WordPress Kırık Linkleri Bulun ve Düzeltin

WordPress site sahiplerinin en büyük sorunlarından biriside web sitelerinde bulunan kırık linklerdir. Web sitelerinin arka planına az çok hakim olan ve SEO konusunda az da olsa bilgisi olan bir çok kullanıcı bu kırık linkleri bulup düzeltme yoluna gider. Ama kırık linklerden habersiz olan bir çok kullanıcı, web sitelerini uzun süreler bu şekilde kullanmaya devam eder.

Bu durumun farkına ancak Google sıralamalarında düştükleri ve ziyaretçi kaybına uğradıkları zaman varırlar. Sizde eğer bu duruma düşmek istemiyorsanız hemen web sitenizde yada blogunuz da bulunan kırık linkleri tespit edin ve düzenleyin.

WordPress kırık linkler nasıl tespit edilir?

Bunu yapmanın bir kaç farklı yolu var. Eğer ben eklenti kurmaktan hoşlanmıyorum bu işi çevrimiçi çözmenin bir yolu yokmu diyorsanız, bir Google araması yapın ve “broken link checker online” olarak aratın. Karşınıza onlarca web site çıkacaktır, web site adresinizi yazarak sitenizde bulunan tüm kırık linkleri tespit edebilirsiniz.

Başlamadan önce eğer konu ile alakalı bir video dersine ihtiyacınız varsa aşağıdaki videoyu izleyerek WordPress’te kırık linkler nasıl tespit edilir öğrenebilirsiniz.

Eğer eklenti ile ben bu sorunu çözmek istiyorum diyorsanız WordPress için geliştirilen “Broken Link Checker” eklentisini bu adresten indirerek kurabilirsiniz. Eklentinin kurulumu ve kullanımı oldukça basit. Aşağıda eklentinin kurulumu ve kullanımı hakkında sizlere adım adım yardımcı olmaya çalışacağım.

  • WordPress yönetim panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle seçeneğini tıklayarak arama kutucuğuna “Broken Link Checker” yazıp eklentimizi bulalım.
  • Eklentiyi “Hemen Yükle” butonuna basarak eklentiyi sitemize kuralım ve ardından “Etkinleştir” diyerek eklentimizi etkinleştirelim.
  • Eklentinin kurulumunu gerçekleştirdikten sonra Araçlar > Kırık Bağlantılar sekmesini tıklayalım.
  • Eğer web sitenizde çok fazla kırık bağlantı varsa bu eklentinin sitenizi taraması biraz zaman alabilir lütfen sabırlı olun. Ara ara kontrol ederek web sitenizde bulunan tüm bağlantıların listelenmesini bekleyin.

Eklentinin ayarlar penceresinde bir kaç sekme göreceksiniz bunlar sırası ile;

  1. Tümü : Bu alanda sitenizde bulunan tüm bağlantıları görebilirsiniz
  2. Kırık : Bu alanda sitenizde bulunan tüm kırık linkleri görebilirsiniz
  3. Warnings : Bu alanda sitenizde bulunan hatalı linkleri ve acilen düzenlenmesi gereken linkleri görebilirsiniz
  4. Yönlendirmeler : Bu alanda yönlendirme yapılmış dış bağlantıları görebilirsiniz
  5. Dismissed : Bu alanda reddedilen tüm bağlantıları görebilirsiniz

Bir kırık linki düzeltebilmek için linkin üzerine mouse ile geldikten sonra düzelt linkini tıklayın ve bu kırık linki başka bir sayfaya yada ana sayfanıza yönlendirin. Eğer yukarıda yer alan tüm bilgileri doğru bir şekilde uyguladıysanız eklenti düzgün bir şekilde çalışacaktır. Sizlere tavsiyem eklenti ile işiniz bittikten sonra yani tüm kırık linkleri düzenledikten sonra eklentiyi devre dışı bırakmanızdır, zira bu eklenti sürekli database alanında kırık bağlantıları tarayacağı için hosting paketiniz de gereksiz yoğunluğa neden olacaktır.

Eklentinin kurulumu ve kullanımı hakkında sizlere verebileceğim bilgiler şimdilik bu kadar, eğer eksik bulduğunuz bir alan yada eklentinin kurulumu hakkında sorun yaşadıysanız lütfen yorum kısmından bana bildirin. Beni sosyal medya profillerimde takip ederek ve bu yazıyı paylaşarak bu tarz makalelerin devam edebilmesi için bana destek olmanızı rica ediyorum.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir