Web Sitenizi Google’a Yeniden Nasıl Taratırsınız?

Genellikle, Google sitenizin içeriğini listeleme konusunda oldukça başarılıdır. Ancak, SEO uygulamalarını kullanıyor olsanız bile, bazen arama motoru web sitenizdeki tüm değişiklikleri güncel olarak indekslemeyebilir. Bu gibi durumlarda, sitenizin Google tarafından yeniden taranmasını isteyebilirsiniz. Böylece siteniz güncel olarak arama motorlarına eklenecektir.

Yazıya başlamadan önce eğer WordPress SEO konusunda yardıma ihtiyaç duyarsanız benimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca konu ile alakalı takıldığınız tüm hususları yorum kısmından da bana iletebilirsiniz.

GOOGLEbot

Tarama nedir ve sitenizi nasıl etkiler?

Arama motorlarının web sitenizi sonuçlarında gösterebilmesi için önce sitenizin hangi içeriği içerdiğini bilmeleri gerekir. Bunu yapmak için, arama motorları web sitenizi ‘tarayan’ botları kullanır, sayfalarınızdaki bağlantıları kullanarak bir URL’den diğerine atlar.

Google’a göre, bu işlem bazen günler veya haftalar sürebilir. Deneyimimize göre, web sitenizdeki tüm alakalı sayfaları taramak söz konusu olduğunda arama motorlarının kullandığı botlar oldukça iyi iş çıkarıyorlar.

Yeniden tarama isteği nasıl gerçekleştirilir?

Sitenizin Google tarafından düzgün bir şekilde dizine eklenmemesinin birkaç nedeni olabilir. Örneğin, nadir durumlarda, web tarayıcıları web sitenizdeki anahtar içeriği kaçırabilir. Bir sayfada değişiklik yapmış veya yeni içerik yayınlamış olabilirsiniz ve Google’ın henüz dizine ekleme şansı bulamamış olabilir. Bu gibi durumlarda, Google’dan sitenize “yeniden tarama” denilen işlemi isteyebilirsiniz.

Yeniden tarama işlemi için, bir site haritası oluşturun ve Google Arama Konsolu’na gönderin. Eğer hala bir geri dönüş alamadıysanız Google Arama Konsolu üzerinden URL denetleme aracını kullanmanız sorunu kesin olarak çözecektir.

Bu sayede Google sitenizdeki değişikliği fark edecek ve yeniden tarama yapacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey arkanıza yaslanıp beklemek olacaktır.

Yukarıda bahsı geçen tüm işlemleri sadece Google Search Console üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için bir Google (Gmail) hesabına ihtiyacınız var. Eğer varsa mevcut Gmail hesabınızla yoksa da yeni bir Google hesabı oluşturarak Search Console üzerinden oturum açarak ilk önce sitenizi eklemeli daha sonra da site haritanızı eklemelisiniz.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir