WordPress Siteye Forum Nasıl Eklenir (bbPress)

WordPress web sitelerine sahip kişiler, sitelerine çeşitli eklentiler ile forum özelliğini eklemektedir. Bir foruma sahip olan siteler her zaman bir adım öndedir. Çünkü forumlar çevrimiçi gruplar oluşturmanın en güvenilir yolu olarak bilinir. Bir foruma sahip olan web siteleri; ziyaretçilerini ve müşterilerinin sorularına destek sağlar, web sitesini ziyaret eden kullanıcıları ile büyük bir sosyal ağ kurmaya da olanak sağlarken web sayfalarını SEO değerine katkıda bulunur. Web sitelerinin yöneticileri forumlar sayesinde insanlarla kolay bir şekilde iletişim kurmaktadır. WordPress web sitelerine bir forum eklemenin en hızlı ve kolay yolu bbPress eklentisini kullanmaktır.

bbPress Nedir?

WordPress yazılımının arkasında bulunan ekip tarafından oluşturulan bbPress forum eklemek için en güçlü eklentidir. Eklenti WordPress çekirdeğini kullandığı için web sitelerine forum eklemeyi bu nedenle kolaylaştırır. bbPress eklentisi genişletilebilir özelliğine sahiptir, bu özelliği ile başka eklentiler ile işlevselliği artırılabilmektedir. 

bbPress Nedir?

bbPress Nasıl Kurulur

bbPress eklentisi ile web sitelerine forum kurmak isteyen kişiler öncelikle eklentiyi yükleyip etkinleştirir. Bunun için WordPress Yönetici alanına giriş yapılır ve Eklentiler/Yeni Ekle’ye girilir. Ardından bbPress eklentisi bulunur. bbPress eklentisi seçilerek aktifleştirilir. Aktivasyon üzerinde bbPress eklentisinin açılış ekranı kullanıcıların karşısına çıkacaktır. Eklentinin etkinleştiren kullanıcılar artık web sitelerine forum eklemeye başlayabilirler.

WordPress Web Sitesine bbPress İle Forum Oluşturma

bbPress eklentisi siteye kurulduktan sonra WordPress Yöneticisine Forumlar, konular ve cevaplar menüsü eklenir. Forum oluşturmak için kullanıcılar Forum/Yeni Forum kısmına tıklayarak web siteleri için forumlar kurmaya başlayabilirler. Kullanıcıların karşısına WordPress’in sayfa ya da yazı ekleme ekranlarına benzer bir ekran açılacaktır. Açılan ekranda forumlar için kullanıcıların başlık girmesi gerekir ve kullanıcılar birbirinden farklı tartışma ve içerikler için istedikleri kadar başlık açabilirler. Belirlenen Forumlar için basit bir tanımlama yapılır ve Yayınla butonuna tıklanır.

Kullanıcılar oluşturdukları forumları WordPress web sitelerinin temalarında gösterebilmek için yeni bir WordPress sayfası oluşturmalarına gerek vardır. Oluşturulan yeni WordPress sayfasına kullanıcılar forumları ile ilgili bir ad verebilirler. Yeni sayfanın isimlendirmesi yapıldıktan sonra sayfaya şu kod yapıştırılır:[bbp-forum-index] ve bu yeni sayfada yorumlar ve geri izlenimler seçenekleri kapatılır ve yayınla butonu tıklanır.

Daha sonra Görünüm/Menüler bölümünden navigasyon menüsü için bu sayfa eklenir. Bu işlemlerden sonra web sitesini ziyaret eden kişiler yeni açılan sayfayı açtığında ana forum dizinini görecektir.

Oluşturdukları forumları yeni kayıtlara açmak isteyen kişiler Ayarlar kısmına giderek, Genel bölümünü açar burada web sitelerinde kayıtlara izin vermek için Herhangi bir kayıt olabilirsiniz seçeneği seçilir. Bu işlemlerden sonra web siteleri kayıtlara açılmış olur ve bunun ardından forum katılımcılarının kayıt olacağı bir sayfa olmalıdır. Bu sayfayı oluşturmak için yeni bir WordPress sayfası açılır ve sayfaya kayıt işlemi ile ilgili bir başlık verilir ardından sayfaya şu kod eklenir: [bbp-register] ve yayınla butonuna basılır. 

Forumlara kayıt olan kişilerin zaman zaman karşılaşacağı parola hataları için bir parola kurtarma sayfasının olması gerekir. Bu sayfayı oluşturmak için yeni bir WordPress sayfası oluşturulur ve parola hataları ile ilgili bir başlık verilir. Ardından sayfaya şu kod : [bbp-lost-pass] eklenir ve yayınla butonuna tıklanır.

Web sitelerini yöneten kişilerin forumları için oluşturdukları bu sayfaları web sitelerinin forumlarını kullanan kişilerin daha kolay kullanabilmesi için bu sayfaları sitelerinin sağına veya soluna ekleyebilirler. Bu işlemler için Görünüm kısmından Widget kısımlarına girilir ve giriş Widgetlerini sitelerinin görünen kısımlarına ekleyerek bu Widgetlere Kayıt ve parola sayfalarının URL’leleri kaydedilir. Widget kısmı bbPress ile gelen bir özelliktir.

bbPress Shortcode Yapıları

Aşağıda yer alan shortcode yapılarını istediğiniz sayfa yada içerikte kullanarak forumunuzun konularını, istatistiklerini ve forumda verilen cevapları listeleyebilirsiniz;

[bbp-forum-index] - Bu, tüm forum dizininizi görüntüler.
[bbp-forum-form] - 'Yeni Forum' formunu görüntüleyin.
[bbp-single-forum id = $ forum_id] - Tek bir forum konusu görüntüleyin. Örneğin. [bbp-tek forum kimliği = 32]

[bbp-topic-form forum_id = $ forum_id] - Belirli bir forum kimliği için 'Yeni Konu Formu'nu görüntüleyin.
[bbp-single-topic id = $ topic_id] - Tek bir konu görüntüleyin. Örneğin. [bbp-tek-konu kimliği = 4096]

[bbp-answer-form] - 'Yeni Yanıt' formunu görüntüleyin.
[bbp-single-answer id = $ answer_id] - Tek bir yanıt görüntüler örn. [bbp-tek cevaplı kimlik = 32768]

[bbp-topic-tags] - Tüm konu etiketlerinden bir etiket bulutu görüntüler.
[bbp-single-tag id = $ tag_id] - Belirli bir etiketle ilişkilendirilmiş tüm konuların bir listesini görüntüler. Örneğin. [bbp-tek etiketli kimlik = 64]

[bbp-single-view] - Tek görünüm - Belirli bir görünümle ilişkili konuları görüntüler. BbPress ile mevcut "görünümler", "popüler" [bbp-single-view id = 'popüler'] ve "Yanıt Yok" [bbp-single-view id = 'yanıt yok']

[bbp-search] - Arama giriş formunu görüntüler.
[bbp-search-form] - Arama formu şablonunu görüntüler.

[bbp-login] - Giriş ekranını görüntüleyin.
[bbp-register] - Kayıt ekranını görüntüleyin.
[bbp-lost-pass] - Kayıp şifre ekranını görüntüleyin.

[bbp-stats] - Forum istatistiklerini görüntüleyin.

bbPress Forum Ayarları

WordPress web sitelerine bbPress ile forum oluşturan kişiler ayarlarını yapmak için Ayarlar/Forumlar kısmına gider. Burada forumların bazı yönlerini kontrol etmek mümkündür. bbPress’in oldukça basit yapısı sayesinde kullanıcılar hiç bir şekilde karmaşa yaşamazlar. Forum ayarlarının yapıldığı sayfada “Düzenlemeden sonra düzenlemeye izin vermemek” seçeneğinde forumda bir şey paylaşan kişilerin ne kadar süre içinde paylaşımlarını düzeltebileceği seçilir. Bu ayarda varsayılan  5 dakikadır. Ayarlar bölümündeki ikinci şey ise forumun spam gönderilerden korunması içindir. Burada; Her Post için Ard arda aralığı seçeneği 10 saniye olarak belirlenmiştir. Bu forumda ne kadar süre sonra görünecek gönderileri belirler. Forum ayarlarında konulara abone olma veya favori olarak konu eklemek isteyen forum kullanıcılarına izin verir.

bbPress Kullanıcı Görevleri

bbPress eklentisi kurulurken kimin hangi görevde olduğunu 5 farklı kategoride belirler. Bunlar;

  • Keymaster: WordPress web sitelerine bbPress eklendiğinde web sitesinin sahibi ya da yöneticisi otomatik bir şekilde Keymaster görevine sahip olur. Kaymasterler forumları oluşturma, silme, gönderileri, konuları düzenleme ve silme özelliklerine sahiptir.
  • Moderatör: Bu göreve sahip kişiler forum kullanıcılarını, konuları, mesajları ve forumları yönetebilmek için çeşitli moderasyon araçlarını kullanabilir.
  • Katılımcılar: Forumlar için varsayılan kullanıcı görevinde olan forum katılımcılarıdır. Bu kişiler forumlarda kendi yazılarını ve gönderilerini oluşturabilir, favorilere ekleyebilir, düzenleyebilir ve konulara abone olabilme hakkına sahiptir.
  • Seyirciler: Herkese açık olan forumlara ve bu forumlarda paylaşılan gönderilere sahip kişilerden oluşur.
  • Engellenenler: Forumlardan engelenen kişiler sadece herkese açık olan gönderilere erişebilir. Yalnız forumlara katılamazlar.

Sıralanan adımları uygulayan website yöneticileri kolaylıkla WordPress web sitelerine bbPress ile forum açabilirler. Burada herhangi bir forum sitesinin sahip olduğu çoğu özelliği kendinde barındıran bbPress, sadece WordPress için geliştirilmiştir. Ayrıca eklenti kurulurken belirlenen roller ve forum ayarları kısmı için geliştirilmiş ekranlar hem web sitesi yöneticilerine hem de forum kullanıcılarına çok yarar sağlamaktadır. Bu ayarlar sayesinde web siteleri daha kolay bir şekilde yönetilebilir. Ayrıca bbPress için geliştirilen onlarca eklenti ile web siteleri daha geniş özelliklere sahip olma olanağına sahiptir.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir