WP Optimize Eklentisi Kurulum ve Kullanımı

WordPress veritabanı optimizasyonu, WordPress blogunuzu hızlı ve sağlıklı tutmanızı sağlayacak olan bir uygulamadır.

WordPress veritabanı optimizasyonu, WordPress blogunuzu hızlı ve sağlıklı tutmanızı sağlayacak olan bir uygulamadır. WordPress, verileri depolamak için tablolar ve veritabanları oluştururken MySQL kullanır. Zamanla, sizin için birçok gereksiz tablo ve veritabanı eklemiş olursunuz. Blogunuzun sorunsuz çalışmasını sağlamak için, tüm bu işinize yaramayan veritabanını “veritabanı optimizasyonu” işlemiyle kaldırmanız gerekir.

Gönderilerinizi revize etmeniz ve otomatik taslak kaydedilmesi gibi WordPress özellikleri de veritabanına daha fazla ağırlık katar ve bu veritabanlarının kaldırılması gerekir.

Gönderi revizyonları için, revizyon sayısını sınırlandırmanıza izin veren eklentiler vardır ancak yoğun bir blogunuz yoksa, gönderi revizyonlarını sınırlamak yerine blogunuzu ayda bir kez temizlemeniz daha yararlı olacaktır. Yavaş bir WordPress blogunun ana nedenlerinden biri arka planda çok büyük bir veritabanı olmasıdır. Blogunuzun veritabanını ayda bir optimize etmeye devam etmeniz önemle tavsiye edilir.

WP Optimize Eklentisi ile aşağıdaki işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

  • Veritabanı boyutunuzu kontrol edebilirsiniz.
  • Gönderi revizyonlarını silebilirsiniz.
  • Otomatik kaydedilen tüm taslak gönderileri kaldırabilirsiniz.
  • Spam yorumları temizleyebilirsiniz.
  • Onaylanmamış yorumları temizleyebilirsiniz.
  • Veritabanı tablolarını optimize edebilirsiniz.

Bu özelliklerin hepsini ihtiyacınız dahilinde kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olmayanlar için bir şey yapmanıza gerek yoktur.

WP Optimize Kurulumu ve Kullanımı

WP-Optimize WordPress eklentisini WordPress admin panelinizden > eklentiler > yeni ekle alanına WP optimize yazarak indirip etkinleştirebilirsiniz. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, WordPress kontrol panelinizin sol çubuğunda WP Optimize ayarları butonuna tıklayın. Açılan sayfadan yukarıda bahsettiğimiz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

WP Optimize Kurulumu ve Kullanımı

Eklentinin Öne Çıkan Özellikleri

  • Tüm gönderi revizyonlarını temizleyin: Bir gönderiyi her kaydettiğinizde, WordPress varsayılan olarak eski gönderinin bir revizyonunu saklar, bu özellik sayesinde istediğiniz zaman daha önceden kaydettiğiniz sürüme geri dönebilirsiniz. Bir gönderiyi 100 kez düzenleyip kaydettiyseniz, veritabanınızda aynı gönderinin 100 kopyasını tutmuş olursunuz. Bu, WordPress’in kullanışlı bir özelliğidir, ancak uzun dönemde WordPress veritabanınız için gereksiz bir yük oluşmuş olur. Veritabanınızdan tüm yayın revizyonlarını arada bir silmeniz siteniz için daha iyi olacaktır.
  • Çöp kutusundaki tüm otomatik taslak gönderileri ve çöp kutunuzdaki gönderileri temizleyin: Gönderi revizyonlarına benzer şekilde, WordPress’in otomatik kaydetme taslak özelliği çok kullanışlı bir özelliktir. Tarayıcınızın bir gönderinin ortasında çökmesi ya da internetinizin kopması ihtimaline karşı yazı yazma esnasında gönderileriniz kaydolur. Yine de, çok faydalı da olsa bu durum veritabanınızın boyutunu zaman içinde çok artırır ve tüm bu otomatik kaydedilen taslakları arada bir temizlemeniz gerekir.
  • Çöp kutusundaki spam yorumları ve çöp kutunuzdaki yorumları kaldırın: Akismet veya başka herhangi bir anti-spam yorum eklentisini kullanıyorsanız, spam yorum klasöründe çok sayıda spam yorumu görüyor olabilirsiniz. Bu seçenek, tüm bu spam yorumlarını tek bir tıklama ile silmenizi sağlar. Ayrıca, “Çöp Kutusu” klasöründeki tüm yorumları da silecektir.
  • Onaylanmamış yorumları kaldır: Bu seçenek, tüm onaylanmamış yorumları tek bir tıklama ile silmenizi sağlar.

İşlemler” e tıklamak yerine “Veritabanı tablolarını optimize edin” seçeceğine tıklayın. Bu işlem veritabanı boyutunuzu minimumda tutmak için WordPress veritabanınızı düzenli aralıklarla optimize etmenizi sağlar.

WP Optimize ayarları sayfasına her gittiğinizde, tablonuzun optimize edilmesi gerekip gerekmediğini görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kullanmak istediğiniz özellikleri seçmek ve “Run All Selected Optimization” tıklamak. WordPress veritabanınızı daha önce hiç optimize etmediyseniz, bunu yapmak için mükemmel bir zaman.

Önemli: Herhangi bir yeni eklenti kullanmadan önce bir veritabanı yedeği aldığınızdan emin olun.

WordPress blogunuzun veritabanı tablosunu optimize etmek için hangi eklentiyi kullanıyorsunuz? Önerilerinizi aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa da lütfen bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir