İncelemeler

WordPress Tema Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

wordpress-tema-secimi

WordPress bünyesinde çok fazla tema barındıran bir yazılım. Ücretli veya Ücretsiz yüz binlerce temaya ulaşmak mümkün. Artık ücretsiz bir tema kullanmak istemiyorsanız ve bir tema satın almak istiyorsanız sizin için tema satın alırken dikkat etmeniz gereken 5 şeyi özetledik.

1. Tema mobil uyumlu mu?

Mobil uyumlu bir tema, cihazın boyutlarına göre otomatik olarak adapte olmaktadır. Bu sayede web siteniz masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefonlarda doğru bir şekilde görünür. Artık günümüzde web sitesinin mobil uyumlu olması önemli değil, zorunludur! Mobil uyumlu bir tasarım ziyaretçilerin içeriklerinizi her platformdan okumasına olanak sağlayarak hedef kitlenizin gelişmesinde büyük katkı sağlar. Ayrıca, Google arama algoritmasına yönelik bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme sonrası eğer temanız mobil olarak optimize edilmemiş ise bu, google arama sıralamanızdaki konumunuzu kötü etkiler.

2. Tema arama motorları için optimize edildi mi?

Arama motoru optimizasyonunun büyük bölümü size bağlı olsa da temada optimize edilmeye uyumlu şekilde tasarlanmış olmalıdır. Temanın yüklenme hızı bu konuda bize epey bilgi verebilir. Ziyaretçiler yavaş yüklenen bir web sitesinden çok daha hızlı ayrılmaktadır. Ek olarak Google yavaş yüklenen sitelerin sıralamasını daha aşağı sıralara düşürmektedir. İşlev açısından oldukça zengin olan bir tema başta iyi gözükebilir, ancak temanın yavaş çalıştığını fark ederseniz kendinize istediğiniz özellikle konusunda sınırlama koymanız gerektiğini bilmelisiniz.

3. Yazılımcı destek veriyor mu?

Çoğu zaman tema satın alırken sadece temayı satın almış olmaz, aynı zaman yazılımcı tarafından desteklenirseniz. Tema satın alırken bunun önemli bir etken olmasının birden fazla nedeni mevcut.
Örneğin, temanızdaki bir şeyi değiştirmek istiyorsanız ve bunu yapamıyorsanız, temanın desteği genellikle küçük ayarlamalar konusunda size yardımcı olacaktır. Temanın üreticisi satışın yanında destek veriyorsa, Bu temanın kalitesini arttıran bir özelliktir. Bir temayı kötü ve hatalı kodlayan biri, gönüllü olarak birçok kullanıcıya destek vermezdi değil mi?

4. Eklentiler tema satışına dahil mi?

Pek çok kaliteli tema üreticisi, temanın yanında bir dizi Premium eklentide vermektedir. Her şeyden önce temanızın yanında verilen Premium eklentilerin temanızla tam uyum halinde olduğundan emin olabilirsiniz. Bu yüzden seçtiğiniz temanın blogunuz için ihtiyaç duyduğunuz eklentilerle uyulmuş çalışıp çalışmadığını öğrenin. Örneğin, WPML eklentisini kullanarak çok dilli bir blog oluşturmak istiyorsanız, temanızın onunla uyumlu olduğundan emin olun.

5. Temanın derecelendirmesi nasıl?

Temanın diğer kullanıcılar tarafın verilen geri bildirimleri çok önemlidir. Tema 4 yıldızın altında bir derecelendirmeye sahipse o temayı almadan önce düşüncenizi bir gözden geçirin. Temayı satın alan ve sorun yaşayan kullanıcılar size bir önbilgi oluşturabilir bunları dikkatte almayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir