WordPress Sitede Kaç Adet Etiket Kullanılmalı?

WordPress web sitenizde etiketler konusunda hiçbir şeyi şansa bırakmak istemezsiniz. En çok sorulan sorulardan biride: Blogumda ne kadar etiket kullanmalıyım?

Etiket nedir?

Etiketler, blogunuzdaki içeriği özetleyebileceğiniz anahtar kelimelerdir. Aslında, kategoriler ile arasında büyük bir fark yoktur. Ayrıca SEO açısından bir makale veya sayfa normalde sadece 1 kategoriye atanmalıdır.

Etiketler genellikle aşağıdaki gibi bir URL yapısındadır:

Alanadı/etiket/etiketismi

Etiketler site için altın değerindedir. Doğru kullanılan etiketler sayesinde arama motorları tarafından üst sıralara yerleşmeniz mümkün. Güzel etiketlerle optimize edilmiş bir giriş paragrafı siteniz için büyük yarar sağlamaktadır. Etiketler sistemsel olarak boşluksuz şekilde kullanılmaktadır Örneğin, WordPress SEO kelimesi etiket haline geldiğinde optimum kullanımını sağlamak için wordpress-seo şeklinde kullanılır.

Kaç tane etiket kullanılmalı?

Bir içerik örneğini ele alalım. “Ahmet bir geziye katılarak göle çocuklarla yürüyüşe gitti”, genellikle konu içeriğini yakından ilgilendir etiketler seçmek gerekir bu SEO açısından daha uygundur. Etiketler burada olabildiğince bellidir, “yürüyüş”, “Gezi”, “çocuklarla yürüyüş” olarak sınıflandırabiliriz. Yürüyüş ve gezi kategori olarak kullanabilecek kelimeler olmasına rağmen “çocuklarla yürüyüş” kelimesini kategori olarak sınıflandırmak doğru olmaz. İşte etiket ve kategorinin farkı burada daha doğru ortaya çıkar.

Haber içerikli bir içerik muhtemelen daha çok etiket kullanacaktır.

Ancak normal bir site blogundan örnek verirsek, maksimum 20-30 etiket oldukça yeterli olacaktır. Böylece gereksiz yere pek çok veri sayfasıyla Google tarafından spam olarak algılanmazsınız. Buna ek olarak, bu etiketler daha anlamlı bir veri ekişi oluşturacak…

Sonuç: Etiketlerle ve her şeyden önce, abartılı anahtar kelimeleri daima gereğinden fazla kullanmamalısınız. Kimsenin arama motorunda aramadığı kelimeleri etiket listenizden çıkartarak çok daha yük bir verim alacaksınız.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir