir ayar yapmanıza gerek kalmadan klasik yazı editörünü kullanmaya devam edebilirsiniz.

wordpress-klasik-yazi-editoru

Eğer eklentiyi direk indirmek istiyorsanız da bu linki tıklayarak bilgisayarınıza indirerek FTP yardımı ile de yükleme gerçekleştirebilirsiniz. Eğer eklentinin kurulumu hakkında her hangi bir sorun yaşarsanız lütfen yorum kısmından bana bildirin.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir