WordPress SVG Görsel Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress tüm popüler resim, ses ve video dosyası formatlarını yüklemenize izin verir ama SVG bunlar arasında değildir.

WordPress sitenize SVG dosyaları eklemek ister misiniz? WordPress tüm popüler resim, ses ve video dosyası formatlarını yüklemenize izin verir ama SVG bunlar arasında değildir. Bu yazımızda, SVG dosyalarınızı WordPress’e nasıl kolayca ekleyeceğinizden bahsedeceğiz.

SVG Nedir?

SVG (ölçeklenebilir vektör grafikleri) XML biçimlendirme dilini kullanarak tanımlanan bir dosya formatıdır. SVG’nin asıl özelliği, kaliteyi kaybetmeden veya herhangi bir pikselleşme olmadan görüntüleri büyütmenize izin vermesidir.

SVG Nasıl Çalışır?

SVG, XML kullanarak iki boyutlu çizimleri görüntüleyen bir teknolojidir. PNG, GIF veya JPEG’ler gibi yaygın olarak kullanılan görüntü biçimlerinden farklıdır.

Bir png / jpeg resim dosyası alıp yakınlaştırırsanız, görüntünün bulanıklaşmaya ve pikselleşmeye başladığını fark edeceksiniz.

SVG piksel kullanmaz. Bunun yerine, görüntülediğiniz grafiği tanımlayan iki boyutlu bir harita kullanır. Bu sayede de yakınlaştırdığınızda görüntü pikselleşmez.

Bu, kaliteyi kaybetmeden görsellerinizi büyütmenizi sağlar. En önemlisi, SVG resimleri dosya boyutunda JPEG veya PNG’den çok daha küçük yer kaplar.

SVG genellikle simgeler, simge yazı tipleri, web sitesi logoları ve marka görüntüleri için kullanılır. Şirket logonuz, simgeleriniz veya diğer grafikler için WordPress’e SVG dosyaları eklemek isteyebilirsiniz.

WordPress’e bir SVG görüntüsü yüklerseniz, aşağıdaki hata mesajını görürsünüz: Üzgünüz, bu dosya türüne güvenlik nedeniyle izin verilmiyor.

SVG Nasıl Çalışır?

WordPress’te SVG ile İlgili Güvenlik Sorunları

SVG dosyaları, HTML’ye benzer XML biçimlendirme dilinde kod içerir. Tarayıcınız veya SVG düzenleme yazılımınız, çıktıyı ekranda görüntülemek için XML biçimlendirme dilini ayrıştırır.

Ancak bu, web sitenizde olası XML güvenlik açıkları olmasına sebep olabilir. Kullanıcı verilerine yetkisiz erişim sağlamak, kaba kuvvet saldırılarını tetiklemek veya siteler arası komut dosyası yazma saldırıları için kullanılabilir.

Bu yazımızda paylaşacağımız yöntemler, güvenliği artırmak için SVG dosyalarını temizlemeye çalışacaktır. Ancak bu eklentiler, kötü amaçlı kodların yüklenmesini tamamen engelleyemez.

En iyi çözüm, yalnızca güvenilir kaynaklar tarafından oluşturulan SVG dosyalarını kullanmak ve SVG yüklemelerini yalnızca güvenilir kullanıcılarla sınırlamaktır.

Sizler için aşağıda birkaç güvenli yükleme yöntemi sıraladık:

1. SVG Desteğini Kullanarak WordPress’e SVG Dosyalarını Yükleyin

Bu yöntem, WordPress’e SVG dosyaları eklemek için tam destek sunar. Ayrıca, WordPress yazılarında ve sayfalarında satır içi SVG görüntülemenizi sağlar.

Öncelikle, SVG Support eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir.

Etkinleştirmeden sonra, eklenti ayarlarını yapılandırmak için Ayarlar » SVG Desteği sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

Ayarlar sayfasında, “Yöneticilerle Sınırlandırılsın mı?” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemeniz gerekir. Bu, yalnızca site yöneticisinin SVG dosyalarını WordPress’e yüklemesine izin verecektir.

Bir sonraki seçenek, gelişmiş modu açmaktır. Bu seçeneği yalnızca CSS animasyonları ve satır içi SVG oluşturma gibi gelişmiş özellikleri kullanmak istiyorsanız işaretlemeniz gerekir.

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet butonuna tıklamayı unutmayın. Eğer eklentinin kurulumu ile ilgili sorun yaşarsanız bir WordPress destek uzmanından yardım alın.

Artık yeni bir gönderi oluşturabilir veya mevcut bir gönderiyi düzenleyebilirsiniz. Gönderi düzenleyicide, SVG dosyanızı başka herhangi bir resim dosyasını yüklediğiniz gibi yükleyebilirsiniz. Düzenleyiciye bir resim bloğu ekleyin ve ardından SVG dosyasını yükleyin.

2. SVG Dosyalarını Güvenli SVG Kullanarak WordPress’e Yükleyin

Yapmanız gereken şey, Safe SVG eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir.

Eklenti, yönetici panelinin dışında çalışır ve yapılandırmanız için herhangi bir ayar yoktur. Devam edip SVG dosyalarını yüklemeye başlayabilirsiniz.

Bu eklenti, WordPress sitenizde gönderi yazabilen tüm kullanıcılar tarafından SVG yüklenmesine izin verir. Dosyaları kimin yükleyebileceğini kontrol etmek için, eklentinin premium sürümünü satın almanız gerekir.

Umarım bu yazımız, SVG’yi WordPress’e nasıl güvenli bir şekilde ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur. Herhangi bir sorunuzda bize yorumlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir