WordPress Spam Kullanıcı ve Yorumlar Nasıl Engellenir?

Bir çok WordPress kullanıcısının en büyük sorunlarından biride spam yorumlar ve sahte kullanıcıların sitelerine üye olmalarıdır. Çoğu zaman farkına bile varamadığımız bu durum sitemize çok ciddi zararlar verebilir, o yüzden bu yazıda WordPress spam kullanıcı ve spam yorum engelleme yöntemlerine bir kaç örnek vereceğim. Öncelikle bir kaç başlık altında spam yorum nedir, zararları nedir, nasıl engellenir bunlara bir göz atalım.

Spam Yorumların Zararı Nedir?

Spam yorumlar sahte kullanıcılar kullanılarak atılan yorumlardır, bu yorumlarda kendi internet sitelerine geri bağlantı yani backlink verirler ve backlink verdikleri bu siteler genellikle cinsel içerikli siteler, kumar siteleri ve benzeri siteler olur, blogunuzun hiç alakası olmayan bu sitelere yorumlarda geri bağlantı vermek ise Google üzerinde sitenizin inanılmaz derecede sıra kaybetmesine hatta banlanmasına neden olur.

Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

Spam yorumları engellemenin en önemli yöntemi WordPress geliştiricileri tarafından geliştirilen Akismet eklentisidir. 2016 Ocak ayı itibarı ile 43 milyon blog tarafından kullanılan akismet eklentisi sayesinde tüm spam yorumların önüne geçmeniz mümkün. Ücretsiz ve ücretli seçenekleri bulunan bu eklentiyi sitenize kurduktan sonra bir API anahtarı oluşturmanız gerekli, sistem zaten Türkçe desteklediği için profesyonel bir yardıma ihtiyaç duymadan kendiniz de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eklentiyi indirmek için tıklayınız : https://tr.wordpress.org/plugins/akismet/

Spam yorumları engellemenin bir diğer yöntemi ise sitenizde bulunan yorum formlarına Captcha eklentisi kurmak. Google Captcha ile birlikte çalışan bu eklenti sayesinde sitenize giren spam yorumları 100% oranında engelleyebilirsiniz.

Eklentiyi indirmek için tıklayınız : https://wordpress.org/plugins/captcha/

Aynı eklenti ile WordPress sitelerinize sahte kullanıcıların üye olmasınıda engelleyebilirsiniz. Bu sayede hem databaseniz gereğinden fazla şişmez hemde siteniz zarar görmez. Bir diğer yöntem (ilkel bir yöntem) ise sitenizde yorum formunu tamamen kaldırabilirsiniz. Eğer sitenizde sadece bilgi paylaşıyorsanız ve çok fazla yorum alan bir websiteniz yoksa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Genellikle tema klasöründe page.php ve single.php dosyasında bulunan comment template php kodunu silmeniz gerekli.

Örnek bir kod için bakınız;

  

Tüm comment şablonları için bakınız : https://codex.wordpress.org/Function_Reference/comments_template

Eğer eksik bulduğunuz yada eklemek istediğiniz bir husus varsa lütfen yorumlarınızda bizimle paylaşın. Bir önceki makalemizde WordPress Sitenize Eklentisiz Benzer Yazılar Eklemek nasıl olur sizlerle paylaştık.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir