WooCommerce iyzico Kredi Kartı Entegrasyonu Nasıl Yapılır

WooCommerce iyzico entegrasyonu ile websitenizden online ödeme alabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm belgeleri ve entegrasyon rehberini bu yazının devamında sizlerle paylaşıyorum. Eğer e-ticaret siteniz varsa ve online ödeme kabul etmek istiyorsanız iyzico sizin için güzel bir seçim olacaktır.

iyzico Nedir?

iyzico, Türkiye’nin en büyük ödeme alma sistemlerinden birisidir. Hali hazırda ZARA, sahibinden, H&M ve benzeri 35 binden fazla e-ticaret projesi ödeme yöntemi olarak iyzico kullanmakta. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında iyzico 165 milyon dolar karşılığında Dünya’nın en büyük ödeme sistemlerinden PayU tarafından satın alındı. Bu satın alma Türkiye’deki kullanıcıları özellikle PayPal kapandıktan sonra yurtdışına e-ihracat yapabilme konusunda oldukça heyecanlandırdı. Bizde merakla PayU alt yapısının Türkiye için ne gibi çalışmalar yapacağını merakla bekliyoruz.

Eğer e-ticaret sitesi kurmak gibi bir planınız varsa, iyzico sizin için ideal bir çözüm olacaktır. Kurulum ve kullanım açısından en basit kredi kartı entegrasyon çözümünü iyzico sunmaktadır.

Video Anlatım

Makaleyi okumaya vaktim yok diyorsanız, Youtube kanalımda sizler için iyzico WooCommerce kredi kartı entegrasyonu hakkında bir video hazırladım.

iyzico Başvurusu Nasıl Yapılır?

iyzico ile kredi kartı entegrasyon hizmetini kullanabilmeniz için mutlaka vergi mükellefi olmanız gerekli. Eğer vergi mükellefi değilseniz maalesef iyzico ile kredi kartı entegrasyonunu kullanamazsınız. Eğer bireysel kullanma gibi bir planınız varsa “Şirketim Yok” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Bu sayede iyzico’nun sunduğu iyziLink özelliği ile dilediğiniz yerden manuel ödeme talep edebilirsiniz.

iyzico Kurumsal Hesap Açılışı

İlk önce iyzico.com adresine gidin ve sağ üstte yer alan “Üye Ol” butonunu tıklayın.Bu işlemin ardından karşınıza iki seçenek çıkacaktır. İlk seçenekte “Şirketim Var” diyerek devam edebilirsiniz.

Lütfen unutmayın: Kurumsal başvuru için vergi mükellefi yani Anonim, Limited veya Şahıs şirketi olma zorunluluğu vardır.

iyzico Kurumsal Hesap Açılışı

Bu adımda “Kurumsal Hesap Oluştur” seçeneğini tıklayarak devam ediyoruz. Burada karşımıza ön başvuru formu çıkmaktadır. Lütfen burada yer alan formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurun. Özellikle cep telefonu ve e-posta adresinizin doğru olduğundan emin olun. Diğer adıma geçebilmeniz için e-postanıza onay postası gelecektir.

Bazı durumlarda gelen e-posta spam klasörünüze düşebilir. Lütfen o alanıda kontrol etmeyi unutmayın. E-postanıza gelen “Aktivasyonunuzu Tamamlayın” butonuna basarak iyzico sitesine geri dönün. Ardından kullanıcı adı (e-posta) ve şifrenizi girerek evrak yükleme adımlarına başlayabilirsiniz. iyzico ile ödeme almaya başlamadan önce başvurunuzu tamamlamanız gerekli. İlk olarak sizden istenen bilgi ve evrakları göndererek başvurunuzu başlatmanız gerekli. Bunun için “HEMEN BAŞLA” butonuna basın.

iyzico başvurusu

Bu adımdan sonra İş Modeli Bilgileri – Şirket Bilgileri ve Şirket Belgeleri’i ekleyerek “BAŞVURU TAMAMLA” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Başvuru yapmadan önce bilmeniz gerekenler;

  • Sitenizin mutlaka hazır olması gerekli
  • Sitenizde SSL sertifikası olması gerekli
  • Sitenizde “Gizlilik Politikası” ve “Mesafeli Satış Sözleşmesi” olmalı
  • İletişim ve Hakkımızda sayfanız olmalı
  • İade & Değişim sayfanızın hazır olması gerekli
  • Sitenizin görünen bir yerinde VISA ve MASTERCARD logoları olmalı

Eğer bu adımları tamamlamadıysanız maalesef başvurunuz onay aşamasını geçemeyecektir. Eğer bu adımları tamamladıysanız ve gerekli evrakları iyzico’ya gönderdiyseniz bir kaç gün içerisinde başvurunuzun onaylandığına dair e-posta alacaksınız. Gelen e-postada sözleşmeyi onaylayın ve ardından entegrasyon adımlarına başlayın.

WooCommerce iyzico Entegrasyonu

Geçtiğimiz yıllarda WooCommerce iyzico entegrasyonu oldukça zordu. Ama artık tek bir eklenti ile iyzico entegrasyonu yapabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi işe iyzico resmi WordPress eklentisini kurarak başlayacağız.

  • WordPress yönetim paneli > Eklentiler > Yeni Ekle sekmesine gidin
  • Sağ üstte yer alan alana iyzico yazın
  • Karşınıza gelen ilk eklentiyi önce kurun ardından etkinleştirin
  • Eklentiyi aktif ettikten sonra WooCommerce > Ayarlar > Ödemeler > iyzico alanına gidin
WooCommerce iyzico Entegrasyonu

iyzico tıkladığınızda karşınıza iyzico API kodlarını gireceğiniz alanlar gelecektir. Buradaki alanlara iyzico’dan aldığımız api kodlarını gireceksiniz. Benim ayarlarım örnek olarak şu şekildedir;

iyzico api

API Anahtarı ve Güvenlik Anahtarı alanları için iyzico hesabınıza giriş yaparak Ayarlar > Firma Ayarları sekmesini ziyaret ediniz. Burada firmanıza ait bilgileri ve api anahtarlarını göreceksiniz. API anahtarı sekmesindeki “Görüntüle” butonuna basarak kodunuzu kopyalayın ve WooCommerce ayarlar sekmesindeki alana yapıştırın. Aynı işlemi güvenlik anahtarı içinde gerçekleştirin ve kaydet butonuna basın.

api anahtarları

Kodları sitenize ekledikten sonra siteniz artık kredi kartı ile ödeme almaya hazır hale gelecektir. iyzico’nun canlı moda alabilmesi için 1 TL lik örnek bir ürün ekleyin ve kredi kartınız ile deneme ödemesi gerçekleştirin. Bundan sonra sitenizden yapacağınız siparişlerin ödemesi iyzico panelinize düşecektir ve tüm ödeme işlemlerinizi oradan gerçekleştirmeniz gerekmektedir (iadelerde dahil).

Kurulum hakkında teknik desteğe ihtiyacınız olursa WordPress Destek hizmeti sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

WooCommerce iyzico entegrasyonu hakkında aklınıza takılan tüm soruları yorum alanından bana iletebilirsiniz. Umarım hazırladığım bu makale e-ticaret serüveninizde güzel bir başlangıç olur.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir