Sitenizin Daha Hızlı Açılmasını İstiyorsanız Görsel Sıkıştırma Kullanın

Birçok web sitesi sahibi, web sitelerini ziyaret eden kişilerin web sitesi hakkında olumlu izlenim bırakmak ve sitesinin daha fazla ziyaretçiye ulaşması için resimler kullanılır. Kullanılan bu resimler ve görseller eğer uygun seçilmemişse Google hız testinde web sitesinin kalitesi ve hızı düşük çıkar.

Bu yüzden görsellerin uygun boyutta seçilmesi arama motorları optimizasyonu için büyük öneme sahiptir. Arama motorlarında istedikleri hızlara ver yerlere gelmek isteyen kullanıcıların siteleri içinde kullandıkları görsellerin boyutuna oldukça dikkat etmeleri gerekir. Görselleri uygun boyutta getirmek için kullanıcıların kullanabileceği çok hızlı ve pratik yollar mevcut.

Hatırlatma: Daha önce “WordPress SEO için Görüntü İyileştirme” hakkında bir içerik yayınladım. Bu yazıyıda mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Web sitelerine görsel eklemek isteyen kullanıcılar bu görselleri eklerken boyutlarını küçültmek ister ayrıca görsellerin boyutlarını küçültürken, görsel kalitesinin de bozulmamasına dikkat ederler. Bu işlemeleri yapmanın birçok yolu olmakla birlikte program kullanmadan görsel sıkıştırma işi oldukça kolay ve pratik. Web sitelerinin hızını düşüren görsellerin boyutunu küçültmek isteyen kişiler şu adımları uygulayarak istedikleri boyuta görseller elde etme imkanını sağlayabilirler.

Görsel Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Herhangi bir program kullanmadan kullanıcılar sadece Windows point uygulamasını kullanarak görsellerin boyutunu rahatlıkla küçülte bilirler.

Örneğin kullanıcılar web sitelerine yükleyecekleri görselin boyutunun 720px olması gerekiyor ancak kullanıcının elinde 1920x1080px bir görsel var. Bu görselin boyutunu kalitesini bozmadan küçültmek için; görseli point ile açıp üzerine sağ tıklayıp, düzenle butonuna basılır. Buraya bastıktan sonra sol üst köşede bulunan yeniden boyutlandır yazısına tıklanır ve piksel seçilir. Seçilen bu pikselde elde edilmek istenen görsellerin boyutları girilir. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken şey en boy oranını koru seçeneğinin seçilmiş olmasıdır. 

Görsel Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Bu seçenek işaretlemiş olduğunda verilen ölçülere göre diğer ölçüler otomatik olarak ayarlanır. Yapılan işlemeler kaydetmek için tamam tuşuna basılır ve görsel kaydedilir. Bu işlemin sonunda istenilen boyuttaki görsel elde edilir ve görselden web sitesi için tasarruf sağlanmış olur.

Görsel Sıkıştırılsa Kalitesi Bozulur Mu?

Görselin boyutu küçültülürken aynı zamanda kalitesinin de korunması gerekmektedir. Boyutları küçülen görsellerin kalitesini korumak için online araçlar mevcut. Bu araç arka planı şeffaf olan görsellerde boyut değiştirilirken, görsellerin de şeffaflığını korunmasını sağlamaktadır. Kullanılan bu araç görselin piksel değeri ile ilgili değildir, görselin KB olan değerini azaltmak, küçültmek için kullanılır. TinyPNG ve TinyJPG ile görsellerin kalitesi bozulmadan sıkıştırma işlemi gerçekleştirilir. Bu araçlar ücretsiz bir şekilde kullanılarak, tek seferde 20 görsel sıkıştırma imkanı sunmaktadır.

Ayrıca sıkıştırılan bu görselleri zip dosyası şeklinde indirmekte mümkün. Bu araçlardan geçirilen görsellerin kalitesi bozulmadan küçük boyutlara dönüşür. Küçük boyutta olan görseller hep web sitesinin hızını artırır hem de web sitesinin disk alanın gereksiz çalışmasını önleyecektir.

WordPress ile hazırlanmış harika bir websitesine sahip olmak ister misin? Hemen iletişime geç!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Halim
Halim
WordPress ve web tasarım uzmanıdır. Eğitim videoları 500.000’in üzerinde izlenme almıştır. Türkiye’nin en iyi WordPress destek sitelerinden WP Servis‘in kurucusu ve sektörün gelişmesi için gece gündüz çalışan genç bir girişimcidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir