WordPress Yönetim Paneli Şifre Kurtarma (Database Üzerinden)

WordPress site yönetim paneli şifresini unutmak en sık karşılaşışan sorulanlardan birisidir. Eğer WordPress admin şifrenizi unuttuysanız bu oldukça can sıkıcı bir durumdur. Bu durumda yapılacak en iyi yöntem “Şifremi Unuttum” diyerek e-posta adresinize şifre sıfırlama bağlantısı almaktır. Oeki ya e-posta adresinizi de unuttuysanız yada websitenizden e-posta alamıyorsanız ne yapacaksınız?

Bu yazıda WordPress veritabanı üzerinden şifre sıfırlama nasıl yapılır adım adım anlatmaya çalışacağım. Ön bilgi olarak belirtmek isterim ki, bu uzmanlık gerektiren bir konudur ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız mutlaka bir WordPress destek uzmanından yardım alın.

Hatırlatma: Eğer hala yönetim panelinize erişiminiz varsa WordPress yönetim paneli → Kullanıcılar → Profiliniz sekmesini ziyaret ederek şifrenizi sıfırlayın.

Eğer içeriği okumaya vaktim yok diyorsanız sizin için kısa bir Youtube videosu hazırladım.

PHPMyAdmin ile WordPress Şifre Sıfırlama

PHPMyAdmin yani database üzerinden WordPress şifre sıfırlamak için bazı gereksinimleri yerine getirmeniz gerekli. Öncelikle CPANEL / Plesk kullanıcı adını bilmelisiniz. Eğer bu bilgiler elinizde yoksa web hosting firmanız ile iletişime geçerek bu bilgileri edinin.

Adım 1 : PHPMyAdmin’e giriş yapın

Web hosting firmanızdan aldığınız CPANEL bilgileriniz ile aşağıdaki görselde olduğu gibi PHPMyAdmin’e giriş yapın.

PHPMyAdmin'e giriş yapın

Adım 2 : Veritabanınızı seçin

Sol alanda yer alan veri tabanınızı seçerek wp_users tablosunu seçin. Ardından karşınıza gelen kullanıcılardan kendi kullanıcı adınızı bulun ve düzenle bağlantısını tıklayın.

Veritabanınızı seçin

Adım 3 : Şifrenizi belirleyin

Aşağıdaki görselde yer aldığı gibi önce user_pass tablosunda yer işleve MD5 seçiyoruz ve ardından tam karşısında yer alan DEĞER kısmına da yeni şifremizi yazarak Git butonuna basıyoruz.

Şifrenizi belirleyin

Adım 4 : Her şey hazır!

Git butonuna bastıktan sonra şifreniz sıfırlanmış olacaktır. Artık WordPress giriş bağlantınızı ziyaret ederek yeni şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Tüm adımları doğru bir şekilde yaptıysanız WordPress site yönetim paneli şifresini sıfırlamış olacaksınız. Bu eğitimde sadece CPANEL uygulamasını kullanarak şifre sıfırlamayı gösterdim. Eğer Plesk panel kullanıyorsanız adımlar aşağı yukarı aynı şekilde olacaktır. Aklınıza takılan tüm konuları yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir