WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress’te SSL şifrelemesi SEO açısından oldukça önemlidir. SSL sertifikasına sahip siteler arama motorlarının gözünde daha üst seviyeye çıkmaktadır. Ayrıca ister e-ticaret siteniz olsun, isterseniz de kişisel bir blog sahibi olun mutlaka SSL kullanmanızı tavsiye ederiz. Web sitenizin arama motorlarında ön sıralarda çıkmasını isterseniz mutlaka SSL kullanın. Bu makalemizde size http:// URL’lerini nasıl https:// URL’lerine yönlendireceğinizi anlatacağız.

wordpres-ssl

WordPress SSL sertifikası nasıl kurulur?

WordPress SSL sertifikası kurulumu için birkaç adımı uygulamamız gerekiyor. Web siteleri hakkında acemi iseniz bu işlemleri bilen birine yaptırmanız sizin için daha doğru olacaktır.

Yedekleme

SSL’ye geçmeden önce tüm web sitesinin bir yedeğini almalısınız. Bunu dilerseniz bir eklenti yardımıyla dilerseniz el ile yapabilirsiniz. Mümkünse, ilk önce bir yedeğiniz olup olmadığını kontrol edin bu şekilde herhangi bir sorun ortaya çıkarsa yedeğe dönüp sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Yedekleme hakkında bilginiz yoksa WordPress yedek alma makalemizi okuyunuz.

Sertifikayı ayarlama

SSL şifrelemesi için alan adınıza bir sertifika almak zorundasınız. Bunu dilerseniz satın alabilir veya ücretsiz bir tane kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz: Web sitenizi barındığınız sunucu desteğine sormak. Bu sayede, sizin için en uygun sertifikanın hangisi olduğuna daha kolay karar verebilirsiniz.

WordPress veritabanındaki tüm URL’leri https’ye dönüştürün

Bunun için ücretli eklentiler kullanabileceğiniz gibi ücretsiz olan Really Simple SSL eklentisini kurabilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra aktif hale getirin. Eklentiyi aktif hale getirince karşınıza “Haydi, SSL’yi Aktif Et” şeklinde bir buton çıkacak.

Buna tıkladığınız anda otomatik olarak lisanslama yaparak SSL şifrelemenizi aktif edecektir.Yeniden kullanıcı girişi yaptıktan sonra artık siteniz http değilde https olduğunu göreceksiniz.

SSL şifreleme ve site hızı arasındaki bağlantı

SSL şifreli WordPress web siteleri, SSL şifresi olmayan sitelere göre resimleri, yazıları, içerikleri birlikte çalıştırmaya olanak sağlar. Bu şekilde web sitenizin yüklenme hızı üzerinden büyük etkisi vardır.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir