WordPress Görselleri Optimize Ederek Site Hızınızı Arttırın

Resim optimizasyonu sadece WordPress siteler için değil tüm web site ve bloglar için gereklidir. Web sitenize yüklediğiniz bir görseli gerektiği gibi optimize etmezseniz site hızınız da ciddi bir düşüş yaşanır, buda Google ve diğer arama motorlarının SEO puanınızı kırmasına ve aramalarda geri sıralara düşmenize neden olur. Eğer ziyaretçilerinizin büyük bir çoğunluğunu arama motorlarından elde ediyorsanız […]

wordpress-gorsel-optimizasyonu

Resim optimizasyonu sadece WordPress siteler için değil tüm web site ve bloglar için gereklidir. Web sitenize yüklediğiniz bir görseli gerektiği gibi optimize etmezseniz site hızınız da ciddi bir düşüş yaşanır, buda Google ve diğer arama motorlarının SEO puanınızı kırmasına ve aramalarda geri sıralara düşmenize neden olur. Eğer ziyaretçilerinizin büyük bir çoğunluğunu arama motorlarından elde ediyorsanız bu sizin için ciddi bir problem olacaktır.

Bugün sizlere WordPress sitelerinize görsel eklerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, gerekli görsel optimizasyonlarının nasıl yapılacağını anlatacağım. Eğer sizlere anlatacağım adımları tek tek uygularsanız web sitenizin açılma hızında ciddi artışlar elde edeceksiniz ve buda Google aramalarında sıralamanızın iyileşmesine olanak sağlayacaktır.

Web sitenizin hızını test edin

Google Page Speed test aracı ile yada GT Metrix web site hız testi aracı ile test yaptığınız da muhtemelen görsel ebatlarının çok büyük olduğunu ve optimize etmeniz gerektiği ibaresini göreceksiniz. Aşağıdaki bağlantılardan herhangi biri ile bu testi gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Google Page Speed : google.com/speed/pagespeed/insights/
  2. GT Metrix : gtmetrix.com

Görsellerinizi yeniden ebatlandırın

Aslına bakarsanız bu görsellerini yeniden ebatlandırmak biraz karışık bir iş. Örnek vermek gerekirse; web sitenizde bir banner alanı var ve bu banner alanının aldığı görsel ebatı 300px – 300px. Siz bu görseli eğer 1000px – 1000px ayarlarsanız bu dosya ebatında ciddi iyeleşmeler sağlayacak ve o görselin gösterildiği alan daha hızlı açılarak sayfa hızı skorunuza katkı sağlayacaktır.

Başka bir örnekte web sitenizde kullanılan “Öne Çıkan Görsel” alanında bulunan görselinizi sağ tıklayarak resim bilgilerine ulaşın ve temanızın kullandığı görsel ebatı ney ise o ebatta bir görsel ekleyin ki sistem yeniden ebatlandırma gibi ekstra bir yük altına girmesin.

Genellikle butik siteleri cep telefonlarından çektikleri yada fotoğraf makinesi ile çektileri görselleri direk sitelerine yüklüyorlar. Fotoğraf makinesi ile çekilen bir görselin ebatının en az 4000px olduğu baz alırsak buda tek bir görsel için en az 3-4mb bir alan kaplayacaktır. Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı aynı anda tüm görselleri görmeye çalıştığında server bazlı inanılmaz bir yükleme sorunu yaşanacak buda sitenizin hızınızın yavaşlanmasına hatta hosting bazlı bazı önlemler alınıp sitenizin kısa süreli olarak kapanmasına neden olacaktır. Bunun yerine ürünlerinizi eklediğiniz alanların görsel ebatını öğrenip Photoshop ve benzeri programlarla görsellerinizi o ebatta sergilemeniz daha mantıklı olacaktır.

PNG görseller yüklemekten kaçının

Sitenize yüklediğiniz fotoğraflarda PNG formatında hazırlanan görseller kalite açısından daha etkili olsada dosya ebatı açısından oldukça yer kaplar. Sitenize yükleyeceğiniz görsellerde mutlaka JPEG formatını kullanmaya özen gösterin. Hatta sadece JPEG formatı bile artık yetersiz kalmakta bunun yerine JPEG 2000 formatı yada JPEG XR formatında görseller hazırlamanız sizin faydanıza olacaktır.

JPEG 2000, JPEG XR ve WebP gibi resim biçimleri genellikle PNG veya JPEG’den daha iyi sıkıştırma sağlar. Böylece indirme işlemleri daha hızlı tamamlanır ve veri tüketimi daha az olur.

https://developers.google.com/web/tools/lighthouse/audits/webp

Photoshop ile görsellerinizi web için kaydedin

Photoshop bilindiği üzere en popüler web ve fotoğraf araçlarından birisidir. Hem MAC OS hemde Windows desteği mevcuttur. Sitenize yükleyeceğiniz görsellerinizi Photoshop ile açarak yeniden ebatlandırdıktan sonra “Web için Kaydet” sekmesini kullanarak en başarılı optimizasyonu yapın. Windows cihazlarda Photoshop web için kaydet özelliği için “ctrl + alt + shift + s” MAC OS cihazlarda “cmd + opt + shift + s” tuşlarından faydalanabilirsiniz.

Açılan pencere de sağ alanda bulunan görsel formatını seçin (JPEG tavsiyemizdir) daha sonra ebatlandırmayı ayarlayarak (sitenize en uygun görsel ebatı) kaydedin.

Görselleri optimize etmek için eklentilerden faydalanın

Aslına bakarsanız hiç kimse web sitesini kullanırken ekstra masraf çıksın istemez. Zaten hosting, alan adı, SSL yüksek maliyetler çıkarır. Maalesef WordPress için en başarılı görsel optimizasyon eklentileride genelde ücretli eklentilerdir.

Benim size tavsiyem WordPress Imagify eklentisidir. Aylık sadece $4.99 ücretle toplamda 10.000 adet görselinizi istediğiniz kalitede optimize etmeniz mümkün. Eklenti ücretlerdi ve detaylar için imagify.io sayfasını ziyaret edin. Web siteyi ziyaret ettiğinizde üst menüde yer alan “Try for Free” sekmesini tıklayarak dilediğiniz görseli optimize edebilir ve eklentiyi satın almadan önce ön izlenim elde edebilirsiniz.

Umarım WordPress görsellerinizi optimize etmeniz konusunda hazırladığım bu makale sizlere yardımcı olmuştur. Aklınıza takılan tüm konuları yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

6 toplam yorum : “WordPress Görselleri Optimize Ederek Site Hızınızı Arttırın”

  1. Selam kardeşim ben size bir soru sormak istiyorum Şuanda jpeh fotoğrflarımı jpeg 2000 veya jpeg xr ye nasıl dönüştüre bilirim bunun için de ayar nasıl yapılır diye bir yazı paylaşsan photoshop üzerinden resimli olur ise sevinirim teşekkürler

    1. Merhabalar Mehmet bey,

      Tabi en kısa sürede sizler için bir makale hazırlarım. Bunun için çevrimiçi araçlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca Photoshop’ta farklı ctrl + alt ve S tuşuna basarak web için kaydet seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.