WordPress Tema Yükleme Nasıl Yapılır

WordPress tema yükleme hakkında aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını bu yazıda vermeye çalışacağım. İlk önce bilmeniz gereken en önemli husus, WordPress temaları ücretli ve ücretli ve ücretsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Eğer ücretli bir tema kurulumunu kendiniz yapamıyorsanız bu yazı sizlere yardımcı olacaktır.

Bu yazıda WordPress tema düzenleme veya tema yapımı hakkında içerik paylaşmayacağım. Bu yeni başlayan WordPress kullanıcılarına yardımcı olabilmek adına hazırlanmış bir makaledir. Eğer tema yapımı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz. Konumuza başlamadan önce ücretli tema ve ücretsiz tema arasındaki farklardan bahsedelim.

Ücretli WordPress Temaların Avantajları

Dünya genelinde ücretli WordPress tema satan bir çok firma vardır. Uzun yıllardır WordPress tema konusunda zirveyi kimseye kaptırmayan en popüler tema satış şirketi ThemeForest’tir. ThemeForest üzerinden binlerce WordPress temasına erişebilir, yine aynı firmaya bağlı olan CodeCanyon sitesinden de WordPress sitenizi geliştirebileceğiniz WordPress eklentilerine ulaşabilirsiniz.

Ücretli WordPress Temaları

Tasarım Özellikleri

Ücretli WordPress temaları, ücretsizlere göre daha fazla tasarım özellikleri ve fonksiyonlar sunmaktadır. Eğer profesyonel bir website kurmayı planlıyorsanız tercihiniz mutlaka ücretli temalardan yana olmalıdır. WordPress tema yükleme için seçilebilecek en iyi tercih muhtemelen premium tasarımlardır.

İçe Aktarma

Ücretli WP temalarının bir diğer özelliği ise sunulan demo sitelerinin aynısını içe aktarabiliyor olmanızdır. Bu sayede beğenerek satın aldığınız temaları demo olarak içe aktardığınızda demo siteye benzer olarak sitenizi hazırlayabilirsiniz.

Dokümantasyon

Eğer premium bir tema seçerseniz en büyük avantajınız detaylı dokümantasyon olacaktır. Satın aldığınız her bir premium tema ile birlikte detaylı dokümantasyona sahip olursunuz. Bu sayede sitenizde yapacağınız değişiklikler için ihtiyacınız aradığınız tüm cevaplar bu dokümantasyonda yer alır.

Destek

Premium temaların bir diğer özelliği ise satın alma tarihinden itibaren 6 ay ila 1 yıl arasında değişen teknik destek hakkına sahip olursunuz. Bu destek sitenizde yapacağınız değişikleri kapsamaz. Temada oluşabilecek yada demo sitede olan ama sizin içe aktarmanızdan sonra gerçekleştiremediğiniz bir özelliği nasıl yapabileceğinize dair soruları kapsar. 6 ay sonunda eğer dilerseniz bu teknik destek paketini belli bir ücret karşılığında uzatabilirsiniz.

Daha önce Youtube kanalımda WordPress tema nereden ve nasıl satın alınır anlatmaya çalıştım. WordPress tema yükleme hakkında bazı videolarıda Youtube kanalımda bulabilirsiniz. Bu benzeri videolar için desteğinizi esirgemezseniz ve kanalıma abone olursanız çok mutlu olurum.

Ücretsiz WordPress Temaları Nerede Bulunur?

En iyi ücretsiz WordPress temaları tabiki resmi WordPress sitesinde yer almaktadır. wordpress.org/themes adresini ziyaret ederek ücretsiz 7700+ WordPress temasına ulaşabilirsiniz. Ön izlemesini beğendiğiniz bir temanın kurulumunu ise WordPress yönetim panelinizden yapabilirsiniz. Bir sonraki adımda bunu detaylıca anlatmaya çalışacağım.

ücretsiz WordPress temaları

Dokümantasyon

Maalesef ücretsiz sunulan temalarda dokümantasyon yer almamaktadır. Buda, eğer temanın kurulumu esnasında bir sorun yaşarsanız, elinizde her hangi bir doküman olmayacağı için zorlanacağınız anlamına gelir.

İçe Aktarma

Bir diğer kötü özellik ise ücretsiz sunulan temaların büyük bir çoğunluğunda içe aktarma (demo-content yada dummy.xml olarak geçer) maalesef yok. Eğer bir temanın demosunu beğendiyseniz ve aynısının kurulunu yapmak isterseniz işiniz oldukça zor.

Destek

Ücretsiz sunulan bu temalar eğer çok popüler değilse muhtemelen destek olmadığı içindir. Bir temayı kurmadan önce resmi WordPress forumlarında mutlaka tema ile alakalı destek sunulup sunulmadığına göz atın. Unutmayın bu destek hizmetleri kurulumda size yardım edecekleri anlamına gelmez.

Sadece temada oluşan buglar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayabilirler. Yani bir ücretsiz tema kurmak istediğinizde yalnız olduğunuzu unutmayın.

WordPress Tema Yükleme Nasıl Yapılır?

WordPress tema yüklemek sandığınız kadar zor değil. Bir kaç basit adımda sitenizin temasını değiştirmek mümkün. Asıl zor olan ise o temayı orijinal demo siteye benzetmek. Her premium WordPress teması kurulumda farklılık gösterse de ben size basit bir kaç adımda nasıl ücretli yada ücretsiz tema yükleyebileceğinizi anlatacağım.

Ücretsiz WordPress Tema Yükleme Nasıl Yapılır?

WordPress yönetim panelinize giriş yapın. Görünüm > Temalar > Yeni Ekle sekmesini ziyaret edin. Burda Tema Yükle butonuna tıklayarak indirdiğiniz ücretsiz temayı yükleyebilirsiniz yada alt alanda bulunan herhangi bir temanın kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan filitreleme seçeneğini kullanarak kendinize özel temaları belirleyebilirsiniz. Beğendiğiniz temanın üzerine mouse ile geldiğinizde “Kur” butonu yer alır. Bu butona basarak temanızın kurulumunu yapabilirsiniz.

Ücretsiz Tema Nasıl Kurulur?

Ücretsiz Tema Nasıl Özelleştirilir?

Temanızı kurduktan sonra Görünüm > Özelleştir menüsünü ziyaret ederek WordPress temanızın düzenlemesini gerçekleştirebilirsiniz. Bu alanda genel olarak temanıza ait üst bilgi, site sloganı, favicon, ana sayfa ayarları, varsa WooCommerce ayarlarınız ve benzeri ayarlar yeralmaktadır.

wordpress tema yükleme

Ücretli WordPress Tema Yükleme Nasıl Yapılır?

Ücretli tema kurulumları yeni başlayan kullanıcılar için oldukça zordur. Eğer yeni bir WordPress kullanıcısıysanız iyi derecede İngilizce bilginiz olması gerekli. Zira ThemeForest üzerinden satın alacağınız tüm temalar İngilizce doküman ile gelmektedir. Beğendiğiniz temayı satın aldığınızda profilinizde yer alan Downloads alanında temayı görebilirsiniz.

Burada yer alan Download butonuna basarak “All files & documentation” diyerek dokümanda dahil tüm paketi indirebilir yada sadece “Installable WordPress file only” butonuna basarak ücretsiz WordPress temalarda olduğu gibi sadece temayı indirebilirsiniz.

Ücretli Tema Nasıl Kurulur? wordpress tema yükleme

Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. All files & documentation diyerek tüm dosyaları indirdiğinizde sitenize Görünüm > Temalar > Yeni Ekle > Yükle alanından yükleme yapmaya çalışmayın. Bu klasörü ilk önce .zip ten çıkartın ve içerisinde yer alan tema .zip klasörünü sitenize yükleyin. Temanın kurulumu hakkında eğer desteğe ihtiyaç duyarsanız bir WordPress destek uzmanından yardım alın.

Ücretli Tema Nasıl Özelleştirilir?

Tıpkı ücretsiz temaların düzenlenmesi gibi ücretli temalarıda Görünüm > Özelleştir menüsünden düzenleyebilirsiniz. Ayrıca premium temalar kendilerine özel yönetim panelleri ile birlikte gelmektedir. Eğer Görünüm > Özelleştir alanında çok fazla özelleştirme ayarı bulamadıysanız muhtemelen temanıza ait bir tema ayarları alanı vardır. Bunun için admin panelinizde “Theme Options” ve benzeri kelimeleri aratın.

WordPress tema yükleme ile ilgili anlatacaklarım şimdilik bu kadar. WordPress için eğitim almayı düşünüyorsanız “Uygulamalı WordPress Eğitimi” sayfamı ziyaret edebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları yorum alanından bana iletin.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir