WordPress Siteye Favicon (Site ikonu) Nasıl Eklenir?


Favicon, web tarayıcınızda ziyaret ettiğiniz web site adresinin hemen sol alanında gözüken minik ikondur. Faviconlar sürekli ziyaret ettiğiniz web sitelerini sık kullanılanlara eklediğiniz de ilgili siteye kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca bazı browserlarda da ziyaret etiiğiniz siteler aklınız da kalsın diye sık ziyaret edilen siteler alanında site adı yerine faviconlar gösterilmektedir. Faviconlar genellikle sitenizi yansıtan ikonlar yada logonuzun bir başka versiyonu olabilir. Yani kısacası favicon sitenizin kimliğidir, bayrağıdır.

WordPress siteye site ikonu eklemek oldukça basit. Gelin adım adım sitemize favicon nasıl eklenir birlikte öğrenelim. Çalışmalara başlamadan önce eğer konu ile alakalı bir video derse ihtiyacınız varsa aşağıdaki video sizlere yardımcı olacaktır.

Her zaman olduğu gibi ilk adımımızda WordPress yönetim panelimize giriş yapıyoruz ve sol menüde bulunan Görünüm > Özelleştir sekmesini tıklayalım. Açılan pencerede ilk sırada yer alan Site Kimliği sekmesini açalım ve Site ikonu alanından hazırladığımız faviconu içe aktaralım.

Eğer hazırladığınız favicon farklı ebatlarda ize sistem bunu otomatikman kare yapabilmek için kırpmanızı tavsiye edecektir. Aktarım işleminin ardından Yayınla butonunu tıklayarak faviconumuzu yayınlayalım.

wordpress siteye favicon eklemek

Favicon hazırlamak için çok fazla grafik bilgisine ihtiyacınız yok. 512×512 aralığında bir görüntü hazırlamanız yeterli olacaktır. Bu ikonu hazırlarken siteizin renk tonunu ve sitenizin baş harfini yada logonuz kolay görüntülenebilir bir pixel de ise logonuzu kullanabilirsiniz. Yada Google’da “favicon maker” diye aratarak web sitenize özel bir favicon hazırlayabileceğiniz yüzlerce web site bulabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim alanları doğru bir şekilde uyguladıysanız artık sizinde bir faviconunuz olacaktır. Bu favicon sayesinde tüm tarayıcılarda web site başlığınızın yanında minik bir ikon belirecektir. Ayrıca bir çok mobil uygulamada da web sitenizin faviconu görüntülenecektir. Hepsi bu kadar, yazımızı faydalı bulduysanız sosyal medya profillerinizde paylaşarak bana destek olabilirsiniz. Ayrıca Youtube kanalıma da abone olmayı lütfen unutmayın.


Halim

Merhaba, ben Halim Kılıç. Blogda 8 yıllık web tasarım geçmişimden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum. Özellikle WordPress alt yapısı, HTML CSS arayüz tasarımları, blog sistemleri ve internet reklamcılığı hakkında içerikler hazırlıyorum.

Tüm yazılarıma göz atın

Privacy Preference Center