WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır, Cache ve CDN Nedir?

Eğer WordPress tabanlı bir websitesine sahipseniz, yaşayacağınız en büyük sorunların başında site hızı geliyor. Bunun nedenini bir kaç ana başlıkta toplayabiliriz. Örnek vermek gerekirse; WordPress’in içeriğinde bulunan PHP sorgusu, kullandığınız temanın içerisinde bulunan sorguların çokluğu, kullandığınız resimlerin ebatları, kullanılan eklentilerin çokluğu vb. Gelin adım adım neden sitemiz yavaş, yapmamız gerekenler nelerdir kısaca bir göz atalım. Aşağıda sizler […]

Eğer WordPress tabanlı bir websitesine sahipseniz, yaşayacağınız en büyük sorunların başında site hızı geliyor. Bunun nedenini bir kaç ana başlıkta toplayabiliriz. Örnek vermek gerekirse; WordPress’in içeriğinde bulunan PHP sorgusu, kullandığınız temanın içerisinde bulunan sorguların çokluğu, kullandığınız resimlerin ebatları, kullanılan eklentilerin çokluğu vb.

Gelin adım adım neden sitemiz yavaş, yapmamız gerekenler nelerdir kısaca bir göz atalım. Aşağıda sizler için bir kaç görsel ve ana başlık ekledim. Eğer eksik gördüğünüz bir alan yada aklınıza takılan herhangi bir husus varsa lütfen yorumlarınızda bizimle paylaşın. Gelin hep birlikte WordPress site hızı nasıl arttırılır, hangi adımları izlemeliyiz adım adım inceleyelim.

Site hızı neden önemlidir?

Bir çoğumuzunda sıklıkla karşılaştığı durumlardan biride girdiğimiz websitesinin yavaşlığı nedeni ile o siteyi kapatıp bir diğerine geçeriz. Yani site hızının neden önemli olduğunun en önemli nedeni ziyaretçi kaybını önlemektir ve dolayısıyla site içerisinde geçirilen sürenin etkilenmesidir.

Bir diğer etken ise arama motorlarının site hızına çok önem vermesidir. Websiteniz ne kadar hızlı olursa arama motorlarında özellikle Google’da ön sıralarda yer alma şansınız o kadar artacak demektir. Peki Google nasıl memnun edilir diye sorarsanız, Google örümceklerine yani tarayıcılarına sitenizi ne kadar hızlı gösterirseniz bu sizin için o kadar iyidir. Bunun için düzgün bir kod yapısına sahip tema kullanmanız, eklenti ve modüllerle sitenizi şişirmemeniz ve mutlaka HTML5 alt yapısını kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Siteniz Google örümcekleri tarafından ne kadar çabuk okunabilirse en son paylaştığınız yazılarınız o kadar çabuk Google tarafından index alacaktır.

Site hızımı nereden kontrol edebilirim?

WordPress site hızı nasıl ve ne şekilde kontrol edebiliriz derseniz bunu kontrol etmenin bir çok yolu var. Bunlardan en önemlilerini aşağıda sizler için listeledik. Eğer sizinde katkıda bulunmak istediğiniz siteler varsa lütfen yorumlarınızda bizimle paylaşın.

Google PageSpeed Insights

Google INC. tarafından hazırlanmış bir araçtır. Herhangi bir Google hesabına yada giriş yönergesine ihtiyaç duymadan sitenizin hızını kontrol edebilirsiniz. Açılan pencerede site bağlantı adresinizi girin ve daha sonra “Test et” butonuna basın. Sitenizi test ettikten sonra “kırmızı”, “sarı”, “yeşil” olmak üzere 3 renk altında açıklamalar göreceksiniz. Bunların aşağıdaki resimde ne anlama geldiklerine bir göz atalım;

PageSpeed Insights, sitenizi kontrol etmenizin ardından size iki ayrı veri sunacaktır. İlk veride “Mobil” yani cep telefonları ve tablet cihazlarında sitenizin hız oranıdır ve düzeltmeniz gereken yönergelerdir. İkinci faktör ise “Desktop” yani masa üstü cihazlarda (laptop, bilgisayar) sitenizin hız oranlarıdır, burda sitenizin masa üstünde oluşan sorunları ve ne şekilde hızını arttırabileceğinize dair yönergeler bulunur.

GTMetrix

Google’a göre daha detaylı bir sonuç çıkaracaktır. Daha çok profesyonel tasarımcılar tarafından tercih edilen bir sitedir. Analiz alanına site adresinizi yazdıktan sonra size detaylı bir rapor sunar ve 100 üzerinden derecelendirme yapar.

Bu derecelendirme ekranında sayfa hızı skoru, YSlow skoru, sayfa yükleme hızınız, toplam sayfa boyutunuz ve siteniz içerisinde yapılan sorguların tamamını görebilirsiniz. Ayrıca kırmızı ve sarı alanda gösterilen yönergelerde sitenizde yapabileceğiniz iyileştirmeleri görebilir ve sitenize uygulayabilirsiniz.

Yukarıda bahsetmiş olduğum iki site ilk etapta size yardımcı olacaktır. Eğer daha detaylı sonuçlar ve farklı sitelerden analizlere ihtiyaç duyarsanız Google’a “Site Speed Test” yazarak ingilizce sorgulama yapabilirsiniz ve böylelikle daha fazla sonuç elde edebilirsiniz.

Hosting (web barındırma) site hızında etkilimidir?

Evet websitelerin hızında hosting yani web barındırma alanlarının çok etkisi vardır. Bu oran kullanmış olduğunuz web hosting paketinin size sunduğu özellikler ile orantılıdır. Bir web hosting satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bir kaç husus vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse; “Bandwidth genişliği”, “Aylık transfer boyutu”, “Up-time garantisi” vb. Biz bir websitesi kurarken bu hususlara çok önem veriyoruz ve genellikle bu oranları sınırsız olarak sunan web hosting firmalarını tercih ediyoruz. WordPress için en iyi web hosting firması hangisi diye aklınızda bir soru varsa lütfen WordPress Hosting Firmaları sayfamızı ziyaret edin. Satın alacağınız web hosting paketlerinde up-time garantisi %99.99 olan firmaları tercih etmenizde yarar var. Bazı firmalar bunu satış amaçlı sahte olarak kullansada internette bulunan hosting analizlerini detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederim.

Resimlerimi nasıl optimize ederim?

WordPress ile resimlerinizi optimize etmenizin bir kaç yolu var. Şimdi bu adımları sizler için kısa kısa listeleyeceğim.

Eklenti ile optimize edin: İlk olarak WordPress eklentileri ile resimleri optimize edebilirsiniz. En popüler resim optimize eklentileri aşağıda listelenmiştir;

  1. EWWW Image Optimizer
  2. WP Smushit
  3. ShortPixel Image Optimizer

Harici eklentiler ile optimize edin: Aşağıda WP Fastest Cache eklenti açıklaması ekleyeceğim. O eklentinin içinde bulunan resim optimize aracı ilede resimlerinizi optimize edebilirsiniz.

Photoshop ile optimize edin: Resimlerinizi Photoshop aracı ile optimize edebilmek için Photoshop aracılığı ile resminizi açın. Yapacağınız düzenlemelerin ardından resmi Photoshop menüsünden dosya > farklı kaydet diyerek resmi jpeg olarak ve resim kalitesini biraz düşürerek kayıt edin. Bu sayede resim boyutundan ve kalitesinden biraz feragat ederek resmininizi optimize edebilirsiniz. Örnek kullanım için resme bakın;

CSS, HTML ve JavaScript dosyalarını küçültmek veya sıkıştırmak

Manuel olarak sıkıştırın: Site hızınızı arttırmanın bir diğer yoluda CSS ve JavaScript dosyalarınızı küçültmekten geçer. Eğer biraz WordPress alt yapısına aşinaysanız bunu manuel olarak yapabilirsiniz. Dosya sıkıştırma işini manuel yapmak için bir kaç siteye göz atalım;

  1. CSS Compressor : Bu site sayesinde temanızda bulunan stil dosyalarını sıkıştırabilirsiniz. Temanızda bulunan style.css dosyasını bir yazı editörü ile açın ve içindeki tüm kodları kopyalayıp bu sitede bulunan alana yapıştırın. Daha sonra sıkıştırın ve yeni kodları yine temanızın stil dosyalarınıza yapıştırın ve kaydedin. Bunu yapmadan önce mutlaka stil dosyanızın bir yedeğini alın.
  2. JS Compressor : Bu site sayesinde sitenizde bulunan JavaScript dosyalarını sıkıştırabilirsiniz. Yine CSS dosyalarında olduğu gibi kopyala yapıştır yöntemi ile sıkıştırabilirsiniz.

Ayrıca eğer sıkıştırdığınız dosyaları daha sonra açmanız (genişletmeniz) gerekirse Un Minify sitesinden faydalanabilirsiniz.

Eklenti ile dosyalarınızı sıkıştırın: Bu eklentiler sayesinde temanızda bulunan dosyaları sıkıştırabilirsiniz. Eklentileri aktif ettikten sonra ayar sayfalarından tüm detaylara ve ayarlara ulaşabilirsiniz.

  1. Better WordPress Minify
  2. WP Super Minify

CDN servis nedir nasıl kullanılır?

Profesyonel websiteleri tarafından sıklıkla kullanılan bir araçtır. CDN, Content Delivery Network’ün ingilizce olarak kısaltılmasıdır. Ve Türkçe’de tam karşılığı “İçerik Dağıtım Ağı” dır. İçerik Dağıtım Ağı (CDN) dünyanın bir çok yerine dağıtılmış sunucuların oluşturduğu bir alt yapıdır ve CDN’nin amacı sitenize gelen tüm ziyaretçilere, sitenizde bulunan sayfaları, yazıları, görselleri yani kısacası tüm içeriği en hızlı şekilde bir kopyasını ulaştırmasıdır.

Ayrıca WordPress’in resmi eklentisi olan Photon (JetPack) ile resimlerinizi WordPress üzerinden de gösterebilirsiniz. Bu sayede resimleriniz çok daha hızlı açılacak ve hosting paketiniz fazla yük barındırmayacaktır.

Bu sayede siteniz daha önceden oluşturulmuş bir kopyayı göstereceği için siteniz ziyaretçilere çok daha hızlı açılacaktır. Eğer sitenizdeki ziyaretçi sayısı fazla değilse çok fazla tavsiye edilen bir yöntem değildir. Kurulumu oldukça basittir, ilerleyen günlerde CDN hakkında çok daha detaylı bilgiyi sizler için paylaşacağız.

Cache nedir?

Cache mantık olarak CDN servisleri ile aynı doğrultuda çalışan bir sistemdir. Yukardaki resimde cache için yapılan en basit ve en açıklayıcı açıklamayı görebilirsiniz. WordPress siteleri için olmazsa olmaz en önemli ekletiler cache eklentileridir. Bu eklentiler sayesinde temanızda kullandığınız cache eklentisi wp-content klasörüne cache adında bir klasör açar ve o klasörde sitenizin içeriğini bir .html dosyası olarak sitenize gelen ziyaretçilere gösterir ve bu sayede sitenize gelen ziyaretçiler sitenizin en son içeriğini bir kopya olarak ziyaretçilere yansıtır. Bu sayede sitenizin web barındırma (hosting) alanıda büyük oranda rahatlığa kavuşacaktır.

WordPress cache eklenti önerileri

Aşağıdaki listede en çok kullanılan ve tercih edilen WordPress cache eklentilerini sizler için sıraladık. Bu eklentiler kalite ve önem sırasına göre listelenmiştir.

  1. WP Fastest Cache
  2. WP Super Cache
  3. W3 Total Cache

WP Servis alt yapısında WP Fastest Cache eklentisini kullanıyoruz. WP Fastest Cache eklentisi ayarlar sayfasında cache (önyükleme) aktif edebilirsiniz, mobil cihazlarda cache aktif edebilirsiniz, HTML, JS ve CSS dosyalarınızı küçültebilirsiniz, tarayıcı önbellekleme kullanabilirsiniz, oluşturmayı engelleyici java dosyalarını engelleyebilirsiniz. Ayrıca premium versiyon ile birlikte sitenizde bulunan tüm resimleri tek tık ile optimize edebilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki 3 eklenti ile CDN server ayarlarınızıda kolaylıkla yapabilirsiniz. Bizim kullandığımız örnek ayar sayfasına kısaca bir göz atalım;

Sizin için bu eklentiler arasında tavsiye edebileceğimiz en önemli eklenti WP Fastest Cache eklentisidir. Hem yazarının bir Türk olmasıda bu eklentiyi tercih etmemizin en önemli nedenlerinden biridir.

Umarım yukarıda anlattığım hususlar sitenizin hızlanması için bir parça olsun yardımcı olmuştur. Eğer site hızı arttırma konusunda profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyarsanız lütfen ücretsiz teklif formu sayfamızdan bize ulaşın. Hazırlamış olduğumuz WordPress site hızı adlı makaleyi sosyal medya profillerinizde paylaşarak bize destek olmayı lütfen unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.