En İyi 9 WordPress Online Eğitim Eklentileri

WordPress online eğitim eklentileri ile WooCommerce bağlayabilir, iyzico, PayTR gibi ödeme yöntemleri ile gelir elde edebilirsiniz.

Online Eğitim Sistemi (LMS), öğrencilerin tercih ettikleri kursları seçmelerine, sınavlara ve ödevlerini göndermelerine olanak tanıyan bir sistemdir. Online öğrenme ortamı sayesinde kurslar ve eğitim materyalleri oluşturmanın pratik bir yoludur. Dünyanın en iyi WordPress online eğitim eklentileri ile websiteniz üzerinden canlı eğitim verebilir, online yada offline etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Ayrıca WordPress online eğitim eklentileri ile WooCommerce bağlayabilir, iyzico, PayTR gibi ödeme yöntemleri ile gelir elde edebilirsiniz.

Aşağıda bahsedeceğim eklentiler; LMS ile ilgili işlevleri WordPress web sitesine ekler, böylece kursları doğrudan WordPress panosuna yükleyebilir ve yönetebilirsiniz.

WordPress Online Eğitim Eklentilerinin Genel Özellikleri

LMS eklentilerinden bahsetmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken faktörlere bir göz atalım. Neredeyse tüm LMS eklentileri benzer özellikler sunar veaşağıdaki temel özelliklerle birlikte gelir:

Kurs Oluşturma

LMS eklentisi, kursları kolayca oluşturmanıza ve bunları istediğiniz şekilde yapılandırmanıza olanak sağlamalıdır. Eklentinin, işin çoğunu sizin için yapan ve saatler içinde site ziyaretçilerine sunmanıza izin veren önceden hazırlanmış kurs şablonlarıyla gelmesi avantajınıza olacaktır.

İçerik Kısıtlaması

Mevcut kursu tamamlamadan bir sonraki kursa ilerlememeleri için dersleri öğrenciler için sınırlandırmanız önemlidir. İyi bir WordPress LMS eklentisi, çeşitli koşullara göre içerik kısıtlamasını sizler için basitleştirir.

Quizler / Sınavlar

Kursu; sınavları ve ödevleri tamamlayarak ilerletmek, öğrencilerin bir sonraki derse geçmesini kısıtlamanın harika bir yoludur. LMS eklentileri, sınavlar oluşturmanıza ve her sınav için geçme kriterleri belirlemenize olanak tanır.

İlerleme Takibi

Eğitmenler öğrencilerin nerede yardıma ihtiyaç duyduklarını veya nerede diğerlerinden daha iyi performans gösterdiklerini görmelidir. Bu özellik sayesinde dersi alan öğrencilerin ilerlemesini takip edebileceğiniz bir özellik işinizi büyük ölçüde kolaylaştırır ve geride kalan öğrenciyi tespit etmenizi sağlar.

Ödevler

Ödevler, öğrencilerin ders materyalini anlayıp anlamadıklarını ölçmek için verimli bir yöntemdir. İdeal bir WordPress LMS eklentisi, uygun bir teslim tarihi ile birlikte düzenli ödev gönderme seçeneklerine sahip olmalıdır.

E-Posta Otomasyonu

LMS eklentileri, otomatik e-postalar aracılığıyla sınav sonuçlarını ve ödev notlarını göndermenize de olanak tanır. Bu özellik eğitmenlerin aynı anda devam eden birkaç kursu varsa onlara zaman kazandırır.

En İyi 9 WordPress Online Eğitim Eklentileri Nelerdir?

Artık bir WordPress LMS eklentisinde neyi arayacağınızı bildiğinize göre, sanal sınıflar oluşturmak için kullanabileceğiniz LMS eklentileri listemize göz atalım.

WordPress Online Eğitim Eklentileri

1. Good LMS 

Good LMS, CodeCanyon’da sadece 32$’a sunulan kullanışlı bir WordPress Online Eğitim eklentisidir ve bu listedeki diğer premium eklentilere kıyasla daha uygun fiyatlı bir seçenektir. Ekonomik olması, öne çıkan özelliklerinden ve işlevlerinden ödün verdiği anlamına gelmez.

Öne Çıkan Özellikler

 • Dersler ve Sınavlar: İstediğiniz belirli bir kursun altında yer alacak dersleri oluşturabilir ve hatta bu bölüm için kısa sınavlar bile oluşturabilirsiniz.
 • Kupon Kodu: Popüler kurslarınızda indirim yapapmak için kupon kodları oluşturabilirsiniz.
 • Sertifikalar: Eklenti, bir kursu tamamlayan öğrenciler için özel sertifikalar oluşturmanıza olanak tanır.
 • Komisyon Oranı: Sanal sınıflarınızda eğitim veren farklı eğitmenler için komisyon oranları belirlemenize olanak tanır.
 • Kurs Puanı: Derecelendirme özelliği, öğrencilerin kursa puan vermesini sağlar. Böylelikle kursunuza katılmak isteyen diğer öğrenciler de puanlara bakarak tercihlerde bulunabilir.

2. WP Courseware

WP Courseware, bu WordPress Online Eğitim eklentileri listesinde yer alan ve yıllık ücreti 124.5$ olan bir eklentidir. Eklenti, S3 Media Maestro ve Churnly for WP gibi harika ürünlerin arkasındaki yaratıcılar olan Fly Plugins tarafından geliştirilmiştir.

Eklentinin güvenilirliği, 21.000’den fazla müşteri tarafından kullanıldığı gerçeğiyle değerlendirilebilir. Aynı zamanda piyasadaki en eski Online Eğitim eklentilerinden biridir.

Öne Çıkan Özellikler

 • Entegrasyonlar: WP Courseware, çeşitli üyelik eklentileri ve e-ticaret eklentileri ile entegre olarak çalışır. Bu da kurslarınızı dilerseniz satabileceğiniz anlamına gelir.
 • Eğitmen Rolü: Eklenti, istediğiniz herhangi bir WordPress kullanıcısına “Eğitmen” rolü atamanıza izin verir.
 • İçerik Yayınlama: Öğrencilerin dilediğiniz eğitim planına göre içeriği kademeli olarak yayınlamanıza izin verir.
 • Video İçeriği: Eklenti, YouTube, Wistia ve Vimeo dahil tüm video yükleme siteleriyle uyumludur.

3. LearnDash – Starts from $199/Year

LearnDash, sanal sınıflarınızı sorunsuz bir şekilde çalıştırmanızı sağlayan bir dizi özellikle birlikte gelen tartışmasız en iyi WordPress çevrimiçi kurs eklentisidir. Eklentinin yıllık ücreti 199$’dır. Eklenti, düzenli olarak ücretsiz ve ücretli kurslar sunan bir dizi tanınmış eğitim kurumu ve WP Elevation gibi popüler blogcular tarafından kullanılmaktadır. Öğrencilerin dikkatinin dağılmasını engelleyebilmek için “Odak Modu” gibi etkileyici özelliklere sahiptir.

Öne Çıkan Özellikler

 • Kurs Oluşturma: LearnDash, eğitmenlerin çevrimiçi kurslar oluşturmasını kolaylaştıran sürükle ve bırak kurs oluşturucu ile birlikte gelir. Ayrıca mevcut içeriği yeniden kullanabilir ve bir kursu günler yerine saatler içinde tekrar kullanabilirsiniz.
 • Quizler / Sınavlar: Eklenti, kurslarınız için çoktan seçmeli, tek cevaplı ve boşluk doldurma dahil olmak üzere sekiz farklı soru türü seçeceğiyle sınavlar oluşturmanıza olanak tanır. Testlerde yer alan sorular için süre bile ayarlayabilirsiniz.
 • İçerik Yayınlama: LearnDash ile, ya tüm kurs içeriğini bir kerede yayınlama ya da kursların altında yer alan dersleri tek tek yayınlanma gibi bir seçeneğiniz vardır. Ayrıca bu derslerin tamamlanma sürelerini de ayarlayabilirsiniz.
 • Sertifikalar: Öğrencileriniz bir kursu tamamladıktan sonra, onları eklenti içinde oluşturulan sertifikalarla ödüllendirebilirsiniz. Sertifikalarınızın tasarımını oluşturup yükleyebilirsiniz.

4. MasterStudy LMS

MasterStudy LMS, ücretsiz bir WordPress Online Eğitim eklentisidir. Eklenti, popüler bir WordPress tema geliştirici grubu olan StyleMix Themes tarafından geliştirilmiştir.

Eklenti, online eğitim eklentileri arasına yeni girmesine rağmen 7000’den fazla aktif yüklemeye sahiptir.

Öne Çıkan Özellikler

 • Kolay Kurulum: Eklentiyi, WordPress eklentiler bölümünden indirip etkinleştirdiğiniz anda kullanıma hazırdır.
 • Entegrasyonlar: Eklenti, PayPal ve Stripe ile sorunsuz bir şekilde çalışır, böylece kurslarınız için kolayca ödeme alabilirsiniz.
 • Quizler / Sınavlar: Bu eklentiyi kullanarak farklı türlerde sınavlar oluşturabilir ve ayrıca sınavlarınız için tamamlama süresi belirleyebilirsiniz.

5. Namaste! LMS

Namaste LMS, popüler bir WordPress Online Eğitim eklentisi değildir, ancak sunduğu özelliklerle sizin için vazgeçilmez olacaktır. Eklenti ayrıca ek özelliklere ve işlevlere sahip profesyonel bir sürümle birlikte gelir ve yıllık ücreti 67$ ‘dır.

Öne Çıkan Özellikler

 • Entegrasyonlar: Eklenti, sınavlar için WatuPro ve kursların satışı için WooCommerce gibi farklı uzantılarla çalışır.
 • Sınırsız Sayıda Kurs: Ücretsiz sürüm sınırsız sayıda kursla birlikte gelir, bu da istediğiniz kadar kurs oluşturabileceğiniz ve yükleyebileceğiniz anlamına gelir.
 • Kolay Kullanım: Kurs oluşturmak ve yüklemek, WordPress’te bir blog yazısı yazmak kadar kolaydır. Eklenti, Classic Editor’a benzer bir arayüz kullanmanıza izin verir.
 • Rozetler ve Sertifikalar: Eklenti, öğrencilerinizi ödüllendirebileceğiniz rozet ve sertifika oluşturma özelliğine sahiptir
 • İçerik Kısıtlaması: Web sitenizdeki içeriği, ön koşulları henüz yerine getirmemiş öğrenciler için kısıtlayabilirsiniz.

6. LifterLMS

LifterLMS, özel eğitim videoları içeren çevrimiçi kurslar veya üyelik sistemi oluşturmak isteyen yeni başlayanlar için idealdir. Eklentinin yıllık ücreti 99$’dır.

LifterLMS, eğitim, fitness, pazarlama, liderlik ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli sektörlere hitap etmektedir. Tıpkı LearnDash gibi, LifterLMS de WP101 ve Nick Usborne gibi sektördeki birçok büyük isim tarafından kullanılmaktadır.

Öne Çıkan Özellikler

 • Ders Oluşturma: Tıpkı LearnDash gibi, LifterLMS de kurs oluşturmayı basitleştiren sürükle ve bırak kurs oluşturucu ile birlikte gelir.
 • Öğrenci Kontrol Paneli: Kontrol paneli, hem öğrencilerin hem de eğitmenlerin ilerlemeyi izlemelerine ve takibine olanak tanır. Kontrol paneli, notların, ödevlerin ve teslim tarihlerinin tek bir yerde bulunduğu bir ortam sağlar.
 • Ders İndirme: Kurslarınızla ilgili indirilebilir içerik ve eğitim materyalleri sunabilirsiniz.
 • Soru / Cevap Alanları: Bu özel alanlar, öğrencilerin ve öğretmenlerin dersin çeşitli kilit noktalarını tartışmalarına olanak tanır. Bir kursun yorum bölümünde tartışma alanları oluşturulabilir veya öğrenciler için ayrı bir forum oluşturabilirsiniz.
 • Form Entegrasyonları: Kurslar hakkında geri bildirim toplamanıza yardımcı olacak formları web sitenize kolayca entegre edebilirsiniz. Bu formlar ayrıca öğrencilerinizden ödev toplamanıza da yardımcı olacaktır.

7. LearnPress

LearnPress ücretsiz bir eklentidir. Eklenti, Online Eğitim ihtiyaçlarınıza yönelik en basit çözümlerden biridir. Ücretsiz olması, diğer WordPress LMS eklentilerinden daha az etkili olduğu anlamına gelmez.

Elbette, ek özellikler için satın almanız gereken premium özellikler vardır, ancak temel özellikler tamamen ücretsizdir. Eklenti, WordPress’te 4.5 yıldızla derecelendirilmiş ve 80.000’den fazla aktif yüklemeye sahiptir.

Öne Çıkan Özellikler

 • Entegrasyonlar: Eklenti, kurslarınızı öğrencilere kolayca satmanıza izin vermek için WooCommerce ve diğer e-ticaret uzantılarıyla birlikte çalışır.
 • İletişim: LearnPress ayrıca forumunuz aracılığıyla öğrencilerinizle iletişim kurmanıza izin vermek için BuddyPress ile entegre olur.
 • Kurs Oluşturma: İhtiyacınız olan tüm seçeneklerle birlikte kurslar geliştirmenin hızlı ve kolay bir yolunu sağlayan mükemmel bir kurs oluşturucu ile birlikte gelir.
 • Öğrenci İstek Listesi: Öğrenciler, gelecekte almak istedikleri dersler için web sitenizde istek listesi oluşturabilirler.
 • Duyurular: Duyuru eklentisi aracılığıyla yeni kursları veya ödevlerin teslim tarihlerini duyurabilirsiniz. Bu, ThimPress web sitesinden satın alınması gereken premium bir eklentidir.

8. Sensei

Sensei, WooCommerce eklentisinin bir uzantısıdır. Bir WooCommerce mağazanız varsa ve kurs satışı da yapmak istiyorsanız, Sensei sizin için ideal bir eklentidir.

Tek yapmanız gereken Sensei’yi resmi WooCommerce web sitesinden yüklemek ve çevrimiçi mağazanızda etkinleştirmektir. Ardından, dersler ekleyebilir ve WordPress panelinden sınavlar oluşturabilirsiniz.

Öne Çıkan Özellikler

 • Kodlamaya Gerek Yok: Bu eklentiyi kullanarak, bir geliştiricinin yardımı olmadan öğrenim yönetim sisteminizi kolayca kurabilirsiniz. Eklenti, tüm WordPress temalarıyla sorunsuz bir şekilde çalışır.
 • Quizler / Sınavlar: Sensei’yi kullanarak kurslarınızla ilgili sınavlar oluşturabilir ve ayrıca her sınav için süre belirleyebilirsiniz.
 • Analizler: Belirli bir kursa kaydolan öğrenci sayısını takip edebilir, hatta not verme ve kursu tamamlama raporlarına göz atabilirsiniz.
 • Entegrasyon: Sensei, WordPress web sitenize herhangi bir aksaklık veya sorun olmadan entegre olur.

9. Tutor LMS

Tutor LMS, ünlü bir WordPress eklentisi ve tema geliştiricileri grubu olan Themeum tarafından oluşturulmuştur. Eklentinin yıllık ücreti 149$’dır. Yeni başlayanlar için kullanımı kolay bir arayüze sahiptir.

Öne Çıkan Özellikler

 • Kolay Öğrenme: Eklenti, kursunuzu takip etmenize ve kolay öğrenim yönetim sistemi aracılığıyla sanal sınıfınızın takibine yardımcı olur.
 • Raporlama ve Analiz: Hangi kursun daha iyi performans gösterdiğini ve hangi kursun öğrenciler arasında popüler olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu analize göre kurslarınızla ilgili değişiklikler yapabilirsiniz.
 • Para Çekme Seçenekleri: Bu WordPress e-öğrenme eklentisi, tüm kazançlarınızı kolayca çekmenize yardımcı olur. Minimum para çekme tutarı belirleyebilir ve ayrıca banka havalesini etkinleştirebilirsiniz.
 • Eğitmen Sertifikaları: Öğrencileriniz için sertifikalar hazırlayabilirsiniz. Bu özellik ücretli bir eklentidir.
 • Sürükle ve Bırak Kurs Oluşturucu: Eklenti, sıfırdan kurs oluşturmayı kolaylaştıran kullanıcı dostu bir arayüzle kursunuza sınırsız özelleştirme sunar.

Sizler için en iyi 9 WordPress Online Eğitim eklentisinden bahsettim. Umarım sizler için uygun eklentiyi bu yazım aracılığıyla bulabilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa ya da bahsetmek istediğiniz farklı bir eklenti olursa yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir