WordPress Siteniz için Cloudflare İle Ücretsiz CDN Edinin

Web sitelerinin sahipleri her zaman sitelerinin güvenliğine dikkat eder ve güvenli bir web sitesi için çeşitli araçlardan yararlanmaktadır. Bu anlamda WordPress kullanıcılarının imdadına yetişen CloudFlare, sunduğu profesyonel ve ücretsiz CDN desteği ile piyasada bulunan en iyi WordPress CDN ve güvenlik duvarı sağlayan araçtır. Bu araç kullanıcılara web sitelerinin güvenlikli bir şekilde hızlanmasını ücretsiz olarak sağlamaktadır. […]

WordPress Siteniz için Cloudflare İle Ücretsiz CDN Edinin

Web sitelerinin sahipleri her zaman sitelerinin güvenliğine dikkat eder ve güvenli bir web sitesi için çeşitli araçlardan yararlanmaktadır. Bu anlamda WordPress kullanıcılarının imdadına yetişen CloudFlare, sunduğu profesyonel ve ücretsiz CDN desteği ile piyasada bulunan en iyi WordPress CDN ve güvenlik duvarı sağlayan araçtır. Bu araç kullanıcılara web sitelerinin güvenlikli bir şekilde hızlanmasını ücretsiz olarak sağlamaktadır.

CDN (content delivery network), web sitelerinin coğrafi koordinatlarına bağlı bir şekilde web sitesi ziyaretçilerine çok hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayan dağıtılmış sunucular sistemidir. Web siteleri merkezi barındırma sunucularından ziyaretçilere hizmet verir. Yani yakındaki ziyaretçiler web sitesine uzakta olanlara göre daha hızlı ulaşmaları demektir. Buda uzakta olan ziyaretçilere, içerik dağıtımında gecikmeye sebep olur. CDN bu sorunu çoklu kenar sunucuları ile dünyanın her tarafı için çözmektedir. CDN sunucuları sayesinde web siteleri için coğrafi konum hiçbir anlam ifade etmemekle birlikte, içerikler bütün ziyaretçiler için hızlı yüklenmektedir. Hızı artan web siteleri SEO sıralamalarında yükselmekte ve ziyaretçilerin memnuniyetini artırmaktadır.

Cloudflare CDN Nedir?

Cloudflare web siteleri için popüler bir CDN sağlayıcı olarak, statik içerikleri otomatik olarak önbelleğe alan ve dinamik içeriklerin hızlı bir şekilde elde edilmesini sağlayan küresel bir dağıtım sunucu ağıdır. Ayrıca herhangi bir CDN servisi üzerinden gelen şüpheli trafik henüz web sitesine ulaşmadan engellenir. Küçük işletmelerin ve blog sayfaları için kullanımı ücretsiz ve uygundur. 

WordPress web sitesi için Cloudflare i ayarlamak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Bu uygulamayı yapmak için iki yol bulunur. Bunlar; Ana makinenin kontrol panelinde bulunan tek tıklama ile Cloudflare kurulum seçeneğini kullanmak, ikincisi Cloudflare web sitesine manuel olarak kayıt yaptırmak. Bu yöntemler ile WordPress web sitelerindeki Cloudflare CDN kolay bir şekilde etkinleştirilir. Bun yöntemler ile gerekli kurulumları yapmak için şu yollar izlenmelidir;

Cloudflare CDN Kontrol Paneli İçinde Tek Tıklama ile Kurmak

Dünyada bir çok web hosting firması Cloudflare ile entegre çalışmaktadır. Ben bu yazıda size SiteGround firmasını örnek vermek istiyorum. SiteGround, WordPress’te CDN yi kurmak için kullanıcılara en kolay seçeneği sunmaktadır. SiteGround bir web barındırma hizmeti olarak kontrol panelinde yerleşik olan Cloudflare entegre uygulaması sunar. SiteGround’u barındırma şirketleri olarak kullanan kişiler CDN’leri birkaç dakika içinde kurma şansına sahip olabilirler. Bunun için öncelikle kontrol paneline giriş yapılır ve Site Geliştirme Araçları bölümüne tıklanır, burada bulunan Cloudflare sembolüne tıklanır.

Bundan sonra etkinleştirme işlemi için Ayarla butonuna tıklanır. Bundan sonra açılan sayfada bir Cloudflare hesabı bağlanması istenir. Hesabı olmayan kullanıcılar hesap oluşturduktan sonra işlemlere devam eder. Ardından, CDN nin aktive edildiğini gösteren bir mesaj görünür. Bu işlem tamamlandığında Cloudflare CDN WordPress web sitelerinde aktifleşmiş olur. Ayrıca Türkiye’de hizmet veren Turhost firmasınından da CDN desteği talep edebilirsiniz.

Cloudflare CDN WordPress Manuel Ayarlama

Web sitelerinde SiteGround hizmetlerinden yararlanmayan kişiler manuel kurulum ile Cloudflare yapılandırmalarını yapabilir. Kurulumu bu yolla yapmak için önce Cloudflare web sayfasına gidilerek Kaydol butonu tıklanır. Daha sonra açılan sayfada Cloudflare hesabı oluşturmak için e-posta ve şifre istenecektir. Gerekli bilgiler girildikten sonra Account Hesap Oluştur butonuna tıklanır. Burada açılan sayfa web sitelerinin URL’sinin girilmesi gerekir. Bu işlemden sonra kullanıcılardan plan seçmeleri istenir. 

Cloudflare CDN WordPress Manuel Ayarlama

Kullanıcılar burada isterlerse ücretli yada ücretsiz bir plan seçebilirler. Kullanıcılar genel olarak ücretsiz planları seçmektedir. Bu secimden sonra kullanıcılar Cloudflare sistemlerinde bulunan DNS kayıtlarının listesini görür bu DNS kayıtları içinde kullanıcıların seçeceklerin de turuncu bulut simgesi bulunur. Diğerleri ise gri bulut simgeli olacaktır.

Bu kayıtlar doğrulandıktan sonra alt tarafta bulunan Devam seçeneği tıklanır. Daha sonra Cloudflare kullanıcılardan ad sunucularını güncellemelerini isteyecektir. Bu ad sunucuları değiştirilerek Cloudflare ad sunucularına yönlendirilir.

Not: Ad sunucuları değiştirilirken, bütün internette yayılması biraz uzun sürebilir. Bu yayılma zamanında web sitelerine bazı kişiler erişmeye bilir.

Ad sunucularını Değiştirmek isteyen kullanıcılar şu yolu takı ederek bu değişimi yapar. Bluehost kontrol paneline giriş yapılır ve ardından Domains bölümüne gidilerek domain adı seçilir. Daha sonra Ad Sunucuları sekmesinden Düzenle seçeneği tıklanır. Burada Özel kısmı seçilir ve Cloudflare nin sağladığı ad sunucuları girilir. Daha sonra Cloudflare kurulum sayfasına geri dönülerek Bitti ad sunucularını kontrol et butonu tıklanarak kurulum tamamlanır.

Cloudflare Ayarlarını Yapılandırma

Cloudflare yükledikten sonra web sitesinin güvenliğini sağlamak için bazı ayarların yapılması gerekir. Bu ayarlar;

  •  WordPress’te Özel Sayfa Kurallarını Yapılandırma: Bu uygulama ile Cloudflare un web sitelerinin belirli bir sayfasında nasıl çalıştığı özelleştirilebilir. Bu özellik giriş sayfası, wp-admin alanı gibi sayfaların korunmasında önemlidir. Cloudflare ücretsiz hesabı bu işlem için kullanıcılara 3 sayfa sunmaktadır. İşlemeler için, Üst kısımda bulunan Sayfa Kuralları seçeneği seçilerek Sayfa Kuralı Oluştur butonuna tıklanır. Ardından üç sayfa kurallı ayarlanır. Birincisi,
  • WordPress giriş sayfaları güvenliğe alınır ve Sayfaların URL’si example.com/wp-login.php olacak, Ayar ise Güvenlik Seviyesi; Yüksek olarak belirlenecektir. 
  • İkinci aşama; WordPress Dashboard Cloudflare den çıkarılır ve Yüksek Güvenliği Etkinleştir Sayfa URL’si example.com/wp-admin* ardından Ayar, Güvenlik Seviyesi; Yüksek, Önbellek Seviyesi Kalp Ameliyatı, Performansı devre dışı bırakmak Uygulamaları devre dışı bırak, seçenekleri seçilmelidir.
  • Üçüncü Aşama; HTTPS’yi zorla, Sayfa URL’si: http://*example.com/* Ayar; Her zaman HTTPS kullan olarak seçilir.

SSL Sertifikası Ayarları Yapılandırma

Bu ayar Cloudflare için oldukça önemlidir. SSL/TLS menüsünde bulunan bu SSL sertifikasını yapılandırmak gerekir. SSL kullanan kişilerin Full seçeneğini seçmeleri gerekir. SSL sertifikası olmayan kişiler ücretsiz SSL sertifikası aldıktan sonra işlemlere devam eder. Bu ayarlar bir kez yapıldıkları sonra Cloudflare web sitelerinin güvenlikli durumlarını yeşil asma kilit sağlar.

Eklenti Kullanarak Cloudflare Uygulamasını WordPress için Optimize Edin

Cloudflare tek tıklama ile WordPress için Optimize edilecek ayarlar için özel bir eklenti sunmaktadır. Bu eklenti, WordPress web sitelerine Cloudflare kurulmasına, web uygulaması güvenlik duvarı (WAF) kural kümesi eklentisine ve birçok şeye daha olanak sağlamaktadır.

Cloudflare Eklentisi

Bunun için web sitesi yöneticilerinin Cloudflare eklentisini kurup etkinleştirmeleri gerekir. Etkinleştirme bittikten sonra ayarları yapmak için yönetici paneline gidilerek Ayarlar/Cloudflare sayfasına gidilir. Ayarlar sayfasında bulunan hesaplar için Ücretsiz Hesabınızı Oluşturun butonu ve Oturum Açma seçeneği olacaktır. Burada sadece Oturum Açma seçeneği seçilir. Ardından açılan sayfada Cloudflare e-postası ve API anahtarı girilir. API anahtarı Cloudflare web sitesinde hesap alanında bulunur. 

Burada Profil sayfası açılır, sonra API belirteçleri seçilir. Ardından Global API Anahtarı kısmına gidilerek Görünüm kısmında bulunan API Anahtarı kopyalanır. WordPress e geri dönülerek gerekli yerlere API anahtarı girilir ve işlemden sonra kontrol panelinde Cloudflare giriş sayfası görünür. Bu özellik ile tek tıklama ile önbelleği temizle gibi birçok şey yapılır. Daha fazla Cloudflare seçeneği isteyen kullanıcılar Ayarlar seçeneğinde bulabilirler. Cloudflare Eklentisi Analytics seçeneği ile kaydedilen bant genişliği, web sitesi ziyaretçileri, engellenen tehditler gibi birçok istatistiği de web sitesi yöneticilerine sunmaktadır.

Bu işlemleri web sitelerine uygulayan web siteleri sahipleri ya da yöneticiler pek çok yeni ve kullanışlı özellik ile daha kaliteli bir şekilde ziyaretçilerine içerik ve sayfa sunma şansına sahip olarak, web sitelerinin prestijini ve Google nezdinde sıralamasını, güvenirliğini artırmış olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.