WooCommerce Kategori Uzantısı Nasıl Kaldırılır

WooCommerce kullanıcılarının en çok sıkıntı çektikleri konulardan biriside uzun bağlantı yapılarıdır. Bu yazımızda websitenizin arama motorlarındaki konumuna ciddi katkılar sağlayabilecek bir özellikten bahsedeceğim. Aşağıda sizlerle paylaşacağım eklenti sayesinde ürün kategorilerinizin başında yer alan “urun-kategori” bağlantısından kolaylıkla kurtulabileceksiniz. Bu eklenti sayesinde sadece 2 basit adım ile WooCommerce ürün kategorilerinizi sadeleştirebilirsiniz.

Çok önemli: Eğer bu eklentiyi hali hazırda aktif bir siteye kuracaksanız eski bağlantılarınız kaybolacaktır.

Bu yüzden ilk önce eski bağlantıları kaybetmeden yeni bağlantılara 301 yönlendirmesi yapmalısınız. Bunun için Redirection eklentisini kurup eski uzantıları yeni uzantılara yönlendirmeyi unutmayın. Eğer Redirection kurulum ve kullanımı hakkında sıkıntı yaşarsanız, lütfen yorum kısmından bana bildirin.

WooCommerce Kategori Uzantısı Kaldırma Eklentisi

Timersys tarafından geliştirilerek açık kaynak olarak dağıtılan “Remove product-category slug” eklentisini kaydederek WordPress sitenize Eklentiler > Yeni Ekle > Eklenti Yükle sekmesinden kurun.

get_var( $wpdb->prepare( "SELECT t.term_id FROM $wpdb->terms t LEFT JOIN $wpdb->term_taxonomy tt ON tt.term_id = t.term_id WHERE tt.taxonomy = 'product_cat' AND t.slug = %s" ,array( $slug )));
		if( $exists ){
			$old_vars = $vars;
			$vars = array('product_cat' => $slug );
			if ( !empty( $old_vars['paged'] ) || !empty( $old_vars['page'] ) )
				$vars['paged'] = ! empty( $old_vars['paged'] ) ? $old_vars['paged'] : $old_vars['page'];
			if ( !empty( $old_vars['orderby'] ) )
	 	    	$vars['orderby'] = $old_vars['orderby'];
   			if ( !empty( $old_vars['order'] ) )
 			    $vars['order'] = $old_vars['order'];	
		}
	}
	return $vars;
});

Yukarıda yer alan kodu kopyalayarak Notepad, Notepad++ yada Dreamweaver ve benzeri bir programı ile bilgisayarınıza remove-category.php olarak kaydedin. Daha sonra ilgili dosyayı .zip dosyası haline getirerek eklenti yükle alanından yükleyerek aktif edin.

Eklentiyi aktif ettikten sonra eklentiye ait herhangi bir ayar penceresi yok. Yapmanız gereken sadece Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sayfasını ziyaret edin ve Ürün kategori temeli alanına “./” yazarak kaydet butonuna basın.

urun-kategori-temeli

Bu işlemin ardından WooCommerce kategorilerinizde yer alan “urun-kategori” bağlantısı kalkmış olacaktır. Örnek bir kullanım için aşağıdaki bağlantılara göz atın.

Eski bağlantı

wpservis.com/urun-kategori/kategori-adi

Yeni bağlantı

wpservis.com/kategori-adi

Eğer tüm adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız kategori uzantısı kalkacaktır. Eklentinin kurulumu ve kullanımı hakkında yardıma ihtiyaç duyarsanız lütfen yorum kısmından bana bildirin.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

One thought on “WooCommerce Kategori Uzantısı Nasıl Kaldırılır

 1. Merhaba
  öncelikle paylaşımınız için teşekkürler
  Fakat kodu yazdığımda sayfaları kopyalıyor farklı linklerde 3-4 şekilde aynı sayfa açılabiliyor.

  bununla ilgili bir güncel kod var mı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir