WordPress Yeni Yazı Editörünü Eski Yazı Editörüne Döndürmek

Yeni düzenleyicide sorunlar yaşıyor ve eski klasik düzenleyiciye dönmek mi istiyorsunuz? Her ne kadar yeni editör oldukça kullanışlı olsa da, Birçok kullanıcı yeni editörü kullanmakta sorun yaşamakta. Bu makalede, Eski editörü nasıl geri getireceğinizi göstereceğiz. Gutenberg Nedir? Gutenberg, sayfa oluştururken “sürükle – bırak” işlemini mümkün kılan bir WordPress düzenleyicisidir. Amacı, kullanıcıya çok daha fazla esneklik […]

wordpress-yeni-yazi-editoru

Yeni düzenleyicide sorunlar yaşıyor ve eski klasik düzenleyiciye dönmek mi istiyorsunuz? Her ne kadar yeni editör oldukça kullanışlı olsa da, Birçok kullanıcı yeni editörü kullanmakta sorun yaşamakta. Bu makalede, Eski editörü nasıl geri getireceğinizi göstereceğiz.

Gutenberg Nedir?

Gutenberg, sayfa oluştururken “sürükle – bırak” işlemini mümkün kılan bir WordPress düzenleyicisidir. Amacı, kullanıcıya çok daha fazla esneklik sağlamak ve daha karmaşık düzenlemeler oluşturabilmelerine yardımcı olmaktır.

WordPress 4.9.8’den beri Gutenberg WordPress’in bir parçasıdır.

Klasik editörü nasıl geri getireceğiz?

Bu yöntem için doğrudan WordPress tarafından geliştirilen ve korunan Klasik Düzenleyici Eklentisini kullanıyoruz. Yapmanız gereken ilk şey Klasik Düzenleyici Eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek. Eklenti aktif edildikten hemen sonra çalışır ve aktivasyondan sonra Gutenberg editörünü devre dışı bırakır. Bu eklenti aynı zamanda Gutenberg ve Klasik Düzenleyiciyi aynı anda kullanma imkânı sunuyor. Bunu eklentinin ayarları bölümünden yapılandırabilirsiniz.

wordpress-yazi-editor-ayarlari

Ayarlar->Yazma bölümünden gerekli ayarları yaptıktan ve kaydettikten sonra klasik düzenleyici aktif hale gelecektir.

wordpress-eski-editor

Yeni editörü tamamen kaldırmak

Yeni editörü kaldırmak, çeşitli eklentiler yardımıyla oldukça kolay. Bunun için, Gutenberg Manager adlı eklentiyi kurmamız gerekiyor. Eklentiyi kurduktan sonra aktif hale getirin. Ayarlar->Gutenberg’i devre dışı bırak menüsü görünecektir. “Gutenberg’i her yere kaldır” seçeneğini işaretleyerek tamamen kaldırabilirsiniz. Dilerseniz de belli sayfalar için aktif halde tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.