WordPress Sitenize Eklentisiz Benzer Yazılar Eklemek

WordPress sitelerinizde benzer yazılar eklentisi yada eklentisiz bir şekilde benzer yazılar kullanımı arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bugün sizler için kısa ama çok faydalı bir makale hazırladık. Bu yazımızda WordPress sitelerinizde yada bloglarınızda “benzer yazılar” özelliğini nasıl entegre edeceğinizden bahsedeceğiz. Bunu yapmanızın 2 farklı yöntemi vardır, ilk olarak eklentisiz bir şekilde yani php kodlar ile eklemek ve birde WordPress kullanıcılarının en çok tercih ettiği Yet Another Related Post Plugin (YARP) eklentisi ile.

Benzer yazılar yada ilgili makaleler bir blog içerisinde ziyaretçilerinizin diğer yazılarınızı da okumasını ve faydalanmasını sağlar. Bu ziyaretçileriniz için çok faydalıdır ve aynı zamanda sizinde sitenizin kullanıcı dostu bir yapıya sahip olabilmesi için önem arz eder. Genellikle WordPress SEOuzmanlarının üzerinde şiddetle durduğu bu özellik ile siteniz içerisinde çapraz linklemelerde yapmanıza olanak bulacaksınız. Benzer yazılar özelliğinin diğer bir faydasıda Google reklam gelirlerinize faydası olmasıdır. Ziyaretçileriniz ne kadar sayfada dolanırsa o kadar fazla reklam gösterme şansınız olur.

Aşağıda bunu yapmanın iki yöntemini paylaşıyoruz, siz hangi yöntemi seçerseniz o yöntem üzerinden gidebilirsiniz. Eklentisiz eklerseniz sitenize eklediğiniz benzer yazılar eklentisine stil vermeniz gerekecektir, ama bunun bir artısıda eklentisiz entegre ettiğiniz için databasenizde gereksiz bir şişme olmasının önüne geçeceksiniz.

WordPress Eklentisiz Benzer Yazılar Ekleme

Aşağıda paylaştığım kodları sitenizin tema klasöründe bulunan single.php dosyasına ekleyin (nerede göstermek istiyorsanız)

ID);
if ($tags) {
echo 'Related Posts';
$first_tag = $tags[0]->term_id;
$args=array(
'tag__in' => array($first_tag),
'post__not_in' => array($post->ID),
'posts_per_page'=>5,
'caller_get_posts'=>1
);
$my_query = new WP_Query($args);
if( $my_query->have_posts() ) {
while ($my_query->have_posts()) : $my_query->the_post(); ?>

 

İlk adım işte bu kadar kolay. Gelelim ikinci methoda, yani bir eklenti yardımı ile WordPress benzer yazılar ekleme yöntemine.

WordPress Eklenti ile Benzer Yazılar Ekleme

WordPress resmi eklenti sayfasından Yet Another Related Post Plugin (YARP) eklentisini bilgisayarınıza indirip sitenizin dosyaları içerisinde wp-content/plugins klasörüne zipten çıkartarak gönderin. Yada wp-admin kullanıcı panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle diyerek aramada bularakta entegre edebilirsiniz.

YARP eklentisinin avantajlarına göz atmak gerekirse;

1. Benzer yazılarınızda resim gösterebilirsiniz
2. Benzer yazılar alanına özel stiller ekleyebilirsiniz
3. Sponsorlu bağlantılar altında Google Adsense reklamlarınızı entegre edebilirsiniz
4. Tıklanmalara ve ziyaretçilere genel bakış sağlayabilirsiniz (raporlama ile)

Bizim tavsiyemiz yeni başlayan WordPress blogcuları için elbetteki eklenti ile kullanımdır. Eğer php kodlarına hakim değilseniz kesinlikle benzer yazılar özelliğini eklenti ile kullanmanızı öneririz.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir