WordPress Yönetim Paneli Nasıl Sadeleştirilir

WordPress yönetim panelinizde sol alanda bulunan menülerde çok fazla gereksiz menü yer alıyor ve bu sizi rahatsız ediyorsa, bugün sizlere tanıtacağım eklenti sayesinde yönetim panelinizin sol alanında bulunan menüleri gizleyebilecek ve daha sade bir yönetim paneli elde edeceksiniz.

Neden Yönetim Panelini Sadeleştirmeliyim?

Bu sorunun cevabı aslında basit, sol alanda bulunan gereksiz tüm menüler ihtiyacınız olan menüye ulaşmanızı geciktirecek ve gereksiz göz yorgunluğu yapacaktır. Bunun yanı sıra yönetim panelinizin gereğinden fazla kasmasını ve yükleme hızınızın düşmesine neden olacaktır.

Ayrıca web tasarımcıysanız ve bir müşterinize WordPress site hazırladıysanız, yeni başlayan kullanıcılar için sol menü biraz karışık gelebilir. Bunun için sol alanda bulunan örneğin; Araçlar, Medya, Eklentiler, Yorumlar gibi alanları kullanıma gizlemeniz onların daha kullanışlı ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmalarına olanak sağlayacaktır.

Konu ile alakalı çektiğim video derse aşağıda yer verilmiştir. Videoyu izleyerek eklentinin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eklentinin Kurulumu ve Kullanımı

Metod 1 – Eğer FTP programı kullanıyorsanız ve eklentileri bir program yardımı yada CPANEL üzerinden yüklüyorsanız bu adresi ziyaret ederek Admin Menu Editor bilgisayarınıza indirin. Zip dosyasını açtıktan sonra eklenti klasörünü public_html > wp-content > plugins klasörüne gönderin.  Daha sonra WordPress yönetim panelinize giriş yaparak eklentiyi Eklentiler alanından aktif edin.

Metod 2 – Eğer WordPress yönetim panelinizden eklenti yüklemeyi tercih ediyorsanız Eklentiler > Yeni Ekle > Arama kutusuna Admin Menu Editor yazarak eklentiyi bulun ve Hemen Yükle butonuna basın daha sonra Etkinleştir tıklayın.

Eklentiyi aktif ettikten sonra WordPress yönetim panelinizde bulunan Ayarlar sekmesinin altına yeni bir alan açılacaktır. Ayarlar > Menu Editor sekmesini tıklayın ve ayarlara geçin. Eklenti ayarları oldukça basit, ben burada tüm alanları anlatmak yerine en çok işinize yarayacak olan Menü gizleme seçeneğini anlatacağım.

Örnek olarak ben sitemde bulunan “Coupons” alanını gizlemek istiyorum. Eklenti ayarlarını tıkladıktan sonra “Coupons” sekmesini tıklıyorum ve daha sonra “Hide without preventing access (cosmetic)” sekmesini tıklayarak kaydet butonuna basıyorum ve o alan sol menüde gizleniyor. Bu alanı geri getirmek istediğimde yine aynı işlemi tekrarlıyorum ve o alan menüme geri geliyor. İşte eklentinin kullanımı bu kadar basit.

Eğer eklentinin kurulumu ve kullanımı hakkında sıkıntı yaşarsanız yorum kısmından lütfen bana yazın. Makaleyi faydalı bulduysanız lütfen Youtube Kanalıma abone olarak daha fazla WordPress videosu çekebilmem için bana destek olun. Ayrıca Twitter ve Facebook üzerinden de beni takip etmeyi unutmayın.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir