WordPress.com vs WordPress.org Arasındaki Fark Nedir?

WordPress tabanlı web siteleri kullanıcılarına birçok avantaj sunmaktadır. Bir web sitesi kurmak isteyen ve tercihini WordPress’ten kullandığında iki farklı ad ile sitelerine sahip olmaktadır. Web sitesinde WordPress.com veya WordPress.org kullanıcılara sunularak kendilerine uygun olanı seçebilirler. Bu konu uzun bir süre tartışılsada ne istediğini bilen kişiler web sitelerini kolaylıkla kurmaktadır. Bu tercihi bilmenin en kolay yolu WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkları bilmek gerekir. 

WordPress.com Hakkında

WordPress tarafından oluşturulan bir barındırma adı olarak karşımıza WordPress.com çıkmaktadır. Bu alan adı ücretsiz olup herhangi bir konuda özel bir çalışma yapmayacak ve çoğunlukla hobi olarak web sitesi kullanan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Yani kısacası WordPress.com, Google ve Blogger gibi olan bir blog alanıdır. Ancak unutulmamalıdır ki WordPress her zaman kullanıcılarına daha fazla özellik sunar. WordPress de tema sayısı oldukça fazladır.

wordpress com

WordPress.com ile bir blog oluşturmak için kendi alan adınızı kullanabilirsiniz (ücretli özellik) yada WordPress in size sunduğu ücretsiz alan adı uzantısı ile kullanabilirisiniz. Örnek; sizinharikasiteniz.wordpress.com gibi.

Yukarıda belirttiğim gibi bu özellik ile ücretsiz blog oluşturursunuz. Ayrıca ücretsiz versiyonda premium temalara ve eklentilere erişim hakkınız yoktur. Bu yüzden mutlaka ücretli bir versiyona geçmeniz gerekecektir. Google Analytics, Search Console, SEO gibi özellikleride kullanabilmek için yine ücretsiz sürümden ücretli sürüme geçmeniz gerekir. Eğer kurumsal bir website yada e-ticaret sitesi kuracaksanız WordPress.com sizin için ideal bir çözüm olmayabilir. Zira e-ticaret sitelerinde çok fazla modifikasyona ihtiyacınız olabilir ve çok fazla eklenti kullanmanız gerekebilir. Maalesef ücretli sürüme geçsenizde bazı özellikler sınırlı olarak karşınıza çıkacaktır.

WordPress.org Hakkında

WordPress.org ticari olmayan yani kar amacı gütmeyen açık kaynak bir yazılım olmakla beraber bu sisteme sahip olmak için WordPress dosyalarını indirerek hosting paketinize kurmanız gerekir. Bu sistem ile website sahibi olmak WordPress.com a kayıt olmaktan daha zordur. Ayrıca bu iki adı birbirinden ayıran önemli bir özellik ise WordPress.com un ücretli olmasıdır. Bu iki sistem arasında yapılacak karşılaştırma web sitesini hangi adla açacaklarına dair daha net bilgiler sunabilir.

WordPress.org ile bir websitesi sahibi olabilmek için bazı gereksinimlere ihtiyacınız var. İlk olarak bir alan adı yani domaine ihtiyacınız var. Ardından web hosting satın almalısınız. Bu ikisini birbirine bağlayarak WordPress.org adresinden indirdiğiniz dosyalarınızı hosting paketinize yükleyerek WordPress sitenizin kurulunu yapabilirsiniz.

Önemli: Çoğu hosting firması CPANEL yada PLESK panel üzerinden WordPress sistemini otomatik olarak kurmanıza olanak sağlar.

WordPress.org ile bir website oluşturduğunuzda bir çok özelliğe sahip olursunuz. En büyük avantajı kontrolün tamamen site olması. En büyük dezavantajı ise sitenizde oluşabilecek güvenlik sorunları. Ama üzülmeyin, sizler için WordPress güvenlik önlemleri hakkında çok detaylı bir içerik hazırladım. Peki bu iki sistem arasındaki en büyük farklar nelerdir? Gelin birlikte göz atalım;

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Farklar

  • Domain Farkı: WordPress.com ile açılan web siteleri WordPress.com uzantılı olur. Bu isimlendirmeye subdomain denmektedir. Sub domain alt domain olarak bilinir. Normal domainler ek almaz ancak subdomain ler ek alır. Web sitelerin isminin neden WordPress.com ile bittiğini subdomain açıklamaktadır. Web sitelerinin uzantısında ek olmasını istemeyen kullanıcılar küçük bir para karşılığında sadece com uzantısına sahip olabilirler.
  • Tema ve Eklenti Farkı: WordPress.com ile web sitesi kuran kişilere sunulan belirli bir sayıda tema varken, WordPress.org sisteminde ise binlerce tema mevcuttur. Tema sayısının fazla olması WordPress.org sistemini cazip bir hale getirmektedir. Temalar iş hayatında çok büyük öneme sahiptir. Web sitelerinde sürekli fotoğraflı içerik paylaşan kişilerin kısa süre sonra belli bir ücret karşılığında hesaplarını yükseltmeleri gerekir.
  • Reklamlar ve Para: Bir web sitesi açıp içerik üretmek ve bununla birlikte gelecek reklamlar ile para kazanmak mümkün. Ancak bu işi yapacak kişilerin doğru tercihi yapmaları önemlidir. WordPress.org sistemi bu konuda avantajlar sunmaktadır. Bu sistemde web sitesinin hemen her yerinde reklam vermek mümkün.
  • İçerik Farkı: Web siteleri kullanıcıları tarafından ne amaçla kullanılırsa kullanılsın içerikleri çok önemlidir. WordPress.com sisteminde içerikler ne yazık ki her zaman kullanabilmek için kesin sözler vermiyor. WordPress.com sisteminde bulunan içerik sunucuları beklenmeyen bir zamanda kapanabilir. Buda tüm birikimin çöp olması demektir. WordPress.org içeriklerinin ücreti ödendiği için kullanıcılarına bir teminat sunmaktadır. İçeriklerin barındığı sunucular oldukça güvenliklidir. Olağanüstü bir hal söz konusu olmadığı sürece WordPress.org sunucuları kapanmaz.

Yukarıda sayılan özellikler göz önüne alındığında iki sistem arasında ki farklar göze çarpmaktadır. Profesyoneller için WordPress.org bir vazgeçilmez olmalıdır ve elbette ki web sitesinden para kazanmak, binlerce temaya ve içeriğe sahip olmak isteyen kesinlikle bunu tercih etmelidirler.

WordPress.com sisteminin tercih edilmesinin sebebi ise, ücretsiz olmasıdır. Herhangi bir ticari amacı olmayan veya reklam geliri ile ilgilenmeyen kişiler WordPress.com’u gönül rahatlığıyla kullanabilirler. Ayrıca WordPress.com üzerinden para kazanmak isteyen kullanıcılar için web siteleri reklam görüntüleme hakkını saklı tutmaktadır. Burada para kazanmak isteyen kişiler günlük 25.000 görüntülenmeye sahip olduklarında WordAds’i kullanarak para kazanmaya başlayabilirler. 

Sonuç

Beni burada korkutan en büyük sorun WordPress.com bir gün ben bu işi bırakıyorum demesidir. Geçmişte bu tür durumlarla oldukça karşılaşılmıştır. Zira şu anda Tumblr sisteminin satılacağı ve içerik sahiplerinin bu durumda ne yapacakları tartışılmakta. Kişisel tercihimi sorarsanız kesinlikle WordPress.org tavsiye ederim. Hem açık kaynak olması hemde tüm kontrolün sizin elinizde olması çok büyük bir avantajdır. Sizinde eklemek istedikleri varsa lütfen yorum alanından bana katılın.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir