WordPress Tema Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

WordPress bünyesinde çok fazla tema barındıran bir yazılım. Ücretli veya ücretsiz binlerce temaya ulaşmak mümkün. Artık ücretsiz bir tema kullanmak istemiyorsanız ve profesyonel bir tema satın almak istiyorsanız sizin için tema satın alırken dikkat etmeniz gereken 5 şeyi listeledim. Burada yer alan hususlara dikkat ederek websitenize tema almadan önce nelere dikkat etmelisiniz, ödediğiniz ücretin hakkını nasıl alırsınız ve sorunsuz bir şekilde websitenizin temasını nasıl kullanabilirsiniz anlattım.

1. Tema Mobil Cihazlara Uyumlu mu?

Mobil uyumlu bir tema, cihazın boyutlarına göre otomatik olarak adapte olmaktadır. Bu sayede web siteniz masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefonlarda doğru bir şekilde görünür. Artık günümüzde web sitesinin mobil uyumlu olması önemli değil, zorunludur! Mobil uyumlu bir tasarım ziyaretçilerin içeriklerinizi her platformdan okumasına olanak sağlayarak hedef kitlenizin gelişmesinde büyük katkı sağlar.

Ayrıca, Google arama algoritmasına yönelik bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme sonrası eğer temanız mobil olarak optimize edilmemiş ise bu, google arama sıralamanızdaki konumunuzu kötü etkiler. Google tarafından geliştirilen responsive test aracı ile websitenizin mobil cihazlara uyumlu olup olmadığını test edebilirsiniz.

Tema Mobil Cihazlara Uyumlu mu?
Websitenizi test etmek için tıklayın

2. Tema SEO Uyumlu mu?

Arama motoru optimizasyonunun büyük bir bölümü size bağlı olsa da temada optimize edilmeye uyumlu şekilde tasarlanmış olmalıdır. Temanın yüklenme hızı bu konuda bize epey bilgi verebilir.

Ziyaretçiler yavaş yüklenen bir web sitesinden çok daha hızlı ayrılmaktadır. Ek olarak Google yavaş yüklenen sitelerin sıralamasını daha aşağı sıralara düşürmektedir. İşlev açısından oldukça zengin olan bir tema başta iyi gözükebilir, ancak temanın yavaş çalıştığını fark ederseniz kendinize istediğiniz özellikle konusunda sınırlama koymanız gerektiğini bilmelisiniz. Websitenizin mobil cihazlara uyumlu olup olmadığını aşağıdaki görselde yer alan adresten kontrol edebilirsiniz.

Tema SEO Uyumlu mu?
Websitenizin hızını test etmek için tıklayın

3. Yazılımcı Destek Veriyor mu?

Çoğu zaman tema satın alırken sadece temayı satın almış olmaz, aynı zaman yazılımcı tarafından desteklenirseniz. Tema satın alırken bunun önemli bir etken olmasının birden fazla nedeni mevcut.

Örneğin, temanızdaki bir şeyi değiştirmek istiyorsanız ve bunu yapamıyorsanız, temanın desteği genellikle küçük ayarlamalar konusunda size yardımcı olacaktır. Temanın üreticisi satışın yanında destek veriyorsa, Bu temanın kalitesini arttıran bir özelliktir. Bir temayı kötü ve hatalı kodlayan biri, gönüllü olarak birçok kullanıcıya destek vermezdi değil mi?

ThemeForest firmasından bir tema beğendiğinizde tema detayları sekmesinde yer alan “Support” butonunu tıklayın. Eğer burada tema sahibi destek hizmeti veriyorsa aşağıdakine benzer bir ibare yer alacaktır.

Yazılımcı Destek Veriyor mu?
Tema destek veriyor mu test etmek için beğendiğiniz tema sayfasını ziyaret edin.

4. Eklentiler Tema Satışına Dahil mi?

Pek çok kaliteli tema üreticisi, temanın yanında bir dizi Premium eklentide vermektedir. Her şeyden önce temanızın yanında verilen Premium eklentilerin temanızla tam uyum halinde olduğundan emin olabilirsiniz. Bu yüzden seçtiğiniz temanın blogunuz için ihtiyaç duyduğunuz eklentilerle uyulmuş çalışıp çalışmadığını öğrenin. Örneğin, WPML eklentisini kullanarak çok dilli bir blog oluşturmak istiyorsanız, temanızın onunla uyumlu olduğundan emin olun.

5. Temanın Derecelendirme Puanı İyi mi?

Temanın diğer kullanıcılar tarafın verilen geri bildirimleri çok önemlidir. Tema 4 yıldızın altında bir derecelendirmeye sahipse o temayı almadan önce düşüncenizi bir gözden geçirin. Temayı satın alan ve sorun yaşayan kullanıcılar size bir önbilgi oluşturabilir bunları dikkatte almayı unutmayın.

ThemeForest firmasında bir tema beğendiğinizde mutlaka “Review” tabına bakın. Burada temayı daha önce satın alan kullanıcıların deneyimlerini paylaştıkları ve yıldız verdikleri alanlar mevcuttur. Buradaki yorumları inceleyerek tema sahibinin ve temanın ne denli profesyonel olduğu hakkında ön bilgi edinebilirsiniz.

Temanın Derecelendirme Puanı İyi mi?

WordPress tema satın almadan önce bilmeniz gerekenleri bu yazıda listelemeye çalıştım. Sizlerinde eklemek istedikleri varsa lütfen yorumlar alanından bana katılın. Bu ve benzeri içeriklerin devamı için lütfen sosyal medya profillerinizde beni takip edin.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir