WordPress için Geliştirilmiş En İyi Cache Eklentileri

WordPress web sitesine sahip olan kişiler web sayfalarının hızlı bir şekilde yüklenmesine çok dikkat etmektedir. Web sitelerinin bütün işlemlerini gerçekleştirmek için WordPress’in işlevsel eklentilerinden Cache eklentileri hızlandırma işlemlerinde  kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Bu eklentiler ile hızlandırma işlemleri yapılırken çeşitleri dosyaları sıkıştırmakta mümkündür. Web sitelerinin hızı Google için çok önemli. Çünkü herhangi bir web sitesini ziyaret etmek […]

WordPress için Geliştirilmiş En İyi Cache Eklentileri

WordPress web sitesine sahip olan kişiler web sayfalarının hızlı bir şekilde yüklenmesine çok dikkat etmektedir. Web sitelerinin bütün işlemlerini gerçekleştirmek için WordPress’in işlevsel eklentilerinden Cache eklentileri hızlandırma işlemlerinde  kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Bu eklentiler ile hızlandırma işlemleri yapılırken çeşitleri dosyaları sıkıştırmakta mümkündür.

Web sitelerinin hızı Google için çok önemli. Çünkü herhangi bir web sitesini ziyaret etmek isteyen bir kişi web sitesinin açılma hızı düşükse web sitesine girmekten vazgeçerek başka sitelere yönelmektedir. Bu süre yapılan araştırmalara göre 2 saniyedir. Yani yaklaşık 2-3 saniye içinde açılmayan web sitelerinin ziyaretçi sayıları azalır ve Google sıralamalarında alt sırala düşer. Ziyaretçi sayısı ve Google sıralamalarının önemi düşünülecek olursa web sitelerinin hızlı olmasının değeri daha iyi anlaşılmaktadır. Cache eklentileri ile web sitelerinin hem ziyaretçi sayıları artmakta hem de arama motorlarında ilk sıralara gelebilmektedir. Web sitelerini hızlandırmak isteyen ve Cache eklentileri kullanacak kişilerin öncelikle bu eklentinin tam olarak ne olduğunu, web sayfalarını nasıl hızlandırdığını bilmelerinde faydalar vardır.

WordPress Cache (Önbellek) Eklentisi Nedir? 

Web sitelerini ziyaret eden kişilerin tarayıcılarına sitelerin bütün işlevleri yüklenmeye başlar. Bu işlemler için sunuculara birçok istek gönderilir ve bunlardan dolayı web sayfalarının yüklenme ve açılma süreleri artar. Web siteleri dosyaları teslim ederken, resimler, başlıklar, CSS gibi öğelerin teslimi oldukça zaman alır. Bu zamanı azaltmak için Cache eklentileri geliştirilmiştir. Bu eklentiler web sitelerinin içeriklerini HTML sayfalarına dönüştürür ve sunucu tekrar istekte bulunmadan bu HTML dosyalarını kullanır. Cache eklentileri dosyaları önbellekten yükleyerek, web sitelerinin hızını yükseltir.

En İyi WordPress Cache Eklentileri

Web sitelerinde ziyaretçi deneyimlerini artırmak ve SEO’sunu geliştirmek isteyen kullanıcılara sunulmuş pek çok Cache eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentileri kullanan web sitelerinin hızları artmakta ve buna paralel olarak hem ziyaretçi sayısı hem de Google sıralamaları yükselmektedir. En iyi Cache eklentileri; Wp Super Cache, Comet Cache, WP Rocket, Wp Fastest Cache, W3 Total Cache, LiteSpeed Cache olarak sıralamak mümkündür. Bu eklentilerin kullanıcılarına sağladıkları avantajlar ise şöyledir;

1. Wp Super Cache

Web sitelerinin hızını iyileştiren Cache eklentileri ele alındığında, Wp Super Cache eklentisi ön plana çıkar. Hem kullanıcıları tarafından olumlu ve yüksek puanlar alan hem de çok fazla kullanılan bir eklentidir. Eklentinin sahip olduğu özellikler sayesinde web sitelerinin performansını pozitif olarak çok iyi etkiler. Eklenti GTmetrix testlerinde kendini ispatlamış ve yüklenme süresini 0,85 saniye azaltılmıştır. İkinci bir test olan Pingdom testinde ise 1,03 saniye web sitelerinin yüklemelerini azaltarak hız konusunda büyük performans göstermiştir. Wp Super Cache eklentisi: Yazarlar ve admin için Cache Sitelerini durdurur, CDN desteği, Gzip sıkıştırma, Sayfaları önbelleğe alma gibi daha pek çok yararlı özelliğe sahiptir.

2. Comet Cache

Kurulumu ve etkinleştirmesi oldukça kolay olan eklentinin hem ücretsiz hem de ücretli versiyonu bulunuyor. Cache eklentileri arasında yapılan testlerde ,13 gibi bir oranda web sitelerini hızlandırma özelliğine sahiptir. Eklenti kullanıcılarına; Gzip sıkıştırma ve aktifleştirme, otomatik önbellek oluşturma gibi daha pek çok özelliği bulunmakla beraber, daha profesyonel özelliklerden yararlanmak isteyen kişiler eklentinin premium yani ücretli versiyonunu kullanabilirler.

3. WP Rocket

Ücretli bir Cache eklentisi olup kurulumu ve kullanımı çok kolaydır. Eklenti web sitelerinin büyüklüğü fark etmeden en iyi performansı sergilemektedir. Eklenti herhangi bir kodlama yeteneği gerektirmez bu yüzden kodlama bilmeyen kişiler tarafından tercih edilir. Bu eklentinin kullanıcılarına sunduğu özellikler; CSS, JavaScript ve HTML dosyalarını sıkıştırma ve birleştirme, Cloudflare birleşeni ile sorunsuz çalışır, Google yazı tipini optimize eder. Ayrıca eklenti hız testlerinde web sitelerinin hızını ,09 oranında arttırdığı görülmektedir.

4. WP Fastest Cache

Bu Cache eklentisinin tasarımcısı Türk bir geliştiricidir ve bu sayede eklentinin ara yüzünde Türkçe dil seçeneği de bulunmaktadır. Bu eklentinin en önemli özelliği ziyaretçi sayısı fazla olmasından dolayı yavaşlayan sitelerin bu yavaşlama sorununa çözüm olmasıdır. Ayrıca eklenti kurulumu en kolay olan Cache eklenti özelliğine sahiptir ve .htaccess ile herhangi bir değişiklik yapmaya gerek yoktur. Bu Cache eklentisi hız testlerinde, özelliklerinin hızlandırıcı etkilerini kanıtlamıştır. Bu özellikler; CSS ve JS dosyalarının boyutunu küçüktür, sıkıştırır ve optimize eder. Web sitelerinde oturum açan ziyaretçiler için önbellek seçeneğini aktifleştirir ve devre dışı bırakır. Eklenti CDN seçenekleri ile Cloudflare entegresinin yapılmasını sağlamaktadır.

5. W3 Total Cache

Eklenti kendini birkaç ayda bir güncelleyerek göze çarpmaktadır. Ücretsiz en eski eklentidir ve ayarlandığı takdirde sonradan herhangi bir ayarlama yapmaya gerek kalmaz. Eklenti çeşitli site hataları için kontrol mekanizmasını önermektedir. Eklentiyi kullanan kişi sayısı bir milyondan fazladır ve oldukça popülerdir. W3 Total Cache eklentisi kullanıcılarına şunları sağlamaktadır; Gelişmiş CDN seçenekleri sayesinde Cloudflare desteği sağlar, CSS ve Java Script optimizasyonu Hızlandırılmış mobil sayfalar ve Veritabanın önbelleğe alınmasına olanak tanımaktadır.

6. LiteSpeed Cache

Eklenti kendini sürekli güncelleyerek geliştirmektedir. Ücretsiz ve oldukça kapsamlı bir Cache eklentisidir. Kullanıcılarına, görsellerini sıkıştırma, veritabanını temizleme gibi birçok özellik sunmakta ve çok tercih edilen Cache eklentileri arasındadır.

Web sitelerini hızlandıracak ve birçok özellik daha sağlayan Cache eklentileri bu şekilde sıralanabilir. Kullanıcılar web siteleri için en uygun eklentiyi test edip kullanabilirler. Kullanıcılar kurdukları eklentileri GTmetrix, Google PageSpeed Insights ve Pingdom’da test edip web siteleri için uygunluğunu kontrol edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.