WordPress Google Analytics Kodu Eklemenin En Basit Yolu

Google Analytics sayesinde ziyaretçilerin hangi kaynaktan geldiğini, son içeriğinizi kaç kişinin okuduğunu veya okuyucular hangi içerikte ne kadar süre vakit geçiriyor gibi birçok veriyi elde edebilmektesiniz. Google analytics kodunu eklemenizin birçok yolu mevcut. Birinci yol, kodu header.php dosyasına direk eklemek. İkinci yol ise, Google Analytics eklentisini kullanmaktır.

Google analytics kodunu kullanmanın en verimli yolu, manuel olarak functions.php dosyasına eklemek olacaktır.

Google Analytics sitesine kayıt olduktan sonra Yönetici > İzmele kodu bölümünden size ait olan google analytics kodunu kopyalayın ve functions.php dosyasının içine kodu yerleştirin. Functions.php dosyanızı tema klasöründe bulabilirsiniz.

Kod örneği şu şekildedir;

function ns_google_analytics() { ?>
  
  
  

Google analiz yapabilmek için bu kodun

 * 

bölümü arasında olması gerektiğini bize bildirmekte. Functions.php’ye eklediğimizde otomatik olarak head - body kodu arasında olacağı için sorunsuz bir şekilde eklemiş oluyoruz.

Eklenti ile analytics kodu nasıl eklenir?

Google Analytics for WordPress Eklentisi tam olarak bu işi yapıyor. Eklentiyi kurduktan sonra aktif hale getirin. Panel bölümünde Google hesabınıza giriş yapıp eklentiye bağlayın. Bu sayede eklendi verileri direk olarak sitenize entegre edecek ve izleme kodunuz tüm sayfalara otomatik olarak eklenecektir.

Eklenti, hemen çıkma oranı, oturumlar ve trafik kaynakları, popüler sayfalar ve kullanıcıların geldiği ülkeler hakkında genel bir istatistik sunar.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir