WordPress Site Yüklenme Hızını Arttıracak 4 İpucu

Google Page Speed Insights Score, web sitesi yüklenme performansıyla ilgili bize oldukça yararlı bilgiler vermektedir. Sitenizin yüklenme hızı ne kadar yüksek ise Google’ın gözünde o kadar değerli olmuş oluyorsunuz. Daha önce WP Servis blog üzerinde site hızını arttırabilmeniz için HTML CSS dosyalarını nasıl sıkıştırabileceğiniz hakkında bir makale hazırlamıştık. O yazıya wpservis.com/wordpress-css-html-minify bağlantısından ulaşabilirsiniz. Sitenizi test ederek […]

wordpress-site-yukleme-hizi

Google Page Speed Insights Score, web sitesi yüklenme performansıyla ilgili bize oldukça yararlı bilgiler vermektedir. Sitenizin yüklenme hızı ne kadar yüksek ise Google’ın gözünde o kadar değerli olmuş oluyorsunuz. Daha önce WP Servis blog üzerinde site hızını arttırabilmeniz için HTML CSS dosyalarını nasıl sıkıştırabileceğiniz hakkında bir makale hazırlamıştık. O yazıya wpservis.com/wordpress-css-html-minify bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Sitenizi test ederek hangi aralıkla olduğunu belirleyebilirsiniz. Yüklenme hızını azaltmak sizin elinizde. İşte size site yüklenme hızını azaltmak için 4 ipucu.

google-page-speed

Site hızını nasıl arttırabiliriz?

Sayfa açılır hızı, siteden siteye ve sunucudan sunucuya değişmektedir. Şimdi site hızını nasıl arttırabileceğiniz hakkında olan ipuçlarına geçelim.

WordPress görsel boyutlarını küçültün

Yavaş olan sitelerin büyük bölümünün en büyük sorunu görsellerin optimizasyon edilmemiş olması olduğu görülmektedir. Görüntüleri sıkıştırmak site üzerine binen yükü büyük oranda rahatlatmaktadır. Bunun için WordPress’te bulunan görsel optimizasyon eklentilerini kullanabilirsiniz. WP Smush eklentisini kullanarak çok basit bir şekilde görsellerinizi optimize edebilirsiniz.

Önbellekleme

Önbellekleme’nin sayfa hızına etkisi oldukça büyüktür. Önbellekleme sayesinde sitenizdeki görsel gibi içeriklerin yüklenmesi daha kısa sürer ve sayfa daha hızlı açılır. Bunun için bir Önbellekleme eklentisi kurabilirsiniz. WP-Super-Cache eklentisi bunun için oldukça uygun bir eklenti. Kullanımı da oldukça basittir.

Gereksiz eklentileri kaldırın

Evet, doğru duydunuz, gereksiz eklentiler sunucuya aşırı yük bindireceği için sitenizin yüklenme hızında yavaşlamaya neden olur. Bu sorunu çözmek için iyice düşünüp sizin için en gerekli eklentileri kullanmanız site hızı açısından çok iyi olacaktır.

Veritabanını optimize edin

Veritabanını gereksiz yere dolduran birçok veri bulunmaktadır. Örneğin onaylanmamış yorumlar, spam yorumlar, taslaklar gibi. Bu tarz gereksiz verileri sıkıştırmak için wp-optimize eklentisini kurabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde veritabanınıza binen yük büyük ölçüde azalacak ve site açılış hızınız gözle görülür bir şekilde artacaktır.

Bir yorum “WordPress Site Yüklenme Hızını Arttıracak 4 İpucu”

  1. Hocam biraz daha açarsanız içerik arayanlar için yararlı olur çünkü yazdıklarınız hemen hemen her wordpress sahibinin bildiği şeyler 🙂 Yinede elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.