WordPress Functions.php Dosyasına Kod Ekleme

WordPress functions.php dosyasına kod ekleme oldukça basit bir işlemdir. Bazı durumlarda yanlış kod eklemiş olabilirsiniz ve siteniz bozulmuş olabilir. Bu ve benzeri durumların önüne geçebilmek için kullanımı oldukça kolay bir eklenti var.

Temanızda kullanmanız gereken bazı özel fonksiyonlar olabilir. Bu özel fonksiyonları eklemeniz gereken yer functions.php dosyasıdır. WordPress temalar varsayılan olarak bu dosyadaki özellikler ile çalışmaktadır. WordPress functions.php dosyasını düzenlemek çoğu zaman tehlikelidir. Bunun nedeni yanlış tek bir satır kod bile temanızın bozulmasına ve dolayısıyla da sitenizin bozulmasına neden olur.

Functions.php Dosyası Nerede Yer Alır?

Bu dosya her zaman tema klasörünüzün içerisinde yer almaktadır. Eğer child-theme kullanıyorsanız bu temanın içerisinde de yer almaktadır. functions.php dosyasına erişmek için iki yol vardır.

  1. CPANEL üzerinden : Dosya yöneticisi > wp-content > themes > TEMANIZ
  2. WordPress admin üzerinden : Görünüm > Tema Düzenleyici
Functions.php Dosyası Nerede Yer Alır?

Görselde gördüğünüz üzere ilk önce Görünüm tıkladık, ardından Tema düzenleyici ve 3. adımda mevcut temamızı seçtik. Son olarakta sağ alandan functions.php dosyamızı bulduk. Eklemek istediğiniz kodu burada müsait bir alana yerleştirin. Dikkatli olmanız gereken en önemli husus ekleyeceğiniz kodlar ?> kodundan önce olmamalı.

DİKKAT: Bu dosyada bir işlem yapmadan önce mutlaka yedek alın.

Eğer bu koddan önce eklerseniz siteniz bozulur ve admin panele erişim sağlayamazsınız.

Functions.php Dosyasını Bozdum Ne Yapmalıyım?

Panik yapmayın. Bu çoğu zaman karşılaşılan bir durumdur. Eğer bozulan functions dosyası yüzünden sitenize erişim sağlayamıyorsanız, hosting firmanızdan aldığınız CPANEL / PLEKS bilgileri ile sunucunuza bağlanın. Ardından Dosya Yöneticisi > public_html > wp-content > themes > TEMANIZ > functions.php dosyanızı bilgisayarınıza indirin ve bir yazı editörü ile açarak adminden eklediğiniz kodu kaldırın.

Eğer bu işlemden sonra hala düzelmediyse satın aldığınız / indirdiğiniz tema klasöründen yedeği geri yükleyin.

Eklenti ile Functions.php Düzenleme

Benimde sıklıkla kullandığım en basit ve en etkili yöntem olan eklenti ile functions.php düzenleme oldukça basit. Bunun için Code Snippets eklentisini kurmanız yeterli. Eklenti WordPress yönetim panelinizde Snippets adında bir alan açar ve buradan dilediğiniz gibi kodlarınızı ekleyebilirsiniz.

Bu özelliğin bir diğer büyük bir artısıda, tema değiştirsenizde mevcut fonksiyonlarınız çalışmaya devam eder. Eklentiyi resmi WordPress adresinden indirebilir yada Eklentiler > Yeni ekle alanından ekleyebilirsiniz.

Eklentinin kurulum ve kullanımı hakkında aklınıza takılanları yorum kısmından bana iletin. “WordPress Functions.php Dosyasına Kod Ekleme” ve benzeri WordPress içerikleri için beni sosyal medyada takip edin.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir