WordPress Siteye Font Awesome Nasıl Eklenir?

Font Awesome, web sitelerinizde kullanabileceğiniz mükemmel bir ikon kütüphanesidir. Boyutları küçük ve hızlıdır. Çözünürlük kaybı olmadan herhangi bir boyuta ölçeklenebilirler. Muhtemelen ihtiyacınız olan hemen hemen her şekle sahipler. Üstelik kullanımı tamamen bedava ve çok kolaydır.

WordPress sitenizdeki Font Awesome kütüphanesini kullanmak oldukça kolaydır. Bu basit adımları uyguladığınızda, sayfa yükleme sürenizi kısaltabilir ve bu simgeleri çalışmanızın bir parçası olarak kullanarak gerçekten temiz, net tasarımlar yaratabilirsiniz.

Font Awesome simgelerinin sitenize gerçek fontlar olarak eklenecektir. Dolayısıyla normalde font karakterini kullanabileceğiniz her şekilde stillendirebilir ve değiştirebilirsiniz.

Font Awesome nasıl kurulur?

Font Awesome’i kurmanın ve kullanmanın manuel bir yolu olsa da, WordPress kullanıcıları için daha iyi bir yol var. WordPress resmi bir Font Awesome eklentisini yayınladı. Eklenti inanılmaz şekilde çok iyi çalışıyor.

Öncelikle eklentiyi indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. Buradan eklentiyi indirebilirsiniz. Eklentiyi indirdikten sonra kurulumu gerçekleştirin ardından aktif hale getirin. Eklenti otomatik olarak aktif olacak ve Font Awesome’yi kullanmaya başlayabileceksiniz. Eğer ek olarak bir ayar yapmak isterseniz, Ayarlar > Font awesome menüsünden eklenti ayarlarına ulaşmanız mümkün.

Font Awesome nasıl kullanılır?

WordPress sitenizdeki Font Awesome simgelerini kullanmak çok basit. Simgenin görünmesini istediğiniz yere sadece


komutunu eklemeniz yeterli olacaktır. Simgeleri belirleyen kod “fab fa-wordpress” kodudur. Bu bağlantıya giderek kod kütüphanesine ulaşabilir ve dilediğiniz iconu aratıp sitenize ekleyebilirsiniz.

Font Awesome simgelerini manuel nasıl ekleyebilirsiniz?

Yapmanız gereken ilk şey Font Awesome web sitesine gitmek. Ardından, “Start Using Free” butonuna tıklayın. Yüksek ziyaretçiye sahip kurumsal firma sahipleri için ücretli planları da mevcut. Ancak ücretsiz kullanımda ihtiyacımızı oldukça karşılamaktadır. Ücretsiz planda 1500 simge 5000’den fazla türevlerini kullanma imkanınız oluyor.

manuel-font-awesome

Bir sonraki adım oldukça basit kopyala / yapıştır. Ancak, webfont seçeneğini seçtiğinizden emin olun.

fontawesome-new-project

Günümüzde çoğu tema bölümüne otomatik kod ekleyebilceğimiz bir bölüme sahip. Eğer temanızda böyle bir bölüm var ise bu kodu oraya yerleştirip kaydetmeniz yeterli olucaktır.


Eğer temanızın böyle bir özelliği mevcut değilse, WordPress panelinde Görünüm->Tema Düzenleyici->Header.php dosyasını bulun.

wordpress-tema-duzenleyici

Ardından


satırının bir üstüne kodu yerleştirin ve dosyayı kaydettiğinizden emin olun. El ile yapmanın bir dezavantajı mevcut bu, Tema değiştirdiğinizde aynı işlemi yeniden yapmak zorunda olmanızdır. Yine de eklentiyle uğraşmak istemeyenlerdenseniz oldukça pratik bir yol.

Font Awesome Önekleri

Burada Font Awesome kullanılarak oluşturulmuş sosyal medya iconlarını görebilirsiniz.

wordpress-fontawesome

Yukarıdaki yazıda WordPress sitemize Font Awesome nasıl eklenir kısaca anlatmaya çalıştım. Aklınıza takılan tüm soruları yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir